Logo
Logo
12
Do góry
Artykuł na: minutę

Mało znana roślina w ogrodzie: stopowiec himalajski

Pytanie czytelnika: Mam roślinę która co roku owocuje i odrasta z kłączy czy też bulw, ale nie wiem co to jest. Ma białe, czasem lekko różowe kwiaty, a liście są duże i odziomkowe. Dorasta do 50 cm. Owoce jak na zdjęciu – są pomarańczowe i wielkości moreli. Co to za roślina?

Roślina ze zdjęcia to stopowiec himalajski (Podophyllum hexandrum). Dość rzadka w polskich ogrodach bylina o kolorowych owocach.

Kwiaty jak Pan zdążył zauważyć, zwykle pojawiają się na niej na przełomie maja i czerwca, a po zapyleniu zamieniają się w zielone owoce. Wraz ze wzrostem z reguły czerwienieją i osiągają wielkość jajka. Charakterystycznie zwisają pod liśćmi (drugie zdjęcie tytułowe). Roślina musi mieć u Pana bardzo dobre warunki, by jej owoce miały wielkość moreli!

Owoce są jadalne ale niesmaczne. Trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie inne części rośliny są trujące!

Zdjęcie: Andy king50/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Warto przeczytać
Powiązane artykuły

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu