Logo
Logo
87
Okazje

TOP 7 elektronarzędzi dla ogrodnika

Zdrowy i piękny ogród wymaga dużo pracy oraz regularnej pielęgnacji przez cały sezon. Rośliny rosnące w naszym kwiatowym raju potrzebują składników odżywczych, słońca i wody, żeby mogły prawidło się rozwijać. Jako opiekun będziesz musiał zadbać o to szczególnie wtedy, kiedy ogród będzie mocno nasłoneczniony. Sama pielęgnacja nie pochłania zbyt wiele czasu, natomiast przynosi wiele korzyści, które przekładają się na efekt wizualny naszego zieleńca.

Jak dbać o trawnik?

Trawa na Twoją uwagę zasługuje nie tylko podczas sezonu, kiedy zacznie się jej intensywny wzrost. Możesz wykonać wcześniej pewne czynności, które pomogą Ci przygotować glebę pod gęsto porośnięty trawnik. Po zimie murawa na ogół jest żółta, co nie wpływa korzystnie na jej walory wizualne, dlatego, kiedy wiosna zacznie budzić pierwsze krzewy i drzewa do życia, powinieneś wykorzystać ten moment. Wertykulator, to narzędzie, z którym warto się zaprzyjaźnić, ponieważ pomoże w tym okresie „wyczesać” nasz ogród. Usunie wysuszone oraz zbite i martwe źdźbła trawy.

Po tym zabiegu warto użyć aeratora, który poprzez nakłuwanie gleby zapewni odpowiednią wymianę powietrza oraz polepszy się wnikanie wody i nawozów. Pomoże to trawie zdobywać niezbędne do zdrowego rozwoju składniki.

Kluczowym i obowiązkowym procesem wykonywanym na rosnącej trawie jest jej koszenie. Najwięcej go oczywiście będziesz mieć w sezonie, kiedy jest często podlewana i szybko rośnie. Kosiarka powinna wyjeżdżać na murawę mniej więcej raz lub dwa w tygodniu. Warto jest wypróbować akumulatorową kosiarkę Bosch CityMower.

Trawa powinna być przycięta na około 4 cm, ponieważ zapewni jej to możliwość rozwijania się. Ucinanie krótszych źdźbeł spowoduje, że będą szybko brązowieć podczas upałów. Pamiętaj również, że podczas jednego koszenia trawnik możesz maksymalnie skrócić do połowy jego obecnej długości.

Jakie narzędzia będą nam potrzebne?

W powyższym akapicie wspomniane były trzy główne narzędzia do prac związanych z pielęgnacją naszego skweru, jednak warto będzie wspomnieć o kilku innych narzędziach, które pozwolą sprawić, żeby nasz ogród wyglądał jak bajki. Nadmieniliśmy proces koszenia trawy – tutaj warto dodać, że piękne ogrody posiadają różnorakie przeszkody dla kosiarek takie jak skalniaki, drzewka, kwiaty, wokół których ciężko kosi się dużym elektronarzędziem. Z pomocą przyjdzie nam poręczniejsza podkaszarka, świetnie poradzi sobie w trudno dostępnych i ciasnych miejscach naszego ogrodu.

Innym ważnym narzędziem, które pozwoli uporządkować nasz ogród, jest pilarka łańcuchowa. Jest niezastąpiona podczas do zabiegów pielęgnacyjnych i porządkowych w ogrodzie. W szybki sposób przytniemy zbyt długie gałęzie drzew i większych krzewów. Pozwoli również usunąć suche, połamane lub chore konary. Dodatkowym atutem urządzenia będzie ramię teleskopowe – jak na przykład Bosch Universal ChainPole 18, które pozwoli wykonywać cięcia bez użycia drabiny.

Do pielęgnacji drobniejszych gałęzi oraz krzewów można wykorzystać jeszcze bardziej poręczne elektronarzędzie, które również ułatwi nam pracę w naszym ogrodzie. Sekator Bosch EasyPrune wyposażony jest we wspomaganie akumulatorowe, dzięki czemu z urządzenia mogą korzystać osoby, które mają słabsze dłonie i miałyby problem z użyciem normalnego sekatora.

Do porządków w ogrodnictwie najczęściej wykorzystuje się dmuchawę do liści. Tutaj warto postawić na narzędzie, które może posłużyć również jako odkurzacz. Doskonale sprawdzi się podczas jesiennych porządków, które należy wykonać przed okresem zimowym.

Czy każdy poradzi sobie z obsługą elektronarzędzi?

Większość elektronarzędzi, których używamy w ogrodnictwie, nie są skomplikowane w obsłudze. Ich użytkowanie nie powinno przysporzyć większych problemów. W dzisiejszych czasach są to narzędzia, które posiadają specjalne technologie, które sprawiają, że używanie ich jest dziecinnie proste oraz bezpieczne.

Kosiarki, które kiedyś były bardzo ciężkie, dzisiaj są nie tylko lżejsze, ale również mogą pracować bezprzewodowo, co ułatwia pracę na większych ogrodach. Podkaszarki również różnią się od swoich poprzedniczek, co wpływa na prostotę użytkowania. Sekator, również może być wspomagany elektrycznie – jak wspomniany wyżej Bosch EasyPrune. Posiada wspomagający system cięcia, który przetnie nawet grubsze gałęzie. Będzie idealnym rozwiązaniem dla osób starszych lub posiadających zwyrodnienia stawów u dłoni i pozwoli bez wysiłku wykonać cięcia w naszym ogrodzie. Piła łańcuchowa również może być wyposażona w hamulec, który podniesie bezpieczeństwo użytkowania.

Co daje nam piękny ogród?

Ogród to miejsce, w którym poczujemy się jak projektanci. Możemy tworzyć w nim własną przestrzeń, co daje poczucie spełnienia i radości. Udając się do ogrodu, zapomnimy również o wszystkich otaczających nas problemach, zmniejszymy stres, tym samym wydłużając nasze życie. W ogrodzie również możemy po prostu odpocząć, napić się kawy oraz zrobić rodzinny piknik. To także świetne miejsce do plenerowych zdjęć. Prace w ogrodzie to także świetna forma spalania kalorii.

DOM i TECH

Artykuł powstał we współpracy z firmą
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.domitech.pl

Dowiedz się więcej