Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
35
Okazje

Ogród z donicami

Donice w ogrodzie mają wiele ról. Przede wszystkim są miejscem do uprawy roślin, ale mogą też przyciągać uwagę, stanowić dodatkowy element kolorystyczny w kompozycjach, rozjaśniać ciemne miejsca czy akcentować ważne punkty w kompozycji. Przejrzyj galerię 20 zdjęć ogrodów z donicami i zainspiruj się!

 

Każda donica, jaką kupujemy do ogrodu powinna pasować do innych elementów małej architektury oraz do stylu ogrodu. Kupując pojemniki na rośliny trzeba zawsze zwrócić uwagę na to, czy będą pasowały do tych, które już mamy – dobierajmy do siebie donice wykonane z tego samego materiału, pasujące do siebie pod względem kolorystycznym i mające podobne kształty. Ważna też jest wielkość donic (powinny móc zapewnić roślinom swobodny rozwój) oraz ich odporność na warunki atmosferyczne.

Warto wybierać pojemniki, które będą nam służyły przez wiele lat – odporne na mrozy. Donice z tworzywa można łatwo uszkodzić, a do tego odbarwiają sią po kilku sezonach. Lepiej postawić na te wykonane z trwalszych materiałów, takie jak klasyczne gliniane, kamienne, betonowe albo metalowe. 

Zobacz galerię 20 ogrodów z różnymi donicami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Flower Council 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (22)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu