Wysoki poziom wód gruntowych i zarządzanie nadmiarem wody deszczowej staje się obecnie coraz istotniejszym zagadnieniem.
Jest wiele sposobów na zagospodarowanie deszczówki jak drenaż czy kanały rozsączające. Bywają jednak sytuacje, w których i zainstalowane systemy nie pomagają, poziom wód gruntowych i stopień wilgotności gleby wzrastają, a suche dotychczas powierzchnie wokół domu i w ogrodzie przemieniają się w tereny podmokłe. Duża wilgotność gleby a nawet cienka warstwa wody utrzymujące się przez dłuższy czas mogą zagrozić nie tylko roślinom, trawie ale także fundamentom domów. - wyjaśnia Łukasz Smółka, manager produktu motopompy z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.
Jednym ze skutecznych rozwiązań w podobnych przypadkach może być zastosowanie innego rozwiązania: wykopanie dołu odwadniającego, z którego wodę wybiera odpowiednia motopompa.
Dół odwadniający sprawdza się w przypadku głęboko zalegających warstw nieprzepuszczalnych, gdy nie ma możliwości odprowadzenia wody systemem drenującym. - wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon, która stosuje takie rozwiązania w praktyce.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Sposób na osuszenie terenu
Jeśli przez kilka dni poziom wód gruntowych nie opada, a w ogrodzie i na trawniku, zwłaszcza w nieckach i zagłębieniach, obserwujemy rozległe kałuże wody, można, w odległości kilkunastu-kilkudziesięciu metrów od zabudowań, wykopać tzw. dół drenażowy. Jego dno powinno być najgłębszym miejscem na posesji, bo tylko wtedy właśnie do niego będzie spływać woda. Za pomocą motopompy można odprowadzać wodę w odległe, bezpieczne dla wszystkich miejsce.
Najlepszą do takich zadań jest motopompa szlamowa lub półszlamowa. W przypadku posiadania motopomp tańszych - do czystej wody np. serii WB, warto dodatkowo zabezpieczyć kosz ssawny szmatką, aby do korpusu pompy nie dostał się żwir lub kamienie - mogą one być szkodliwe dla konstrukcji. - dodaje Łukasz Smółka
Do osuszania silnie podmokłych terenów wokół domu można zastosować popularne motopompy. Urządzenia te, wyposażone w profesjonalne silniki Honda GX, są bardzo wydajne i mogą być również, w innych sytuacjach, wykorzystane do osuszania basenów, jeziorek czy stawów.
2013-06-14
źródło Honda