Logo
Logo

Prosta pułapka na turkucia – zrób ją sam i pozbądź się problemu

Turkuć podjadek to prawdziwy ból głowy dla każdego ogrodnika. Ten dużych rozmiarów owad potrafi skutecznie zniszczyć Twoje uprawy i kwiaty, drążąc tunele w glebie. Nie czekaj, aż problemy się nasilą! Dzięki prostemu patentowi, którym dzieli się doświadczony ogrodnik z kanału Zielone Pogotowie, zrób swoją pułapkę na te szkodniki, a będziesz mógł je skutecznie usunąć z ogrodu. Zastosuj się do naszych wskazówek i zobacz, jak łatwo i skutecznie można złapać uciążliwego turkucia podjadka.

Kiedy turkucie są najbardziej aktywne? Zrozum ich cykl życiowy

Turkuć podjadek, osiągający nawet 6 cm długości, jest jednym z największych owadów w naszych ogrodach. Jego aktywność obserwujemy przede wszystkim na wiosnę, kiedy to wychodzi z podziemnych kryjówek w poszukiwaniu partnerów oraz miejsca na złożenie jaj.

Owad ten preferuje lekko wilgotne środowisko, więc w ogrodzie najczęściej możemy go spotkać w pobliżu zbiorników wodnych i na systematycznie podlewanych trawnikach i rabatach.

Jakie szkody wyrządza turkuć?

Chociaż turkuć podjadek pomaga spulchniać glebę i zjada różne szkodniki, w dużej liczbie staje się destrukcyjny. Drążąc tunele, uszkadza system korzeniowy roślin, a jego korytarze w ziemi mogą być pułapką na bulwy i kłącza, prowadząc do ich zniszczenia. To nieproszony gość w naszych ogrodach, a staje się szczególnie uciążliwym gościem, gdy zadomowi się wśród grządek w warzywniku.

Co więcej, turkuć podjadek potrafi również ugryźć człowieka, co choć nie jest jadowite, może być bolesne i potencjalnie niebezpieczne ze względu na możliwość przenoszenia tężca.

 

Skuteczna pułapka na turkucia – krok po kroku

Zwalczanie turkucia podjadka może wydawać się trudne, ale z odpowiednim podejściem jest bardzo możliwe. Oto jak możesz samodzielnie zbudować pułapkę, która pozbawi Cię tego problemu:

  1. Materiały: Będziesz potrzebować desek o szerokości co najmniej 25 cm i długości około 0,5 m.
  2. Rozmieszczenie: Ułóż deski na ziemi w miejscach, gdzie zauważysz aktywność turkuci, upewniając się, że przylegają one szczelnie do gruntu.
  3. Warunki: Należy dbać o to, by ziemia pod deskami była wilgotna, by stworzyć idealne warunki dla przyciągnięcia szkodników.
  4. Inspekcja: Po tygodniu lub dwóch sprawdź, co znajduje się pod deskami. Przygotuj się na zbieranie turkuci, które prawdopodobnie zagnieździły się pod drewnem.
  5. Usuwanie: Złapane szkodniki pozbądź się, przenosząc je do miejsca, gdzie nie będą szkodliwe dla Twoich roślin.

Dzięki tej prostej, ale efektywnej metodzie, można szybko wyłapać turkucie z danego terenu. Nie pozwól, aby te nieproszone owady zrujnowały Twój ogród! Wypróbuj nasz sprawdzony sposób i ciesz się zdrowymi roślinami bez obaw o niechciane "goście". (Źródło: Zielone Pogotowie / Youtube)

 

Zdjęcie tytułowe: Soru Epotok / AdobeStock

Autor
Prosta pułapka na turkucia – zrób ją sam i pozbądź się problemu
Prosta pułapka na turkucia – zrób ją sam i pozbądź się problemu
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl