Logo
Logo

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Jaki sprzęt wybrać do: trawnika, roślin ozdobnych, warzyw i doniczek?

Dlaczego warto podlewać ogród z głową? Ocieplenie klimatu wpływa coraz wyraźniej na nasze życie i nasze uprawy. Oszczędzanie wody stało się koniecznością i obowiązkiem każdego z nas. Dzięki systemowi nawadniania będziesz w stanie doprowadzić każdą kroplę z kranu do rośliny, bez strat.

Nowa linia produktów do nawadniania marki FISKARS wychodzi na przeciw wszystkim ogrodnikom – właścicielom małych i dużych powierzchni. Nawadniaj od dziś swój ogród bez wysiłku i zadbaj o każdą kroplę wody!

Nawadnianie ogrodu to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, który trzeba przeprowadzać przez cały sezon. Wszystkie rośliny potrzebują do rozwoju i plonowania wody. Jedne więcej (trawnik, warzywa, gatunki owocowe), a niektóre nieco mniej (krzewy czy drzewa ozdobne).

Obecnie, gdy kryzys związany z ociepleniem klimatu dotyka każdego właściciela ogrodu, niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednie elementy do podlewania, gwarantujące wydajność i precyzję w nawadnianiu roślin. Oszczędzać wodę najlepiej zacząć od odpowiedniego doboru roślin. Kolejnym krokiem jest korzystanie z deszczówki, dobór jak najlepszych elementów nawadniania, a w konsekwencji kierowanie strumienia wody bezpośrednio pod rośliny – nie marnując ani jednej kropli.

Skompletuj taki zestaw do podlewania, aby nawadniać bez wysiłku dbając o swoje rośliny i naszą wspólną planetę. Bądź EKO i podlewaj z głową!

Partnerem poradnika nawadniania jest marka FISKARS
www.fiskars.pl


Jak nawadniać ogród? Podstawowe zasady!

Nawadnianie ogrodu nie musi być trudne! Tak naprawdę potrzebujesz jedynie właściwych narzędzi, akcesoriów i kilku porad. Dzięki naszym wskazówkom Twój ogród będzie piękniał z dnia na dzień. Pamiętaj, że wodę roślinom można dostarczać na różne sposoby i o różnych porach dnia; trzymając się kilku zasad, zużyjesz jej możliwie jak najmniej! Podlewaj więc:

 • RZADKO, ALE OBFICIE, by woda wsiąkała w ziemię i przemieściła się do głębszych warstw ziemi, które zachowują wilgoć dostępną dla roślin znacznie dłużej niż warstwa powierzchniowa. Dzięki temu korzenie roślin będą rozwijały się w głąb podłoża i i rośliny będą mniej narażone na suszę czy przemarzanie, w czasie bezśnieżnej zimy.
 • RANO LUB WIECZOREM, bo wysoka temperatura powietrza w ciągu dnia powoduje zwiększone parowanie i niepotrzebne straty wody; poza tym podlewanie w czasie słonecznej pogody może spowodować poparzenie liści, a w konsekwencji nawet zamieranie roślin.
 • ZIEMIĘ, A NIE ROŚLINY, bo moczenie kwiatów i liści powoduje niepotrzebne ryzyko infekcji grzybowych i bakteryjnych; ponadto kierując strumień wody wprost do korzeni mamy pewność, że zostanie ona w 100% wykorzystana przez roślinę, a nie wyparuje z jej powierzchni.
 • GDY NIE WIEJE ponieważ wiatr rozprasza krople wody i ze strumienia wody tylko część dociera do korzeni roślin.

Nie zapomnij też:

 • ZBIERAĆ DESZCZÓWKI do zbiornika przy rynnie lub podziemnego zbiornika, do którego spływa woda z rynien spustowych z dachu domu, garażu, schowka na narzędzia czy altany na działce. Dzięki temu oszczędzisz wodę z wodociągu lub pompowaną z własnej studni.
 • POZWOLIĆ WODZIE WSIĄKNĄĆ – jeśli podlewasz rośliny na skarpach rób to powoli; w przeciwnym razie woda spłynie, nie dotrze do roślin, które miały ją otrzymać i trzeba będzie powtórzyć zabieg zużywając kolejną porcję. Po posadzeniu nowych sadzonek nie zapomnij uformować wokół niej podłoża w taki sposób, by woda nie odpływała od korzeni.

Niezbędnik efektywnego nawadniania
Sprzęt, który warto mieć!

Ocieplenie klimatu, to fakt, z którym trudno dyskutować! Efektywne podlewanie, bez niepotrzebnych strat wody, stało się więc koniecznością! Na szczęście z pomocą przychodzą profesjonale narzędzia ogrodnicze. W tym roku marka Fiskars wprowadza na rynek sprzęt do nawadniania małych i dużych powierzchni – m.in.: bębny z wężem, pistolety i lance zraszające, zraszacze, węże ogrodowe, złączki i przyłącza, a także sterowniki do automatycznego podlewania. Właściciele ogrodów będą mogli nawadniać je korzystając z szerokiej oferty produktów „od kranu do rośliny”.

Sprzęt do podlewania marki Fiskars odznacza się nie tylko wysoką jakością i wytrzymałością, ale też łatwym użytkowaniem. Bez problemu można go również przechować. Dzięki temu czas spędzony w ogrodzie na podlewaniu roślin nie będzie żmudnym obowiązkiem, a prawdziwą przyjemnością.

Bez względu na to, czy podlewasz trawnik, warzywnik, czy kwiatową rabatę, znajdziesz odpowiedni sprzęt, oparty na nowoczesnej technologii i modnym designie. W tym sezonie podlewanie ogrodu będzie łatwiejsze i przyjemniejsze!

NAWADNIANIE RABAT

Większość roślin ozdobnych uprawianych na rabatach to okazałe byliny, które bez wody nie będą zdrowo rosły i obficie kwitły. Pamiętaj, że aby zapewnić im odpowiednią ilość wody nie musisz podlewać całej powierzchni rabaty. Najważniejsze jest dostarczenie wody wprost do korzeni uprawianej roślin. Rozlewanie wody na całą powierzchnię rabaty może być przyczyną rozwoju chwastów. Wodę oszczędzisz też stosując przy sadzeniu hydrożele, dodając do podłoża kompost oraz ściółkując powierzchnię podłoża pomiędzy roślinami (ogranicza to parowanie).

jak nawadniać z głową - bębny z wężem

BĘBNY Z WĘŻEM FISKARS

Gotowy do użycia zestaw zawiera wszystkie niezbędne akcesoria. Po prostu podłącz bęben z wężem do kranu, a dyszę do węża. Odkręć wodę i gotowe. Bęben ma unikatową poziomą konstrukcję – można go obracać w zakresie 360º, co pozwala na pełną swobodę manewrowania.

1. Bęben z wężem XL o całkowitym zasięgu 27 m. | Dowiedz się więcej
2. Bęben z wężem M o zasięgu 20 m (1/2''). | Dowiedz się więcej
3. Bęben z wężem S o zasięgu 15 m. | Dowiedz się więcej

jak nawadniać z głową - wąż ogrodowy

WĘŻE OGRODOWE FISKARS

Odpowiedni wąż ogrodowy to połowa sukcesu. Te nie załamują się i nie skręcają, co zapewnia komfort pracy. Innowacyjny system kodowania kolorami ułatwia przyporządkowanie węża do odpowiedniej złączki:

 • kolor żółty – odpowiada średnicy 9 mm,
 • niebieski – odpowiada średnicy 13-15 mm,
 • natomiast czerwony – odpowiada średnicy 19 mm.

 Dowiedz się więcej

 

NAWADNIANIE TRAWNIKA

Trawa tworząca zielony ogrodowy dywan ma płytkie korzenie. Tylko regularne i precyzyjne podlewanie na całej powierzchni sprawi, że murawa będzie soczyście i żywo zielona. Aby podlewać precyzyjnie i nie marnować wody należy dopasować typ zraszacza do kształtu i rozmiaru posiadanego trawnika. Dostępne są zarówno zraszacze podlewające koliste, jak i kwadratowe powierzchnie oraz dostosowane do bardzo małych, średnich i bardzo dużych ogrodów. Podlewaniem można sterować samodzielnie, ale łatwiej zaprogramować czas i godziny podlewania montując sterownik nawadniania, który uruchomi system wczesnym rankiem, późnym wieczorem czy nawet w nocy.

jak nawadniać z głową - zraszacze

ZRASZACZE FISKARS

1. Zraszacz koło do małych ogrodów podlewa obszar w kształcie koła o powierzchni 8,5 m. | Dowiedz się więcej
2. Zraszacz wahadłowy posiada zawór On/Off, który zatrzymuje przepływ wody, co umożliwia zmianę ustawień, chroniąc Cię przed zmoczeniem. Powierzchnia nawadniania do 17 x 21 m. | Dowiedz się więcej
3. Zraszacz pulsacyjny On/Off do podlewania bardzo dużych ogrodów (powyżej 500 m²). | Dowiedz się więcej

jak nawadniać z głową - sterownik nawadniania

STEROWNIK NAWADNIANIA FISKARS

Umożliwia łatwe programowanie czasu rozpoczęcia i zakończenia nawadniania oraz jego częstotliwość. Ma uniwersalny rozmiar; pasuje do wszystkich kranów i węży.

Dowiedz się więcej

 

NAWADNIANIE krzewów i żywopłotów

Krzewy w ogrodzie rosną zwykle na rabatach, szerokimi pasami lub dużymi grupami; wypełniają miejsca pod koronami drzew, na wyniesionych rabatach, w szczelinach między kamieniami na skalniakach lub pokrywają trudno dostępne skarpy. Pamiętaj, że krzewy rosnące pojedynczo lub w żywopłotach podlewać należy rzadziej niż byliny, ale większą ilością wody! Aby doprowadzić do wodę do ich korzeni i nie zmarnować ani kropli warto sięgnąć po pistolety zraszające z regulowanym strumieniem wody lub wygodne lance, dzięki którym podlejesz nawet najtrudniej dostępne rośliny. 

jak nawadniać z głową - pistolet i lanca

PISTOLETY I LANCE FISKARS

1. Lanca zraszająca 3-funkcyjna wyposażona w regulowaną głowicę SoftGrip™ umożliwia wybór trzech rodzajów strumienia: silnego punktowego, natryskowego i delikatnej mżawki. Całkowity zasięg: 74 cm. | Dowiedz się więcej
2. Pistolet zraszający, multi jest niezwykle wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, co pozwala na efektywną pracę przez wiele lat. Ogrodnicy z pewnością docenią regulowaną głowicę SoftGrip™ oraz bezstopniową regulację wody za pomocą kciuka. | Dowiedz się więcej

NAWADNIANIE roślin w pojemnikach

W pojemnikach na tarasach i balkonach uprawiamy coraz więcej roślin. Nie tylko kwiaty sezonowe, krzewy i karłowe drzewka, ale też byliny, warzywa czy zioła. W donicach mają mniejszą ilość podłoża niż w gruncie w ogrodzie i są bardziej narażone na przesuszenie. Trzeba więc je częściej podlewać. Wodę do pojemników najlepiej dostarczać za pomocą lancy lub zraszacza, kierując wprost do korzeni roślin delikatny strumień wody nie mocząc ich liści i kwiatów. Jeśli jest to możliwe, przy sadzeniu wybierajmy możliwie jak największe pojemniki, wykonane z grubych, wolniej się nagrzewających, naturalnych materiałów (np. gliniane, kamienne czy z grubego drewna).

jak nawadniać z głową - złączki

ZŁĄCZKI I PRZYŁĄCZA FISKARS

1. Szybkozłącze z zaworem regulacyjnym Zawór On/Off zamyka dopływ wody i umożliwia wymianę zraszaczy, pistoletów, lanc i innych końcówek zraszających. Punkty SoftGrip® zapewniają bezpieczną obsługę, nawet gdy dłonie są mokre. | Dowiedz się więcej
2. FiberComp™ Przyłącze kranowe, multi pasuje do kranów o trzech najbardziej popularnych rozmiarach (21 mm, 26,5 mm, 33,3 mm). Umożliwia szczelne podłączenie węża do kranu. Kompatybilne z produktami innych producentów. | Dowiedz się więcej
3. FiberComp™ Szybkozłącze ze stopem, 19 mm Odporne na mróz, przyjemne w dotyku i zmienne warunki atmosferyczne. | Dowiedz się więcej

NAWADNIANIE grządek w warzywniku

Warzywa i zioła uprawiane na grządkach należy obficie nawadniać, nie mocząc ich liści i powierzchni ziemi wokół. Niewielki warzywnik lub herbarium można nawadniać pistoletem bądź lancą, ale na większych powierzchniach lepiej rozłożyć wąż nawadniający. Układa się go na powierzchni ziemi pod roślinami. Woda dostaje się bezpośrednio do korzeni – nie ma strat związanych z parowaniem oraz obawy że zmoczymy liście.

jak nawadniać z głową - wąż nawadniający

WĄŻ NAWADNIAJĄCY FISKARS

Pozwala dostarczać wodę bezpośrednio do korzeni roślin. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, zapewnia obfitsze plony i kwitnienie. Zużywa 70% mniej wody niż tradycyjny zraszacz. Wyposażony jest w uniwersalny zawór On/Off służący do regulacji wody. Długość – 15 m; możliwość przycięcia na odpowiednią długość.

Dowiedz się więcej

Warto podkreślić, że funkcjonalne i wyjątkowo estetyczne bębny z wężem Fiskars (S i XL), jak również zastosowanie niezwykle trwałego tworzywa FiberCompTM i innowacyjnego systemu kodowania kolorem, otrzymały nagrodę Red Dot - jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

Ogrodnicy, którzy posiadają produkty do podlewania innych marek i chcieliby skorzystać z nowej oferty Fiskars, nie muszą się niczym martwić. Produkty do nawadniania Fiskars zostały tak zaprojektowane, aby były kompatybilne z produktami innych producentów.

KALKULATOR nawadniania

Przed dokonaniem zakupu sprzętu do nawadniania warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – jak duży jest nasz ogród?. Powierzchnia ogrodu determinuje bowiem wszystkie kolejne kroki – od wyboru optymalnej długości węża, aż po zraszacze do trawnika, które efektywnie nawodnią ogród. Istnieje tyle różnych możliwości i rodzajów narzędzi, że łatwo się pogubić. Na pewno będziesz potrzebować kilku węży, pistoletów zraszających, zraszaczy, przyłączy, nypli, a nawet sterowników.

Stojąc przed dylematem czy wybrać nowy bęben z wężem XL czy może jednak zdecydować się na model bębna S, warto skorzystać z nowego narzędzia Fiskars – kalkulatora ogrodowego – ułatwiającego ustalenie wielkości ogrodu i wybór optymalnego sprzętu na podstawie wyliczeń wielkości naszej działki!

Jak to zrobić?

 1. ZALOGUJ się na stronie: gardencalculator.fiskars.com
 2. WPISZ adres działki
 3. ZAZNACZ jej granice... i gotowe!

Program wyświetla link (w chmurce) pod którym znajdują się odpowiednie produkty dla danej działki. Wybierz właściwy sprzęt i rozpocznij efektywne podlewanie już teraz!

FISKARS logo
Artykuł powstał we współpracy z firmą FISKARS, www.fiskars.com

Autor
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Jaki sprzęt wybrać do: trawnika, roślin ozdobnych, warzyw i doniczek?
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Jaki sprzęt wybrać do: trawnika, roślin ozdobnych, warzyw i doniczek?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin