Logo
Logo

"Duże komarzyce" to nie samice komara! Poznaj kiziułki | Czy gryzą i są groźne?

Utarło się przekonanie, że to właśnie samiec komara stanowi dla człowieka największe zagrożenie, a kilka razy większe samice, które tak często znienacka pojawiają się w naszych mieszkaniach są całkowicie niegroźne. Oba przekonania są w pewnym stopniu błędne. Owady zwane przez nas "dużymi komarami" to kiziułki. Dowiedz się, czy te owady gryzą i są dla nas groźne.

Spis treści
Co to są duże komary? Jak wyglądają?
Czy duże komary są groźne?
Jak się rozmnażają?
Gdzie żyją duże komary, czyli kiziułki?

Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że komar samiec w ogóle nie atakuje ludzi, ponieważ jego jedynym źródłem pożywienia jest nektar kwiatów. Samice komara z kolei polują na ludzką krew, aczkolwiek nie są to owady, które zwykliśmy nazywać komarzycami. Nie ma czegoś takiego jak duży czy wielki komar.

Samice komarów są nieco większe niż samce, aczkolwiek bardzo często mylone z koziułką warzywną, która z komarami w powszechnym rozumieniu nie ma nic wspólnego, pomimo tego że bywa nazywana komarnicą warzywną.

W przypadku kiziułek, mylnie nazywanych samicami komarów lub dużymi komarami nie ma mowy o zagrożeniu dla człowieka. To owady, które przede wszystkim skupiają się na warzywach. Ludzka krew nie jest im do niczego w życiu potrzebna.

Jak wygląda koziułka, zwana dużym komarem?

Duże komary, które w rzeczywistości powinny być nazywane koziułkami (Tipula) to owady, których długość ciała może przekraczać 2,5 cm. Dosyć charakterystycznym elementem są wprost nieproprocjonale długie nogi o nieco brązowym odcieniu.

Ciało kiziułki jest smukłe i odznacza się kolorem popielato-żółtawym. Owad posiada 13-członowe nitkowate czółki. Posiada smukłe podłużne skrzydła, których rozpiętość może sięgać nawet do sześciu centymetrów. Larwy tych kiziułek odznaczają się szarym kolorem i owalnym kształtem.

Czy koziułki są groźne?

Koziułki warzywne to przede wszystkim wielki problem dla rolników oraz dla osób, które uprawiają domowe ogródki. Czy duże komary gryzą? Nie, pod tym względem w ogóle nie należy się ich obawiać.

Kiziułki nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka, ponieważ nie są w ogóle zainteresowane ludzką krwią, a w związku z tym nie przenoszą chorób ani żadnego rodzaju bakterii, które mogłyby wywoływać niepożądane reakcje.

Cykl życia koziułek

Koziułki warzywne (Tipula oleracea) żyją na ogół od kilku do kilkunastu dni. W tym okresie rozmnażanie się należy do ich najbardziej priorytetowych zadań.

Samce koziułki są w stanie wyczuć zapach samicy. Po kopulacji samice zajmują się poszukiwaniem dogodnego miejsca na złożenie jaj. Warto podkreślić, że jest w stanie jednorazowo złożyć ich nawet w ilości czterystu sztuk.

Z jaj, po upływie około dwóch tygodni, wylęgają się larwy kiziułek, których głównym pożywieniem są korzenie roślin. 

Larwy liczące sobie nawet do 4 cm mają bardzo niszczycielski wpływ na uprawy. Dorosłe osobniki najczęściej można spotkać od kwietnia do czerwca, a także od sierpnia do października.

Skąd się biorą koziułki?

Koziułki warzywne występują właściwie na terenie całej Polski. Najchętniej przebywają na terenach nieco podmokłych, w których wilgoć jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Nadmierne opady powodują jednak, że koziułki zaczynają wędrować i bardzo często kierują się w stronę światła. Właśnie dlatego niespodziewanie wlatują przez uchylone drzwi lub okna. Prawdopodobnie szukają wówczas idealnego miejsca na złożenie jaj.

Dosyć chaotyczny lot kiziułek, zwanych błędnie dużymi komarami powoduje, że wielu z nas reaguje drobną paniką na ich obecność. Trzeba jednak podkreślić, że te owady nie są w stanie wyrządzić człowiekowi żadnej krzywdy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: IdaT, Marta Wróblewska / Pixabay

Autor
"Duże komarzyce" to nie samice komara! Poznaj kiziułki | Czy gryzą i są groźne?
"Duże komarzyce" to nie samice komara! Poznaj kiziułki | Czy gryzą i są groźne?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz