Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
35
Okazje

Ogród z donicami

Donice w ogrodzie mają wiele ról. Przede wszystkim są miejscem do uprawy roślin, ale mogą też przyciągać uwagę, stanowić dodatkowy element kolorystyczny w kompozycjach, rozjaśniać ciemne miejsca czy akcentować ważne punkty w kompozycji. Przejrzyj galerię 20 zdjęć ogrodów z donicami i zainspiruj się!

 

Każda donica, jaką kupujemy do ogrodu powinna pasować do innych elementów małej architektury oraz do stylu ogrodu. Kupując pojemniki na rośliny trzeba zawsze zwrócić uwagę na to, czy będą pasowały do tych, które już mamy – dobierajmy do siebie donice wykonane z tego samego materiału, pasujące do siebie pod względem kolorystycznym i mające podobne kształty. Ważna też jest wielkość donic (powinny móc zapewnić roślinom swobodny rozwój) oraz ich odporność na warunki atmosferyczne.

Warto wybierać pojemniki, które będą nam służyły przez wiele lat – odporne na mrozy. Donice z tworzywa można łatwo uszkodzić, a do tego odbarwiają sią po kilku sezonach. Lepiej postawić na te wykonane z trwalszych materiałów, takie jak klasyczne gliniane, kamienne, betonowe albo metalowe. 

Zobacz galerię 20 ogrodów z różnymi donicami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Flower Council 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (22)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!