Logo
Logo
28
Do góry

Jak zadbać o rośliny balkonowe zimą?

Zima jest okresem, który kojarzy nam się z zamieraniem całego życia i zanikaniem zieleni. Jednak nie jest ona czasem, w którym możemy zapomnieć o roślinach balkonowych - wręcz przeciwnie, należy je dokładnie zabezpieczyć, aby przetrwały ten czas i rozkwitły w kolejnym roku. Jak zatem właściwie o nie zadbać?

Dlaczego należy dokładnie zabezpieczyć rośliny balkonowe?

Na balkonach i tarasach często uprawiamy rośliny wieloletnie, takie jak byliny, pnącza, krzewy i drzewka. Pozostają one w donicach i skrzynkach przez cały rok, co oznacza, że są bardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, niż ich krewniacy rosnący w glebie. W praktyce oznacza to, że są bardziej narażone na przemarzanie.

Mała bryła ziemi, która znajduje się w donicy, w okresie zimowym może szybko wysychać i przemarzać. W rezultacie zdarza się, że korzenie, które znajdują się w ziemi, również ulegają wyschnięciu i przemarznięciu, co wiąże się z obumieraniem rodziny. Aby uniknąć tych niekorzystnych zjawisk, powinniśmy właśnie zadbać o dobre zabezpieczenie każdej skrzynki i donicy.

Jak osłonić rośliny przed mrozem?

Wiedząc już, jak niebezpieczne może być dla rodzin przemrożenie, należy zadbać przede wszystkim o to, by ono nie nastąpiło. W tym celu musimy zadbać o dobre odizolowanie samej donicy od zimnych powierzchni oraz bezpośredniego wpływu powietrza. Najlepszym sposobem jest schowanie donicy do dość dużego, kartonowego pudełka. Pudełko to powinno zostać wyłożone na dnie materiałem izolującym, na przykład styropianem, pianką poliuretanową, słomą lub drewnem. Dopiero na warstwie izolującej należy ustawić donicę, dzięki czemu nie będzie ona narażona na zamarzanie od dołu, poprzez zimną posadzkę balkonu.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie przestrzeni pudełka aż do donicy kolejnym materiałem izolującym. Doskonale sprawdzą się kawałki styropianu, ale równie użyteczne mogą być papiery (na przykład zwinięte gazety), ale także materiały naturalne, takie jak słoma. W ten sposób zostają zabezpieczone boki naczynia, w którym znajduje się roślina. Na koniec warto przykryć samą ziemię materiałem izolującym naturalnego pochodzenia, takim jak słoma, drewno, kora albo gałązkami drzew iglastych. Dzięki temu powstanie warstwa izolująca, która jednocześnie pozwala na oddychanie gleby i nie dopuszcza do powstawania pleśni.

Osłonięcie rośliny

Kolejnym krokiem, równie ważnym podczas zabezpieczania roślin balkonowych, jest ich umieszczenie w osłoniętym od wiatru, słonecznym miejscu i zakrycie materiałem chroniącym przed niesprzyjającą aurą. Pędy warto otulić włókniną, matą słomianą lub jutą, co pozwoli im uchronić się przed bezpośrednim działaniem mrozu. Niektóre rośliny, takie jak pelargonie, warto także przyciąć przed sezonem zimowym do długości około 10-15 cm.

Zimą chroń rośliny przed wyschnięciem

Podobnie jak w każdej innej porze roku, roślina może uschnąć, jeśli nie będzie odpowiednio nawilżona. Dlatego w słoneczne dni o dodatniej temperaturze warto lekko nawilżyć glebę w donicy. Pozwoli to roślinom odrosnąć na wiosnę, a drzewkom zimozielonym pozwoli na bezustanny rozwój.

Portal dladomatora.pl

Więcej na temat ich zimowania i pielęgnacji jako roślin wieloletnich można przeczytać na portalu dla domatora.pl, który specjalizuje się m.in. w udzielaniu różnorodnych porad dotyczących wnętrz, ogrodów i balkonów.

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu