Logo
Logo

Jakich narzędzi potrzebujemy do założenia trawnika?

Lato w pełni, a my zapragnęliśmy pięknego trawnika w naszym ogrodzie. Nic straconego! Sierpień jest miesiącem, który dobrze nadaje się na założenie trawnika, zarówno z nasion jak i z rolki. Niezależnie od gatunku trawy musimy wykonać kilka czynności, do których potrzebny nam będzie odpowiedni sprzęt.

Jeśli zdecydujemy się na założenia trawnika z nasion to możemy wybierać spośród dostępnych na rynku mieszanek gatunków traw, które najbardziej nam odpowiadają. Warto wcześniej przemyśleć, czy ma być on wyjątkowo odporny na suszę, czy może taki, który przetrwa częstą grę w piłkę.

Jakich narzędzi potrzebujemy do założenia trawnika? 
10 kroków sierpniowego zakładania trawnika

1. Przekopujemy ziemię

Ziemię pod trawnik należy przekopać na głębokość 20-30 cm. Możemy do tego użyć szpadla lub glebogryzarki. Wszystko zależy od powierzchni. W przypadku mniejszych ogródków do przekopywania gleby wystarczy szpadel i ewentualnie widły, ułatwiające pozbycie się uciążliwych chwastów.

Możemy wybrać np. szpadle, które sprawdzą się szczególnie przy kopaniu w twardej ziemi, które zostały zaprojektowane tak, by podczas pracy jak najmniej obciążać kręgosłup. Jeśli ktoś jednak dysponuje większym terenem, czynność ta może stać się męcząca i żmudna. Wówczas można użyć glebogryzarki.

 

2. Poprawiamy jakość podłoża

Warto poprawić jakość podłoża mieszając go klasycznie – z torfem, ziemią kompostową, ale też z wodorostami i wszystkim tym, co poprawia jego właściwości. Można użyć do tej czynności również łopaty.

3. Wyrównujemy podłoże

Wyrównajmy podłoże, pamiętając o zostawieniu miejsca na 10-centymetrową warstwę próchnicy. W pracy tej pomocne będą np. grabie uniwersalne, idealne do wyrównywania gleby i wygrabiania zanieczyszczeń.

4. Dodajemy nawozu

W razie potrzeby powinniśmy wzmocnić ziemię nawozem zawierającym podstawowe makroelementy – azot, fosfor, potas. Aby równomiernie rozsypać nawóz, można użyć siewnika, dzięki któremu idealnie wykonamy to zadanie. Obracane pokrętło pozwala na łatwą regulację dozowania w zależności od zastosowanego granulatu.

Grabie uniwersalne, grabie do trawnika i szpadel ostry Xact Fiskars
Grabie uniwersalne, grabie do trawnika i szpadel ostry

5. Rozsypujemy warstwę próchnicy

Rozsypmy 10-centymetrową warstwę próchnicy, bogatej w substancje organiczne i zawierającą piasek, używając do tego łopaty.

6. Grabimy powierzchnię 

Zgrabmy, wyrównajmy powierzchnię przed nawodnieniem.

7. Nawadniamy glebę

Czas na porządne nawodnienie gleby. Można do tego użyć zraszacza wahadłowego. 

8. Wysiewamy nasiona wybranej trawy!

Przyszła pora na wysianie nasion traw przy pomocy siewnika.

Siewnik Solid TM i Zraszacz wahadłowy Fiskars
Siewnik i zraszacz wahadłowy

9. Zagrzebujemy nasiona grabiami

Musimy delikatnie zagrzebać nasiona używając do tego np. grabi do trawnika.

10. Dociskamy glebę i nasiona

Na koniec warto docisnąć nasiona specjalnym, obciążonym walcem.

Jak zadbać, by trawa pięknie wykiełkowała?
Ochrona i nawadnianie

Czekając na kiełkowanie nasion można rozłożyć na zasianej  trawie agrowłókninę, aby ochronić nasiona przed ptakami. Pomaga ona także w utrzymaniu wilgoci i ciepła. Osłonę zdejmujemy, gdy trawa zaczyna rosnąć.

Pamiętajmy, że nasiona potrzebują wody. Powierzchnia gleby nigdy nie powinna wyschnąć, kiedy trawa ma zacząć kiełkować. Jeśli jest ciepło i sucho, dobrze jest podlewać trawę dwa razy dziennie, używając do tego zraszacza. Podlewajmy umiarkowanie, aby nie wypłukać nasion. Przez 2-3 tygodnie od wysiewu trawy, ziemia powinna być cały czas wilgotna.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Fiskars

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl