Logo
Logo

Minimalistyczny charakter nowoczesnej posesji dzięki kostkom brukowym

Minimalistyczny charakter nowoczesnych posesji, to wypadkowa prostoty i funkcjonalności, połączonych skrupulatnie przemyślanym projektem. Precyzyjnie wytyczone ścieżki, stonowana kolorystyka i ujarzmiona flora, to wyznacznik tego typu kompozycji. Polbruk podpowiada na co zwrócić uwagę tworząc modernistyczny ogród.

Kostka brukowa w nowoczesnych ogrodach minimalistycznych

Prosta elegancja i funkcjonalność charakteryzują minimalistyczne, nowoczesne ogrody, dlatego też jest to styl doceniany przez osoby lubiące powściągliwe kompozycje pozbawione zbędnych dekoracji. Nie oznacza to jednak, że jest to mało atrakcyjna i nudna forma. Rolę ozdób przejmują w nim elementy użytkowe, które przybierają proste, zgeometryzowane kształty o precyzyjnie wyznaczonych liniach.

Dekorację stanowi matematyczny ład i umiar. Szczególnie widoczne jest to w przypadku nawierzchni oraz elementów małej architektury, które wykonane mogą być z naturalnego drewna, kamienia, betonu z dodatkiem stali i szkła. W tego typu kompozycjach doskonale sprawdzą się betonowe kostki brukowe, które wykorzystać można do wyłożenia ścieżek, podjazdu i tarasu, a także budowy ozdobnych murków czy kwietników.

polbruk_urbanika_w_jodelke
 polbruk_urbanika_w_jodelke
polbruk_urbanika_w_jodelke

W nowoczesnych ogrodach nie ma miejsca na rozległe trawniki, które wymagają stałej pielęgnacji i przycinania. Duże płaszczyzny zagospodarować więc można kostką brukową.

Ważne, by wybierać kolekcje o prostych kształtach i gładkiej powierzchni. Aranżacja musi być elegancka, ale nie wolno zapominać, że jej podstawowym zadaniem jest funkcja użytkowa, dlatego też szczególnie szlaki komunikacyjne powinny być wykonane z wytrzymałych na obciążenia elementów (na ciągi dla pieszych kostki o grubości od 4 do 6 cm, natomiast podjazd lub parking od 6 do 8 cm).

Doskonale sprawdzi się również kostka bez fazy, która pozwoli stworzyć niezwykle równą powierzchnię, pozbawioną zbędnych krawędzi.

Kolejnym elementem, który obok kształtu odgrywa w nowoczesnych ogrodach kluczową rolę jest kolorystyka. Wszystkie elementy otoczenia, w tym również nawierzchnia, powinny być stonowane, monochromatyczne, najczęściej w jasnych odcieniach beżów i szarości.

Jeśli zależy nam na przełamaniu jednorodnej kompozycji, można zestawić kostkę brukową w różnym natężeniu kolorystycznym, pamiętając jednak, by były to elementy z tej samej gamy. Zabieg ten wykorzystać można również do wytyczenia przebiegu ścieżek i wizualnego wydzielenia poszczególnych stref ogrodu np. wjazdu.

Na tego typu posesjach główną rolę odgrywa budynek o prostej architekturze bryły, który płynnie łączy się z otoczeniem. Synchronizację tę można podkreślić wykonując taras, będący naturalnym przedłużeniem domu i jednocześnie zielonym salonem, z tego samego materiału co pozostała część nawierzchni. Dobrze sprawdzą się elementy o nieco większych wymiarach i formie płyt. Dzięki temu stworzy się stabilne podłoże do postawienia mebli ogrodowych czy dodatkowych ozdób.

Jeśli natomiast zależy nam na wyraźnym, wizualnym odcięciu część wypoczynkowej od reszty ogrodu, taras można wyłożyć kostką o innym kolorze lub odcieniu. Ciekawym zabiegiem jest zabudowanie tej przestrzeni innym rodzajem kostki, a z elementów użytych na ścieżkach ułożenie jedynie jej obrzegowania lub ozdobnych akcentów wewnątrz kompozycji.

Polbruk_Teriso_Magma Polbruk_Teriso_Magma

Rośliny i dodatki

Nowoczesne ogrody w dużej mierze stawiają na ekologię, dlatego też dominuje podejście, że ogród powinien być samowystarczalny. Zaleca się więc, by do jego zagospodarowania wykorzystywać rośliny niewymagające intensywnej pielęgnacji.

Dobrze sprawdzają się gatunki zimozielone, jak bukszpany, czy różnego rodzaju żywopłoty. Mile widziane są również pnącza w postaci bluszczu, ozdobne gatunki traw lub nieco bardziej egzotyczny bambus.

Ważne by roślinność, podobnie jak pozostałe elementy kompozycji również miała stonowaną kolorystykę. Jeśli zależy nam więc na kwitnących gatunkach, wybierać należy propozycje w jednej tonacji kolorystycznej i mało jaskrawych barwach.

W przypadku mebli ogrodowych sięgać musimy po kolekcje wykonane z wikliny, drewna czy stali, pamiętając by miały jak najbardziej geometryczne kształty. Dobrze sprawdzają się również akcesoria wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu np. stół z palet czy kwietniki ze skrzyń.

Całość posesji wzbogacić należy prostym minimalistycznym oświetleniem, które umieścić można w okolicach tarasu jak również ścieżek. Ogród nowoczesny sprawdza się zarówno na dużych, jak niewielkich przestrzeniach doskonale wpisując się w miejski krajobraz.

Źródło: Polbruk

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu