Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

MS więcej niż OKNA: Przywitaj wiosnę na tarasie

Na tarasie możemy pić poranną kawę w sąsiedztwie pachnących kwiatów, zapraszać przyjaciół na podwieczorek oraz spędzać czas z dziećmi na świeżym powietrzu. Wraz z nadejściem ciepłych dni coraz chętniej wypoczywamy na balkonach i tarasach, korzystając ze słońca i otaczając się roślinnością. Jak zaaranżować tę przestrzeń, aby nie tylko cieszyła oczy, ale przede wszystkim była funkcjonalna?

Wiosna na tarasie

Wraz z początkiem wiosny warto więc rozpocząć gruntowne porządki, odnowić meble zniszczone po zimie i wystawić donice z kwiatami. Aby stworzyć nastrojową i przytulną przestrzeń niezbędny jest jednak pomysł. Zarówno roślinność, meble jak i dodatki powinny tworzyć spójną całość i być dopasowane do upodobań mieszkańców. Podobnie jak w aranżacji wnętrz, tak i przy urządzaniu tarasu czy balkonu, warto szukać inspiracji i podążać za obowiązującymi trendami.

Taras - prywatny zakątek świata

W nowoczesnym budownictwie bardzo modne stały się tarasy zaprojektowane w minimalistycznym stylu, nawiązujące do stylistyki japońskich ogrodów. Dominuje tu drewno połączone z bielą, czernią lub wyrazistą czerwienią. Proste gliniane lub polerowane na wysoki połysk donice wypełniane są kulami uformowanymi z bukszpanu i egzotycznymi kwiatami. Odpoczywa się tu na komfortowych siedziskach wykonanych z drewna lub plecionki, obitych materiałem.

Nowoczesny taras doskonale komponuje się z dużymi przeszkleniami okien i drzwi. Zupełnie inaczej prezentują się balkony, loggie i tarasy w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Zamiast surowej prostoty, zachwycają bogactwem roślinności i elementów dekoracyjnych. W niewielkich doniczkach poustawianych na stołkach lub w wiszących kwietnikach posadzone są zioła i pachnące kwiaty. Na takim tarasie doskonale sprawdzą się maciejki, dalie, surfinie, pelargonie, niecierpki i aromatyczna lawenda.

Na metalowych krzesłach lub wiklinowych fotelach piętrzą się poduchy, a całości dopełniają dodatki: ustawiona w kącie metalowa konewka, świeczki lub zawieszone na ścianach ozdobne figurki. Taki styl doskonale podkreślają także okna o nietypowych kształtach, ozdobione dekoracyjnymi listwami i podzielone szprosami. - mówi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Niezależnie od stylu, w jakim postanowimy urządzić nasz taras lub balkon, najważniejszym kryterium jakim powinniśmy się kierować, jest funkcjonalność i bezpieczeństwo. Dlatego decydując się na meble i dodatki, kupujmy te, wykonane z odpornych na działanie wilgoci materiałów.

Drzwi podnoszono-przesuwne fot. MS więcej niż OKNA

Aby zabezpieczyć okna i drzwi przed otwarciem przez dziecko można zastosować klamki wyposażone w kluczyk lub w specjalny przycisk. - radzi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA. Tego typu blokady wymagają jednoczesnego naciśnięcia guzika i przekręcenia klamki, co skutecznie uniemożliwia sforsowanie ich przez kilkulatka. Na zdjęciu drzwi podnoszono-przesuwane, fot. MS więcej niż OKNA.

Niemniej istotny jest wybór odpowiednich okien i drzwi prowadzących na taras. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się drzwi podnoszono-przesuwne o obniżonym progu. Dzięki temu łatwiej jest wyjechać na taras wózkiem czy pokonać próg osobom starszym i dzieciom. Drzwi podnoszono-przesuwne to także sposób na uzyskanie szerokiego światła przejścia oraz dużych przeszkleń bez podziałów, bowiem szerokość dwóch skrzydeł sięgać może nawet 6 metrów.

Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, niezbędne może okazać się także usunięcie z balkonu trujących roślin i odsunięcie od barierek mebli, po których nasza pociecha mogłaby się wspinać. Mimo to nie wolno pozostawiać bawiącego się kilkulatka bez opieki oraz należy upewnić się, że nie wejdzie ono na balkon bez naszej wiedzy.

Kształt i wymiary tarasu

Od kształtu i wymiaru tarasu zależeć będzie wybór i rozmieszczenie na nim mebli i dekoracji. W przypadku prostokątnych powierzchni bardziej praktycznym rozwiązaniem może okazać się ława lub ogrodowa huśtawka ustawiona przy ścianie. Na tych opartych na planie kwadratu warto z kolei ustawić stół. Okrągły, zajmie najmniej miejsca i pozwoli dostawić więcej krzeseł w razie wizyty niespodziewanych gości. Urządzając taras warto zdecydować się także na pasujący do wystroju parasol lub zainstalować markizę. Słońce, choć zwykle pożądane, może okazać się uciążliwe zarówno dla niektórych roślin, jak i dla ludzi. Nie należy także zapominać o oświetleniu. Dzięki temu będziemy mogli przebywać na tarasie także w ciepłe, letnie wieczory.

Kwiaty na tarasie - w słońcu czy w cieniu?

Usytuowanie względem stron świata jest kluczowe podczas planowania uprawy konkretnych roślin. I tak, od strony południowej sprawdzą się jedynie rośliny odporne na duże nasłonecznienie, czyli pelargonie, werbeny, begonie czy petunie. Kwiaty preferujące półcień lepiej sadzić na tarasach wschodnich i zachodnich. Będą to między innymi fuksje, bratki i maciejki. Pamiętajmy, że dobrze urządzony taras i balkon powinien być łatwy w utrzymaniu i funkcjonalny. Przede wszystkim jednak powinniśmy go zaaranżować tak, aby z przyjemnością spędzać w nim wolne chwile.

Źródło: MS więcej niż OKNA


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu