Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu. Dlaczego warto wybrać jej budowę? Ile kosztuje i ile wytrzyma?

Szklarnia to idealne rozwiązanie dla osób, które uprawiają warzywa i zioła we własnym ogrodzie, gdyż umożliwia uprawę większej ilości gatunków oraz szybsze pozyskanie plonów. Jest szczególnie polecana do uprawy warzyw ciepłolubnych, jak pomidory, papryka, czy ogórki i pozwala uzyskać zdrowe oraz obfite plony. Szklarnie mogą być wykonane z różnych materiałów, a jedne z najpopularniejszych to szklarnie z poliwęglanu. Czym jest poliwęglan i czy jest wytrzymały? Jaka jest cena szklarni z poliwęglanu?

Z czego jest zbudowana szklarnia z poliwęglanu?

Poliwęglan to tworzywo sztuczne o szerokim zastosowaniu w budownictwie. Ma bardzo dobre parametry optyczne, izolacyjne i wytrzymałościowe. Jest lekki, dobrze rozprasza światło, przepuszcza około 80% światła i zatrzymuje promieniowanie ultrafioletowe. Wykorzystuje się go jako pokrycie szklarni ogrodowych, ale też wiat i ogrodów zimowych, gdyż wygląda bardzo estetycznie i jest niezwykle trwały oraz odporny na niekorzystne warunki pogodowe.

Czy warto kupić szklarnie z poliwęglanu? Ile kosztuje szklarnia?

Szklarnie z poliwęglanu stopniowo wypierają tradycyjne szklane szklarnie ze względu na swoje właściwości i liczne zalety. Dlaczego warto kupić szklarnie z poliwęglanu?

  • Bezpieczeństwo – szklarnie z poliwęglanu się nie tłuką, więc są dużo bezpieczniejsze.
  • Doskonałe warunki dla roślin – poliwęglan przepuszcza więcej światła i stanowi lepszą izolację termiczną niż szkło. Dodatkowo doskonale rozprasza światło, a jednocześnie blokuje niekorzystne promieniowanie UV. Ułatwia to utrzymanie odpowiednich warunków i stworzenie korzystnego dla roślin mikroklimatu. To oznacza szybszy wzrost i rozwój roślin, a więc możliwość szybkiego pozyskania plonów.
  • Łatwy montaż – szklarnie poliwęglanowe są stosunkowo lekkie, a przy tym bardzo proste w montażu. Szklarnie można też bez problemu rozłożyć, a wiele modeli pozwala również na rozbudowę konstrukcji, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Mobilność – w razie potrzeby można je przenieść w inne miejsce, co pozwala np. na zmianowanie, które zmniejsza ryzyko chorób i pozytywnie wpływa na uprawy.
  • Niskie koszty utrzymania – ze względu na dobrą izolację cieplną ogrzewanie szklarni z poliwęglanu jest bardzo tanie.

Szklarnie z poliwęglanu występują w różnych kształtach i rozmiarach, umożliwiając dobranie idealnej konstrukcji do naszego ogrodu.

 

Cena szklarni z poliwęglanu uzależniona jest od wielkości konstrukcji i użytych materiałów do wykonania szkieletu oraz grubości poliwęglanu. Najmniejsze szklarnie w formie prostokątnych domków lub wysokich tuneli to wydatek na poziomie, co najmniej 2 000 zł. Bardzo duże szklarnie (np. 4 x 20 m) sprzedawane są nawet za 20 000 zł, ale wykorzystuje się je do uprawy warzyw lub kwiatów ciętych na sprzedaż, a dzięki szybszemu wzrostowi roślin, inwestycja dość szybko się zwraca.

Ile lat wytrzyma szklarnia z poliwęglanu?

Poliwęglan odznacza się ogromną wytrzymałością i trwałością. Jest odporny na uderzenia i wygięcia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Większość konstrukcji wytrzyma gradobicie oraz silne wiatry – małe szklarnie o aluminiowej lub plastikowej konstrukcji i słabym wykonaniu mogą przegrać przy naprawdę mocnych podmuchach, ale zniszczenia i tak są dużo mniejsze niż w przypadku szklarni szklanych. Rozwiązaniem jest zakup szklarni wysokiej jakości, zwłaszcza że szklarnia z poliwęglanu to inwestycja na długie lata – te dobre bez problemu powinny wytrzymać 15-20 lat, a przy sprzyjających warunkach nawet dłużej.

Jak wybrać dobrą szklarnię z poliwęglanu?

Szklarnia powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana rozmiarem do naszych potrzeb i dostępnego miejsca w ogrodzie. Szkielet szklarni może być aluminiowy lub stalowy – pierwszy jest polecany przy wyborze małej konstrukcji na własny użytek, gdyż takie szklarnie są lżejsze i tańsze. Rzadziej spotkać można szklarnie ze szkieletem PCV – takie rozwiązanie stosowane jest w małych tunelach z poliwęglanu. Szkielet stalowy sprawdza się w dużych, przemysłowych uprawach. Przy wyborze szklarni, warto też zwrócić uwagę na grubość i gęstość materiału. Do przydomowej uprawy wystarczy poliwęglan o grubości 4-6 mm i gęstości przynajmniej 0,6 kg/m². Będzie on trwały, a jednocześnie cena pozostanie na przyzwoitym poziomie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Sergei Dvornikov, ArtEvent ET, leesle / AdobeStock

Autor
Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu. Dlaczego warto wybrać jej budowę? Ile kosztuje i ile wytrzyma?
Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu. Dlaczego warto wybrać jej budowę? Ile kosztuje i ile wytrzyma?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl