Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
9
Okazje

Jak opiekować się psem?

Jako właściciele psów powinniśmy zapewnić im możliwie jak najlepsze warunki do życia. Opieka nad psem nie jest skomplikowana, jednak wymaga poświęcenia czasu. Codzienne spacery, karmienie, zabawa, czy zabiegi pielęgnacyjne zajmują kilka godzin w ciągu dnia. Musimy sobie z tego zdawać sprawę kiedy zdecydujemy się na posiadanie psa.

 

Czego potrzebujemy, by dobrze opiekować się psem?

Opieka nad psem nie jest bardzo skomplikowana, o ile dobrze poznamy potrzeby naszego czworonoga!

Jak odpowiedni karmić psa?

Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Miskę powinniśmy często czyścić, żeby nie rozwijały się w niej bakterie czy glony. Karma dla psa powinna być dobrej jakości, gdyż tylko wtedy dostarczy naszemu pupilowi niezbędnych składników odżywczych. W jej składzie powinno znajdować się przynajmniej 50% mięsa. Karmę najlepiej podawać dwa razy dziennie w mniejszych porcjach. Nie należy łączyć w jednym posiłku jedzenia gotowanego np. z suchą karmą ani mieszać suchej karmy z gotową mokrą.

W przypadku szczeniaka karmę podajemy nawet 6-7 razy na dobę i stopniowo zmniejszamy liczbę posiłków. Szczeniaki są dość łapczywe, dlatego też możemy część karmy wykorzystać do szkolenia. Im piesek jest starszy, tym powinien jeść rzadziej, lecz dostawać większe porcje.


Źródło: Szybki sukces / YouTube


Pies lubi spacery!

Regularnie musimy wyprowadzać psa na spacery. Spacer to nie tylko załatwienie potrzeb. W czasie spaceru pies może eksplorować otoczenie, a także poznawać nowe zapachy i inne psy. Dziennie powinniśmy zapewnić psu 3-4 spacery, z czego jeden powinien być dłuższy. Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, z którego pies korzysta, to powinniśmy zabrać psa na minimum jeden spacer poza ogród. Jest to ważne, gdyż na przydomowym ogrodzie pies nie ma możliwości poznawania nowych zapachów czy spotkania innych czworonogów.

Zadbaj o sierść!

Ważną kwestią w opiece nad psem jest również dbanie o sierść. W końcu każdy chce, żeby jego pupil ładnie wyglądał. Regularnie powinniśmy kąpać psa. Najlepiej wybrać naturalny szampon. Pamiętajmy też, że dla szczeniaków musimy stosować specjalny szampon, który jest delikatniejszy. Psy z krótką sierścią nie wymagają dużo pracy. Wystarczy zwykła szczotka z włosia i regularne czesanie. W przypadku psów z długą sierścią będziemy potrzebować specjalnych szczotek. Warto poprosić o pomoc w wyborze szczotki pracownika w sklepie zoologicznym. Nie zapominajmy również o obcinaniu pazurów. Robimy to średnio co miesiąc lub dwa. Możemy to robić samodzielnie bądź u weterynarza.

Wyprawka dla psa - czyli co kupić zanim zwierzak pojawi się w naszym domu?

Wyprawka dla jest ważnym elementem przygotowań do posiadania psa. Zanim zwierzak pojawi się w naszym domu powinniśmy kupić karmę, legowisko, miski, zabawki, przysmaki, a także akcesoria spacerowe. Warto wybrać produkty wysokiej jakości. Akcesoria z lepszych firm posłużą nam przez wiele lat. Karma dla psa powinna być dobrej jakości, gdyż tylko wtedy dostarczy naszemu pupilowi niezbędnych składników odżywczych. W jej składzie powinno znajdować się przynajmniej 50% mięsa.

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Osoby, które decydują się na posiadanie psa często nie zdają sobie sprawy z tego, ile to tak naprawdę kosztuje. Wyprawkę dla psa kupimy za około 300-400 złotych. Miesięczne utrzymanie psa to koszt około 100-150 złotych, w zależności od jego wielkości. Najdroższe w tym wszystkim są wizyty u weterynarza, które w razie wypadku czy nagłej choroby mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: lucianaeris / Pixabay
G.T.

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje

Komentarze

Gość Kaja

05-04-2022 09:01

Super wpis! U nas akurat obyło się bez architekta. Wszystko urządzaliśmy sami i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu. Jedyne nad czym się zastanawiam to pomoc domowa. Sprzątanie nie idzie mi za dobrze... Czytam wskazówki na https://studiodomu.pl/czym-czyscic-ekran-telewizora-skuteczne-i-praktyczne-metody/ ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu