Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
38
Okazje

Farmy wertykalne | Gotowe systemy uprawowe do domu i na balkon

Ogrody wertykalne stają się zielonym rozwiązaniem coraz chętniej wykorzystywanym w projektowaniu wnętrz oraz architekturze. Zdobią fasady, urozmaicają wnętrza, a także niosą za sobą korzyści zdrowotne – oczyszczają powietrze i poprawiają samopoczucie. Do tworzenia ogrodów wykorzystuje się głównie rośliny ozdobne, byliny i trawy. Ciekawą alternatywą, jest zastosowanie systemów ogrodów wertykalnych do tworzenia własnych plantacji warzywno-owocowych.

 

Rolnictwo wertykalne jest innowacyjnym rozwiązaniem odpowiadającym na ciągle rosnące zapotrzebowanie na żywność, w tym popyt na żywność organiczną. Obecnie w miastach żyje około 54 procent światowej populacji ludzi, do roku 2050 odsetek ten wzrośnie do 66 procent.

W porównaniu z tradycyjnym rolnictwem, uprawa wertykalna pozwala na zwiększenie produkcji aż o 70 procent, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody o niemal 90 procent.

Farmy wertykalne pozwalają na produkcję żywności w dużych aglomeracjach miejskich. Możliwa staje się uprawa roślin w trudno dostępnych miejscach – w wieżowcach, starych magazynach, a nawet na statkach. Dzięki zaawansowanej technologii wzrost roślin przestaje być uzależniony od klimatu, zmian pogody i innych czynników zewnętrznych.

domowe ogrody wertykalne - uprawa na zewnątrz fot. Pixel Garden
Fot. Pixel Garden
Ogród wertykalny z ziołami lub warzywami można założyć nawet na najwyższym piętrze wieżowca czy na bardzo małym balkonie i cieszyć własnymi, smacznymi plonami.

W skali mikro również istnieje możliwość stworzenia własnej plantacji. Dobrze sprawdzą się w tym systemy ogrodów wertykalnych dostępne na rynku. Dzięki jednemu z nich – Pixel Garden, możemy w łatwy sposób zbudować dowolnych rozmiarów ogród w celu zindywidualizowanej uprawy takich roślin jak: pomidory, sałata, pietruszka, poziomka czy truskawka.

domowe ogrody wertykalne - uprawa wewnątrz fot. Pixel Garden
Fot. Pixel Garden
Doniczki z ziołami w kuchni można mieć na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli nie dysponujemy szerokim parapetem. Wertykalny ogród można dostosować do wielkości ściany. Rośliny mają nie tylko wartość użytkową, ale zieleń ich liści wpływa na nas relaksująco.

Gdzie można zakładać ogrody wertykalne?

Wertykalne ogrody warzywne sprawdzą się zarówno wewnątrz pomieszczeń, na balkonach, jak i w przydomowych szklarniach. Przykładowy, modułowy system Pixel Garden umożliwia budowanie ogródków zarówno na wymiar, jak i wykorzystując gotowe produkty w ramach.

Zalety ogrodów wertykalnych

  • Pozyskiwanie roślin z własnej produkcji.
  • Maksymalna bezobsługowość.
  • Niewielkie zapotrzebowanie na miejsce (oszczędność przestrzeni w małym mieszkaniu lub na małym balkonie).
  • Dzięki systemowi przelewowemu, wymagane jest nawadnianie jedynie górnego rzędu ogrodu.
  • Stworzenie atrakcyjnej zielonej ściany.
Rolnictwo wertykalne w Polsce wciąż traktowane jest jako ciekawostka, warto jednak przyjrzeć się możliwości współtworzenia go na własną rękę, w domowych warunkach, dla własnej satysfakcji, zdrowia i środowiska.

Źródło: materiały prasowe Pixel Garden

TagiTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)

Komentarze


Twoja strona ogrodu