Logo
Logo

Jak wybrać leżak do ogrodu | Na co zwrócić uwagę?

Nawet jeżeli doskonale zaprojektujemy strefę odpoczynku w ogrodzie, zapewnimy sobie spokój i prywatność, nie będziemy mogli w pełni się zrelaksować, jeśli nie zadbamy o najlepsze dla nas meble ogrodowe. Dla wszystkich lubiących relaks w samotności w promieniach słońca czy z książką w dłoni, bardzo ważny będzie wybór leżaka ogrodowego. Na jakie jego cechy powinniśmy zwrócić uwagę?

Wybór leżaka ogrodowego 

Mogłoby się wydawać, że kupno leżaka ogrodowego to dość błaha decyzja, nad którą nie musimy się długo zastanawiać. Wystarczy postawić na ten pasujący do stylu naszego ogrodu i pozostałych mebli ogrodowych, sprawdzić, czy jest wygodny i już będziemy mogli relaksować się we własnym ogrodzie. Jednak producenci wciąż oferują nam nowe modele – klasyczne, z regulowanym oparciem, rozszerzone o dodatkowe elementy jak półeczka na napoje czy podnóżek. Dlatego wybór może okazać się dużo trudniejszy. By wybrać idealny leżak ogrodowy, a przy tym także usprawnić nasze zakupy, powinniśmy zwracać uwagę na kilka stałych cech. 

Jak samemu zrobić leżak ogrodowy?
Źródło: Darek Stolarz / YouTube


Na jakie cechy leżaka ogrodowego zwrócić uwagę podczas zakupów? 

Tak jak w przypadku innych mebli, tak samo w przypadku leżaków ogrodowych możemy wyróżnić kilka cech, których rozpatrzenie będzie kluczowe dla trafnego wyboru. 

Jakość wykonania 

Może się wydawać, że to zbyt oczywista kategoria, by w ogóle o niej mówić, ale kiedy będziemy oglądać ciągle inne leżaki, różniące się materiałem, kolorem, stylistyką, w końcu możemy o niej zapomnieć. Tymczasem żaden zakup nie rozczaruje nas bardziej niż ten, który szybko będzie trzeba powtórzyć. Dlatego szczególną uwagę zwróćmy na jakość materiału, z którego leżak ogrodowy został wykonany, i na miejsca łączeń. 

Wytrzymałość na warunki atmosferyczne 

Leżaków ogrodowych używamy głównie latem, a to często bardzo zmienna pora roku. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na to, czy leżakowi nie zaszkodzi deszcz, jak i na jego odporność na słońce, które mogłoby go nadmiernie nagrzewać, co utrudniałoby użytkowanie, lub przyczynić się do powstawania odbarwień, a nawet skrócić jego żywotność. 

Wygoda użytkowania 

Jeżeli meble nie zapewnią nam komfortu, nie będą mogły spełniać swojej podstawowej funkcji, dlatego zawsze sprawdzajmy, czy leżak ogrodowy będzie dla nas wygodny. Zawłaszcza, że jest to mebel przeznaczony do relaksu. Na tę kwestię szczególną uwagę powinny zwrócić osoby borykające się z problemami z kręgosłupem. Warto wówczas sprawdzić, czy oparcie odpowiednio podtrzymuje nasze plecy, nie wzmacniając bólu, a także – co może wydawać się mniej oczywiste – czy możemy się z leżaka dość łatwo podnieść. 

Łatwość przenoszenia 

Swobodne przestawianie leżaka jest bardzo ważne. Pozwoli nam dowolnie wybrać miejsce w ogrodzie, w którym chcielibyśmy odpocząć, w zależności od tego, czy w danym momencie mamy ochotę się opalić, czy wolimy relaks w cieniu. Lekkość i łatwość składania są także bardzo istotne, gdy leżak ogrodowy planujemy zabrać na wyjazd. 

O czym jeszcze warto pomyśleć?

W zaproponowanych kategoriach, które powinniśmy rozpatrzyć, planując kupno leżaka ogrodowego, nie pojawił się materiał, z którego został wykonany. Mogłoby się wydać, to podstawową kwestią, ale tak naprawdę to zagadnienie mogłoby zastąpić wszystkie powyższe, a jednocześnie nie dałoby nam tak szybkiej odpowiedzi, czego potrzebujemy. Jeżeli odpowiemy sobie na pytanie, czy wybrany leżak jest solidnie wykonany i zapewni nam wygodę, a także czy oczekujemy od niego mobilności, z łatwością przyjedzie nam już odpowiedź na pytanie, czy konkretny materiał będzie dla nas dobrym wyborem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl. G.T., zdjęcie tytułowe: Ludmila / AdobeStock

Autor
Jak wybrać leżak do ogrodu | Na co zwrócić uwagę?
Jak wybrać leżak do ogrodu | Na co zwrócić uwagę?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-wokol_domu_architektura_i_meble
NAJNOWSZE TREŚCI