Logo
Logo

Zadbaj o swój ogród z łatwością – narzędzia akumulatorowe Makita do wiosennych prac ogrodowych

Szybko, łatwo i przyjemnie? Czy można w taki sposób zrobić wiosenne porządki w ogrodzie? Tak, ale pod jednym warunkiem – dobierając do pracy odpowiedni sprzęt! Z narzędziami akumulatorowymi Makita posprzątasz taras, umyjesz meble ogrodowe, uporządkujesz trawnik oraz rabaty ogrodowe i przytniesz drzewa oraz krzewy. Bez wysiłku, bez spalin, hałasu i plączącego się przewodu elektrycznego... ciesząc się nowym sezonem ogrodowym.

▼ Sprawdź, co musisz zrobić wiosną w ogrodzie i które narzędzia akumulatorowe będą Ci potrzebne!

Makita / YouTube


Przygotuj swój ogród na wiosnę z narzędziami akumulatorowymi Makita

Wiosenne porządki w ogrodzie, na balkonie i tarasie to pierwsze prace, jakie musimy wykonać na początku sezonu. Można je przeprowadzać, zanim jeszcze przyjdzie pora na sadzenie roślin. Od tego, w jaki sposób wykonasz te czynności, zależeć będzie nie tylko wygląd mebli, nawierzchni ogrodowych i elementów małej architektury, ale też zdrowie i kondycja roślin; zarówno drzew i krzewów, jak i bylin znajdujących na rabatach ogrodowych, czy roślin uprawianych w donicach.

W utrzymaniu jego atrakcyjnego i estetycznego wyglądu ogrodu pomogą nam narzędzia akumulatorowe firmy Makita. Poręczne pilarki łańcuchowe, lekkie i wygodne nożyce do trawy i żywopłotu, niezawodne kosiarkidmuchawykosy, podkaszarki i myjki wysokociśnieniowe pozwolą na perfekcyjną pielęgnację ogrodu, bez konieczności podłączania przewodu elektrycznego i bez żadnych, szkodliwych spalin.

Bez spalin, bez hałasu i bez uciążliwego, plączącego się pod nogami przewodu elektrycznego. Nigdy wcześniej praca w ogrodzie nie była tak łatwa i przyjemna! Wystarczy jeden akumulator 18V, by wykonać wszystkie prace na każdym z urządzeń ogrodowych serii LXT.

Makita / YouTube


Sprzątanie liści i gałęzi

Gdy na drzewach zaczynają rozwijać się pąki, a na rabatach zakwitają pierwsze rośliny cebulowe, to czas, by zadbać o otoczenie. W pierwszej kolejności warto zebrać połamane przez jesienne i zimowe wiatry gałęzie z drzew i krzewów. Pozostawione na ziemi nie wyglądają estetycznie. Jeśli na suchych gałęziach, które spoczywają na ziemi nie ma oznak chorób lub widocznych znaków żerowania szkodników, z powodzeniem można je przeznaczyć na kompost. Nie pozbywajmy się ich, bo stanowią doskonały materiał do przygotowania wartościowej ziemi kompostowej. Aby przyspieszyć proces kompostowania gałęzie najlepiej rozdrobnić, w przeciwnym razie na efekt będziemy czekać bardzo długo. Do rozdrobienia grubych gałęzi najlepiej wybrać rozdrabniarkę, ale cieńsze gałązki z powodzeniem da się pociąć na drobne kawałki sekatorem ogrodniczym. Sekator akumulatorowy ułatwi wszelkie prace i w szybki, wygodny sposób pomoże pociąć gałęzie na drobne kawałki.

Opadłe jesienią liście z drzew i krzewów w niektórych miejscach można pozostawić (pod krzewami – użyźnią glebę), ale trzeba je usunąć z trawników, aby uniknąć gnicia trawy, a także ze wszelkich zakamarków w ogrodowej altanie, na tarasie, balkonie, ścieżkach lub za rynnami przy ścianach domu. Trawnik można zagrabić, ale z pozostałych miejsc suche liście najlepiej usunąć lekką i poręczną dmuchawą akumulatorową, która pozwoli bez wysiłku wydobyć wszystkie zalegające liście oraz pył, który zgromadził się w tych miejscach podczas zimowych miesięcy. Wszystkie suche liście, nawet te z dębowe z orzechów włoskich przekompostujmy lub wykorzystajmy do zrobienia ziemi liściowej.

Czyszczenie nawierzchni, mebli i donic

Po usunięciu gałęzi i liści warto wziąć się za ogrodowe nawierzchnie oraz meble, które mają nam służyć w kolejnym sezonie. Podjazdy do garażu, ścieżki, tarasy, balkony oraz placyki we wnętrzach ogrodowych po zimie pokrywa zwykle warstwa brudu, którego nie da się usunąć zwykłą miotłą. Czyszczenia z pewnością wymagać będą również elementy placu zabaw dla dzieci oraz ogrodowe szklarnie i inspekty (przez brudne szyby przeniknie mniej światła niż przez czyste, a przecież w szklarni mają dojrzeć warzywa!).

Myjka wysokociśnieniowa HW 1200
Myjka wysokociśnieniowa HW1200
Myjka wysokociśnieniowa do prac wokół domu i mycia samochodu

Wiosną, przed rozpoczęciem pierwszych nasadzeń trzeba też wyczyścić skrzynki, donice i wszelkie pojemniki – ze względów estetycznych i dla zdrowia roślin, by usunąć resztki starego podłoża, szkodniki czy zarodniki grzybów, mogące zainfekować nowe sadzonki. Wszystkie te elementy można umyć tradycyjnie, ale wykorzystując myjki ciśnieniowe zrobimy to szybciej i będziemy mieć więcej czasu na odpoczynek w ogrodzie. Urządzenia te dotrą w najdalsze zakamarki ogrodu, bez potrzeby rozciągania długiego przewodu. Łatwo nimi manewrować między roślinami, a kółka umożliwiają transport w głąb ogrodu i wzdłuż długich ścieżek. Jeśli chcemy wyczyścić wiosną dekoracyjne, duże kamienie, myjką zrobimy to dużo szybciej i wygodniej, niż tradycyjnymi sposobami. Na kamieniach, np. przy oczku wodnym, na skalniaku lub żwirowej rabacie zbiera się nie tylko brud, ale pojawia się też mech, który nie wszyscy chcą zachować jako dekorację.

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Przed rozpoczęciem sezonu, czyli pierwszego nawożenia i regularnego koszenia trzeba zadbać o murawę, poprawiając wiosną strukturę gleby i ją napowietrzając. Wówczas będziemy mieć pewność, że trawa będzie miała dobre warunki do rozwoju, woda dotrze w odpowiednim czasie do jej korzeni i na powierzchni trawnika nie rozprzestrzenią się mech czy grzyby. Po usunięciu liści oraz opadłych z drzew i krzewów gałęzi, z murawy trzeba usunąć filc oraz mech wykorzystując do tego wertykulator. Jeśli po zimie zauważymy puste miejsca na trawniku, zróbmy dosiewkę z tej samej mieszanki, która była wcześniej wysiewana (zwykle pogoda pozwala wykonać zabieg już w kwietniu). Jeśli temperatura będzie się utrzymywać powyżej zera i trawa zacznie rosnąć, można przeprowadzić pierwsze koszenie. By zaoszczędzić na paliwie lub energii elektrycznej oraz nie emitować zbyt dużo hałasu, warto wybrać kosiarkę akumulatorową.

Akumulatorowa kosiarka do trawy Makita DLM460
Kosiarka do trawy LXT ® DLM460
Akumulatorowa kosiarka do trawy w stalowej obudowie z koszem na trawę do średnich ogrodów.

▲ Akumulatorowa kosiarka do trawy Makita DLM460 pozwala na szybkie i skuteczne koszenie trawników, przy zachowaniu pełnej mobilności i wygody użytkowania. Zastosowanie akumulatora o napięciu 18 V pozwala na wydajną pracę bez konieczności ciągnięcia przewodu elektrycznego i daje możliwość pracy w miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasilania. Bezszczotkowy silnik zapewnia doskonałe parametry koszenia, a wytrzymała obudowa chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szerokość koszenia 46 cm pozwala na wydajną pracę nawet większych trawnikach (o powierzchni do 1360 m²). Funkcja automatycznego regulowania prędkości koszenia pozwala na utrzymanie stałej prędkości pracy nawet w trudniejszych warunkach terenowych, a funkcja mulczowania sprawia, że koszenie jest jeszcze bardziej ekologiczne. Ponadto, kosiarka posiada ergonomiczny uchwyt, który zapewnia komfortową pracę oraz zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia.

Do przycięcia i wyrównania brzegów trawnika, zależnie od jego powierzchni można wykorzystać akumulatorową podkaszarkę lub lekkie i poręczne nożyce do trawy – sprawdzą się we wszystkich zakamarkach, do przycinania trawy przy mocno rozrośniętych krzewach lub krzewach okrywowych, które kosiarką można by przez przypadek uszkodzić.

Podkaszarka LXT ® DUR192L
Podkaszarka LXT ® DUR192L
Akumulatorowa podkaszarka z 2-stopniową elektroniczną regulacją prędkości obrotowej, przeznaczona do pracy wyłącznie z głowicą żyłkową.

▲ Akumulatorowa podkaszarka DUR192L wyróżnia się wygodą i mobilnością w pracy. Wyposażona jest w silnik bezszczotkowy, który zapewnia wydajność i niezawodność. Akumulator 18V gwarantuje długi czas pracy bez konieczności ciągłego ładowania. Podkaszarka przeznaczona jest do pracy wyłącznie z głowicą żyłkową, posiada szerokość cięcia 30 cm i regulację długości teleskopowego drążka, co pozwala na dopasowanie urządzenia do wzrostu użytkownika oraz do specyfiki wykonywanych prac. Dzięki temu narzędzie jest wygodne w obsłudze i zapewnia precyzyjne koszenie nawet trudno dostępnych miejsc. Hamulec elektryczny oraz łagodny rozruch sprawiają, że narzędzie jest łatwe w użyciu, a uchwyt typu pętla i jej niewielka waga zapewniają wygodę i komfort pracy.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu i do trawy LXT DUM604
Nożyce do żywopłotu i do trawy LXT ® DUM604
Narzędzie ogrodnicze 2 w 1 – nożyce do trawy oraz nożyce do żywopłotu.

▲ Akumulatorowe nożyce do trawy i krzewów DUM604 to uniwersalne narzędzie, które umożliwia precyzyjne cięcie roślin w ogrodzie w trudno dostępnych miejscach. Nożyce wyposażone są w dwa różne, wymienne ostrza, które pozwalają na cięcie krzewów i roślin ozdobnych oraz trawnika. Akumulatory 18V zapewniają długi czas pracy. Urządzenie posiada ergonomiczny uchwyt, który dopasowuje się do dłoni, zapewniając maksymalny komfort i kontrolę.

Przycinanie drzew i krzewów

Na początku sezonu, poza sprzątaniem i i myciem, trzeba zrobić generalny przegląd drzew i krzewów, wszystkich roślin ozdobnych i owocowych, a także żywopłotów. Jeśli widzimy w koronach suche pędy i gałęzie, wytnijmy je, aby nie stały się źródłem chorób roślin lub miejscem, w którym będą mogły zagnieździć się szkodniki.

Wiosenne porządki w sadzie polegają nie tylko na usunięciu martwych i połamanych gałęzi, ale też na wycięciu tzw. wilków i przycięciu niektórych gatunków roślin owocowych, takich jak np. porzeczki, agrest, maliny owocujące na pędach jednorocznych, winorośle, jabłonie, grusze czy śliwy. Cięcia zawsze wykonujemy ostrymi, odkażonymi narzędziami, aby uniknąć uszkodzenia roślin czy przenoszenia patogenów chorobotwórczych. Cięcia drobnych gałęzi można przeprowadzać sekatorem, ale grubsze gałęzie lepiej skrócić pilarką łańcuchową. Wysoko w koronach drzew, w miejscach trudno dostępnych oraz z dala od budynków do cięcia najlepiej używać akumulatorowych narzędzi do cięcia, które są nie tylko ciche, ale też nie wymagają dostępu do sieci i są proste w obsłudze. Łatwiej nimi pracować stojąc wysoko na drabinie.

Wiele krzewów ozdobnych i żywopłotów trzeba przyciąć wiosną, by utrzymać ich ładny kształt, ale też by pobudzić je do kwitnienia. Pamiętajmy, że wiosną tniemy tylko krzewy kwitnące na jednorocznych pędach i te, które zakwitają latem lub jesienią. Jeśli usuniemy pędy z pąkami kwiatowymi u roślin kwitnących wiosną, nie doczekamy się w tym sezonie kwiatów. Dlatego wiosną przycinamy np. m.in. hortensje, kwitnące latem powojniki, róże, krzewuszki, letnie tawuły, wrzosy czy lawendę. Przycinanie wiosną żywopłotów sprawia, że krzewy się zagęszczają i stają się doskonałą osłoną ogrodu, a także wspaniałym miejscem dla gniazdowania i schronieniem dla ptaków. Aby cięcie wykonać równo, warto sięgnąć po nożyce akumulatorowe z długim ostrzem, pozwalające osiągnąć idealnie równy żywopłot.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu LXT DUH602
Nożyce do żywopłotu LXT ® DUH602
Wydajne akumulatorowe nożyce do żywopłotu, z silnikiem bezszczotkowym.

▲ Akumulatorowe nożyce do żywopłotu DUH602 to wydajne i niezawodne narzędzie, które dzięki niewielkiej wadze (4,5 kg) i lekkiej konstrukcji umożliwia precyzyjne cięcie żywopłotów i dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Nożyce wyposażone są w ostrze o długości 60 cm, które pozwalają na równomierne i szybkie cięcie gałęzi do grubości 21,5 mm. Silnik bezszczotkowy gwarantuje wysoką moc i trwałość, a akumulator 18V zapewnia długi czas pracy. Dzięki technologii XPT (eXtreme Protection Technology) narzędzie jest odporne na pył i wilgoć, co czyni je idealnym do pracy w trudnych warunkach pogodowych. Nożyce posiadają ergonomiczny uchwyt, który zapewnia komfortową pracę i pozwala na kontrolowanie urządzenia z dużą precyzją. Ponadto, wyposażone są w system antywibracyjny, który redukuje drgania i zmęczenie użytkownika podczas pracy. To idealne narzędzie dla wymagających użytkowników, którzy cenią sobie wygodę i jakość.

  MAKITA logo

Artykuł powstał we współpracy z firmą Makita – producentem ogrodowych narzędzi akumulatorowych. Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie: www.makita.pl

Autor
Zadbaj o swój ogród z łatwością – narzędzia akumulatorowe Makita do wiosennych prac ogrodowych
Zadbaj o swój ogród z łatwością – narzędzia akumulatorowe Makita do wiosennych prac ogrodowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.