Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
4
Do góry
Artykuł na: minutę

Mało znana roślina w ogrodzie: stopowiec himalajski

Pytanie czytelnika: Mam roślinę która co roku owocuje i odrasta z kłączy czy też bulw, ale nie wiem co to jest. Ma białe, czasem lekko różowe kwiaty, a liście są duże i odziomkowe. Dorasta do 50 cm. Owoce jak na zdjęciu – są pomarańczowe i wielkości moreli. Co to za roślina?

Roślina ze zdjęcia to stopowiec himalajski (Podophyllum hexandrum). Dość rzadka w polskich ogrodach bylina o kolorowych owocach.

Kwiaty jak Pan zdążył zauważyć, zwykle pojawiają się na niej na przełomie maja i czerwca, a po zapyleniu zamieniają się w zielone owoce. Wraz ze wzrostem z reguły czerwienieją i osiągają wielkość jajka. Charakterystycznie zwisają pod liśćmi (drugie zdjęcie tytułowe). Roślina musi mieć u Pana bardzo dobre warunki, by jej owoce miały wielkość moreli!

Owoce są jadalne ale niesmaczne. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie inne części rośliny są trujące!

Zdjęcie: Andy king50/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
WYSIEWANIE
Na czasie
WYSIEWANIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu