Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
8
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jak opiekować się psem?

Jako właściciele psów powinniśmy zapewnić im możliwie jak najlepsze warunki do życia. Opieka nad psem nie jest skomplikowana, jednak wymaga poświęcenia czasu. Codzienne spacery, karmienie, zabawa, czy zabiegi pielęgnacyjne zajmują kilka godzin w ciągu dnia. Musimy sobie z tego zdawać sprawę kiedy zdecydujemy się na posiadanie psa.

 

Czego potrzebujemy, by dobrze opiekować się psem?

Opieka nad psem nie jest bardzo skomplikowana, o ile dobrze poznamy potrzeby naszego czworonoga!

Jak odpowiedni karmić psa?

Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Miskę powinniśmy często czyścić, żeby nie rozwijały się w niej bakterie czy glony. Karma dla psa powinna być dobrej jakości, gdyż tylko wtedy dostarczy naszemu pupilowi niezbędnych składników odżywczych. W jej składzie powinno znajdować się przynajmniej 50% mięsa. Karmę najlepiej podawać dwa razy dziennie w mniejszych porcjach. Nie należy łączyć w jednym posiłku jedzenia gotowanego np. z suchą karmą ani mieszać suchej karmy z gotową mokrą.

W przypadku szczeniaka karmę podajemy nawet 6-7 razy na dobę i stopniowo zmniejszamy liczbę posiłków. Szczeniaki są dość łapczywe, dlatego też możemy część karmy wykorzystać do szkolenia. Im piesek jest starszy, tym powinien jeść rzadziej, lecz dostawać większe porcje.


Źródło: Szybki sukces / YouTube


Pies lubi spacery!

Regularnie musimy wyprowadzać psa na spacery. Spacer to nie tylko załatwienie potrzeb. W czasie spaceru pies może eksplorować otoczenie, a także poznawać nowe zapachy i inne psy. Dziennie powinniśmy zapewnić psu 3-4 spacery, z czego jeden powinien być dłuższy. Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, z którego pies korzysta, to powinniśmy zabrać psa na minimum jeden spacer poza ogród. Jest to ważne, gdyż na przydomowym ogrodzie pies nie ma możliwości poznawania nowych zapachów czy spotkania innych czworonogów.

Zadbaj o sierść!

Ważną kwestią w opiece nad psem jest również dbanie o sierść. W końcu każdy chce, żeby jego pupil ładnie wyglądał. Regularnie powinniśmy kąpać psa. Najlepiej wybrać naturalny szampon. Pamiętajmy też, że dla szczeniaków musimy stosować specjalny szampon, który jest delikatniejszy. Psy z krótką sierścią nie wymagają dużo pracy. Wystarczy zwykła szczotka z włosia i regularne czesanie. W przypadku psów z długą sierścią będziemy potrzebować specjalnych szczotek. Warto poprosić o pomoc w wyborze szczotki pracownika w sklepie zoologicznym. Nie zapominajmy również o obcinaniu pazurów. Robimy to średnio co miesiąc lub dwa. Możemy to robić samodzielnie bądź u weterynarza.

Wyprawka dla psa - czyli co kupić zanim zwierzak pojawi się w naszym domu?

Wyprawka dla jest ważnym elementem przygotowań do posiadania psa. Zanim zwierzak pojawi się w naszym domu powinniśmy kupić karmę, legowisko, miski, zabawki, przysmaki, a także akcesoria spacerowe. Warto wybrać produkty wysokiej jakości. Akcesoria z lepszych firm posłużą nam przez wiele lat. Karma dla psa powinna być dobrej jakości, gdyż tylko wtedy dostarczy naszemu pupilowi niezbędnych składników odżywczych. W jej składzie powinno znajdować się przynajmniej 50% mięsa.

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Osoby, które decydują się na posiadanie psa często nie zdają sobie sprawy z tego, ile to tak naprawdę kosztuje. Wyprawkę dla psa kupimy za około 300-400 złotych. Miesięczne utrzymanie psa to koszt około 100-150 złotych, w zależności od jego wielkości. Najdroższe w tym wszystkim są wizyty u weterynarza, które w razie wypadku czy nagłej choroby mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: lucianaeris / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu