Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
Do góry

Praca w ogrodzie jako forma medytacji

Odpowiedzią na szybko zmieniający się świat jest ostatnio niezwykle popularny trend powrotu do natury. Praca w ogrodzie zapewnia nam relaks, inspirację, wolność i uczucie spokoju. Pozwala na bliski kontakt zarówno ze środowiskiem naturalnym, jak i z samym sobą. Teraz jest najlepszy czas, żeby wykorzystać ostatnie tygodnie sezonu ogrodniczego i zasadzić cebulki kwiatowe!

Nauka dowodzi, że osoby pracujące w ogrodzie wytwarzają takie same fale mózgowe, jak osoby podczas modlitwy lub medytacji. Ilość kortyzolu (hormonu stresu) we krwi także spada, gdy zamieniamy telefon komórkowy, tablet i gry komputerowe na motykę lub grabie. Chcesz zmniejszyć swój poziom stresu? Odłóż na bok wszystkie urządzenia cyfrowe i zasadź cebulki kwiatowe w swoim ogrodzie.

Ugruntowanie

Czy wiesz, że praca w ogrodzie to doskonałe ćwiczenie w zwracaniu uwagi na otoczenie? Ogród zachęca Cię do patrzenia, wąchania, odczuwania, słuchania i smakowania, a to ma na Ciebie większy wpływ, niż możesz sobie wyobrazić.

Czujesz się związany ze swoim ogrodem, jak gdyby był częścią Ciebie. Stojąc na ziemi z rękami zanurzonymi w glebie stajesz się świadomy swojego wnętrza: nic dziwnego, że taka postawa często nazywana jest „ugruntowaniem". Dzięki temu możesz się „zatrzymać i powąchać róże", czyli żyć bardziej świadomie. Sadzenie cebulek kwiatowych pomoże Ci wsłuchać się w siebie.

Odzwierciedlenie

Jak działa medytacja? Wykonując odprężające czynności w ogrodzie, stajesz się świadomy metafor, które odzwierciedlają Twoje własne życie. To odzwierciedlenie rzuca światło na sprawy, z którymi konfrontujesz się każdego dnia. Cisza, która towarzyszy sadzeniu cebulek kwiatowych sprawia, że przemyślenia pojawiają się znikąd. Twoja uwaga zaczyna skupiać się nie na tym, co masz w głowie, ale na całym ciele; stajesz się bardziej świadomy tego, co dzieje się tu i teraz.

relaks w ogrodzie - sadzenie cebulek kwiatowych

Krótki przewodnik

Traktując sadzenie cebulek kwiatowych jak formę medytacji, stajesz się częścią zmieniającego się cyklu życia. Dosłownie angażujesz się w to, co sadzisz, o co dbasz i co zbierasz. Wykorzystaj zatem ostatnie chwile sezonu ogrodniczego i zasadź cebulki kwiatowe już tej jesieni. Ta powtarzająca się czynność otwiera umysł i daje prawdziwy zastrzyk energii. Starannie wybierz cebulki, zasadź je z rozwagą i dbaj o nie tak, jak dbasz o samego siebie. Za jakiś czas czeka Cię kolejna nagroda: piękne kwiaty na wiosnę.

Źródło: iBulb

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu