Logo
Logo

Trawnik jak murawa piłkarska na stadionie? Tak zrobisz dwukolorowe pasy

Trawnik przypominający zieloną, równiutko przystrzyżoną murawę stadionu piłkarskiego to marzenie wielu ogrodników. Uzyskanie efektu dwukolorowych pasów, które tak często podziwiamy na boiskach, jest łatwiejsze niż się wydaje. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć ten efekt na swoim trawniku, jakie narzędzia są potrzebne oraz dlaczego trawa na boisku jest w paski. 

Marzysz o idealnym trawniku, który wygląda jak murawa piłkarska? Efekt dwukolorowych pasów może całkowicie odmienić jego wygląd przed Euro 2024. Wbrew pozorom, osiągnięcie tego efektu nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani dużych umiejętności. Wystarczy odpowiednie narzędzia, plan działania i kilka praktycznych wskazówek, aby Twój trawnik wyglądał jak na stadionie.

Dlaczego trawa na boisku jest dwukolorowa?

Trawa na boisku piłkarskim jest dwukolorowa dzięki specyficznej technice koszenia oraz odpowiedniemu wykorzystaniu światła. Kiedy trawa jest koszona i wygięta w określonym kierunku, różnie odbija światło. To, co widzimy jako pasy, to efekt różnych kątów padania światła na źdźbła trawy.

 • Jaśniejsze pasy: Źdźbła trawy wygięte w kierunku od patrzącego odbijają światło od szerszej części liścia, co daje jaśniejszy kolor.
 • Ciemniejsze pasy: Źdźbła skierowane w stronę patrzącego odbijają światło od koniuszków, co powoduje, że wydają się ciemniejsze. Dodatkowo, wzajemne zacienianie się trawy potęguje ten efekt.

Jak zrobić pasy na trawniku w ogrodzie?

Tworzenie dwukolorowych pasów na trawniku jest zadaniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania, ale jest łatwe do wykonania przy użyciu odpowiednich narzędzi i technik.

Przygotowanie narzędzi

Do stworzenia pasów na trawniku potrzebujesz:

 • Kosiarka z wałkiem: Podstawowym narzędziem jest kosiarka wyposażona w wałek, który wygina źdźbła trawy w jednym kierunku. Wałek można zamontować do większości dostępnych na rynku kosiarek.
 • Plan działania: Zanim rozpoczniesz koszenie, zaplanuj wzór, który chcesz uzyskać. Najpopularniejsze wzory to proste pasy, szachownica i okręgi.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Koszenie w różnych kierunkach

 • Obwód trawnika: Zaczynając koszenie, wyznacz obwód trawnika, kosząc na szerokość kosiarki. To pozwoli Ci określić obszar roboczy i ułatwi dalsze prace.
 • Naprzemienne pasy: Kosić trawnik w naprzemiennych kierunkach. Pasy powinny być równoległe do siebie, co podkreśli kontrast między jasnymi i ciemnymi obszarami.
 • Podkreślenie kontrastu: Aby pasy były bardziej widoczne, możesz dodatkowo przemieszczać się wzdłuż każdego pasa z wałkiem, co wzmocni efekt wygięcia źdźbł trawy.

Tworzenie zaawansowanych wzorów

 • Szachownica: Aby uzyskać wzór szachownicy, powtórz koszenie w poprzek już istniejących pasów. Każdy kolejny pas powinien być skierowany pod kątem prostym do poprzedniego.
 • Kreatywność: Możesz tworzyć różnorodne wzory, takie jak okręgi czy fale, które nadadzą trawnikowi unikalny wygląd. Kluczowe jest regularne koszenie i utrzymanie wybranych wzorów.

Jak utrzymać idealny trawnik?

 • Regularne koszenie: Koszenie trawnika co tydzień pozwala na utrzymanie wzoru i zdrowego wyglądu trawy. Regularne koszenie zapobiega także zbyt szybkiemu wzrostowi trawy, co utrudniałoby tworzenie pasów.
 • Nawadnianie: Trawnik powinien być regularnie podlewany, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepiej podlewać trawę rano lub wieczorem, aby uniknąć parowania wody w ciągu dnia.
 • Nawożenie: Stosowanie odpowiednich nawozów wspiera zdrowy wzrost trawy i intensywność kolorów. Najlepsze są nawozy o zrównoważonej zawartości azotu, fosforu i potasu.
Uzyskanie trawnika z efektownymi dwukolorowymi pasami nie jest trudne, jeśli zastosujesz odpowiednią technikę koszenia i użyjesz właściwych narzędzi. Kluczowe jest wygięcie źdźbł trawy w różnych kierunkach, co powoduje, że trawa odbija światło w różny sposób, tworząc charakterystyczne pasy. Regularne koszenie, nawadnianie i nawożenie trawnika pozwolą Ci cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem przez cały sezon.


Zdjęcie tytułowe: tkroot / AdobeStock

Autor
Trawnik jak murawa piłkarska na stadionie? Tak zrobisz dwukolorowe pasy
Trawnik jak murawa piłkarska na stadionie? Tak zrobisz dwukolorowe pasy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl