Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
14
Okazje
Artykuł na: minutę

Mało znana roślina w ogrodzie: stopowiec himalajski

Pytanie czytelnika: Mam roślinę która co roku owocuje i odrasta z kłączy czy też bulw, ale nie wiem co to jest. Ma białe, czasem lekko różowe kwiaty, a liście są duże i odziomkowe. Dorasta do 50 cm. Owoce jak na zdjęciu – są pomarańczowe i wielkości moreli. Co to za roślina?

 

Roślina ze zdjęcia to stopowiec himalajski (Podophyllum hexandrum). Dość rzadka w polskich ogrodach bylina o kolorowych owocach.

Kwiaty jak Pan zdążył zauważyć, zwykle pojawiają się na niej na przełomie maja i czerwca, a po zapyleniu zamieniają się w zielone owoce. Wraz ze wzrostem z reguły czerwienieją i osiągają wielkość jajka. Charakterystycznie zwisają pod liśćmi (drugie zdjęcie tytułowe). Roślina musi mieć u Pana bardzo dobre warunki, by jej owoce miały wielkość moreli!

Owoce są jadalne ale niesmaczne. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie inne części rośliny są trujące!

Zdjęcie: Andy king50/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu