Logo
Logo
8
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak zabezpieczyć rośliny przed obsikiwaniem przez psa?

Pytanie czytelnika: W jaki sposób zabezpieczyć zimą młode rośliny przed szkodliwym działaniem psiego moczu?

 

Jak zabezpieczyć rośliny przed obsikiwaniem ich przez psa?

Kiedy opadną liście z drzew i krzewów, zwiędną kwiaty i uschną trawy – główną ozdobą ogrodu stają się rośliny zielone przez cały rok. Zimową porą przyciągają uwagę naszą i, niestety, również naszych czworonożnych pupili. Chętnie zaznaczają swoją obecność, spryskując gałązki moczem. Powstałe szkody nie zawsze da się usunąć, a nawet mogą spowodować zamieranie całych roślin.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów uniknięcia przykrych niespodzianek są osłonki ze starych doniczek produkcyjnych. W odpowiednio dużej donicy usuwamy podstawę za pomocą sekatora lub diaksy. Powstały sztywny kołnierz nakładamy od góry na roślinę, okręcając wokół jej osi i delikatnie wsuwając kolejne gałązki pod osłonkę. Kolumnowe iglaki warto wcześniej związać sznurkiem albo żyłką.

Doniczka wysokości 30–40 cm skutecznie ochroni młode krzewy. Mocz spływa po ściance, nie uszkadzając liści lub igieł, i wnika w glebę w bezpiecznej odległości od rośliny. Dodatkową zaletą takich osłonek jest skuteczne zabezpieczenie przed mroźnym wiatrem. Roślina swobodnie oddycha, korzysta z opadów deszczu i nie ulega zniszczeniu pod wpływem dużych ilości śniegu.

Plastikowa osłonka zrobiona z doniczki z wyciętym dnem skutecznie zabezpieczy roślinę przed moczem psa i mroźnym wiatrem.

   
logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2017,
tekst i zdjęcie: Katarzyna Rudzińska
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu