Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
8
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak zabezpieczyć rośliny przed obsikiwaniem przez psa?

Pytanie czytelnika: W jaki sposób zabezpieczyć zimą młode rośliny przed szkodliwym działaniem psiego moczu?

 

Jak zabezpieczyć rośliny przed obsikiwaniem ich przez psa?

Kiedy opadną liście z drzew i krzewów, zwiędną kwiaty i uschną trawy – główną ozdobą ogrodu stają się rośliny zielone przez cały rok. Zimową porą przyciągają uwagę naszą i, niestety, również naszych czworonożnych pupili. Chętnie zaznaczają swoją obecność, spryskując gałązki moczem. Powstałe szkody nie zawsze da się usunąć, a nawet mogą spowodować zamieranie całych roślin.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów uniknięcia przykrych niespodzianek są osłonki ze starych doniczek produkcyjnych. W odpowiednio dużej donicy usuwamy podstawę za pomocą sekatora lub diaksy. Powstały sztywny kołnierz nakładamy od góry na roślinę, okręcając wokół jej osi i delikatnie wsuwając kolejne gałązki pod osłonkę. Kolumnowe iglaki warto wcześniej związać sznurkiem albo żyłką.

Doniczka wysokości 30–40 cm skutecznie ochroni młode krzewy. Mocz spływa po ściance, nie uszkadzając liści lub igieł, i wnika w glebę w bezpiecznej odległości od rośliny. Dodatkową zaletą takich osłonek jest skuteczne zabezpieczenie przed mroźnym wiatrem. Roślina swobodnie oddycha, korzysta z opadów deszczu i nie ulega zniszczeniu pod wpływem dużych ilości śniegu.

Plastikowa osłonka zrobiona z doniczki z wyciętym dnem skutecznie zabezpieczy roślinę przed moczem psa i mroźnym wiatrem.

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2017,
tekst i zdjęcie: Katarzyna Rudzińska
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT