Logo
Logo
8
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak zabezpieczyć rośliny przed obsikiwaniem przez psa?

Pytanie czytelnika: W jaki sposób zabezpieczyć zimą młode rośliny przed szkodliwym działaniem psiego moczu?

 

Kiedy opadną liście z drzew i krzewów, zwiędną kwiaty i uschną trawy – główną ozdobą ogrodu stają się rośliny zielone przez cały rok. Zimową porą przyciągają uwagę naszą i, niestety, również naszych czworonożnych pupili. Chętnie zaznaczają swoją obecność, spryskując gałązki moczem. Powstałe szkody nie zawsze da się usunąć, a nawet mogą spowodować zamieranie całych roślin.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów uniknięcia przykrych niespodzianek są osłonki ze starych doniczek produkcyjnych. W odpowiednio dużej donicy usuwamy podstawę za pomocą sekatora lub diaksy. Powstały sztywny kołnierz nakładamy od góry na roślinę, okręcając wokół jej osi i delikatnie wsuwając kolejne gałązki pod osłonkę. Kolumnowe iglaki warto wcześniej związać sznurkiem albo żyłką.

Doniczka wysokości 30–40 cm skutecznie ochroni młode krzewy. Mocz spływa po ściance, nie uszkadzając liści lub igieł, i wnika w glebę w bezpiecznej odległości od rośliny. Dodatkową zaletą takich osłonek jest skuteczne zabezpieczenie przed mroźnym wiatrem. Roślina swobodnie oddycha, korzysta z opadów deszczu i nie ulega zniszczeniu pod wpływem dużych ilości śniegu.

Plastikowa osłonka zrobiona z doniczki z wyciętym dnem skutecznie zabezpieczy roślinę przed moczem psa i mroźnym wiatrem.

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2017,
tekst i zdjęcie: Katarzyna Rudzińska

Komentarze

Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu