Logo
Logo

Jak wybrać podkaszarkę do ogrodu? Na co zwrócić uwagę? Akumulatorowa, elektryczna czy spalinowa?

W trudniej dostępnych miejscach, gdzie nie da się skosić trawy kosiarką, najlepiej zastosować podkaszarkę. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór tych urządzeń i możemy dostosować ich typ do warunków i powierzchni ogrodu. Jaką podkaszarkę wybrać, aby łatwo i dokładnie wykosić trawę wzdłuż rabat, krawężników, przy ogrodzeniach lub na większych i nierównych powierzchniach? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego narzędzia i jakie parametry są kluczowe dla efektywnego i wygodnego koszenia. Znajdź podkaszarkę, która uczyni pielęgnację Twojego ogrodu łatwiejszą

Spis treści
Jakie są rodzaje podkaszarek? Czym się charakteryzują? Jakie są zalety podkaszarek akumulatorowych? Czy warto? Jak wybrać podkaszarkę dla siebie?

Popularne rodzaje podkaszarek i ich zastosowania

Wybierając podkaszarkę, musimy przede wszystkim zastanowić się w jaki sposób ma być ona zasilana, co łączy się także z jej wykorzystaniem w ogrodzie. Najczęściej w sprzedaży możemy spotkać podkaszarki spalinowe oraz podkaszarki elektryczne, które można dobrać zgodnie z potrzebami i w zależności o powierzchni ogrodu.

Podkaszarki spalinowe – wytrzymałe, cięższe, mocne

Podkaszarki spalinowe, które nazywane są też kosami spalinowymi, są napędzane mocnym silnikiem i są wyposażone w uchwyt i szeroką głowicę tnącą z żyłką lub tarczę tnącą, która obracając się ścina trawę. Zapewniają one przede wszystkim większą średnicę cięcia, dlatego zwykle stosowane są do pracy na większych, często nierównych powierzchniach (np. duże ogrody, trawniki przy ulicach), gdzie trudno dotrzeć tradycyjną kosiarką, aby skosić wyższą trawę czy chwasty. Są to zwykle większe urządzania i ze względu na swoją wagę są wyposażone w specjalne szelki i pas podtrzymujący, co ułatwia ich użytkowanie.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że podkaszarka spalinowa jest to zwykle urządzenie nie tylko cięższe, ale i droższe niż podkaszarki elektryczne, a wydzielane w trakcie jej pracy spaliny mogą być uciążliwe dla otoczenia i są szkodliwe dla środowiska. Niewątpliwą zaletą tej grupy podkaszarek jest jednak duża moc i zasięg koszenia oraz brak jakichkolwiek kabli.

Podkaszarki elektryczne – mniejsze, lekkie, słabsze

Drugi rodzaj urządzeń to podkaszarki elektryczne, czyli zasilane z gniazdka za pomocą kabla. Zazwyczaj są one nieco mniejsze i bardziej poręczne niż podkaszarki spalinowe, ale jednocześnie mają mniejszą moc i niedużą średnicę cięcia, ale wystarczającą do podkaszania trawy w trudno dostępnych miejscach w ogrodzie. Ponadto, są lekkie, ciche i co także ważne - tanie. Najlepiej jednak wybierać je do mniejszych przestrzeni lub mniejszych ogrodów, ponieważ zakres ich pracy jest niestety ograniczony długością kabla, na który trzeba także uważać w czasie koszenia i manewrowania podkaszarką.

 

Podkaszarka akumulatorowa – wygoda koszenia bez spalin

Urządzeniem najbardziej komfortowym w użytkowaniu w ogrodzie przydomowym może być nowoczesny wariant podkaszarek elektrycznych, czyli podkaszarka akumulatorowa. Łączy ona w sobie funkcjonalność i wygodę użytkowania (mobilność) – nie jest ograniczona żadnymi przewodami, a tylko pojemnością akumulatora, który można szybko naładować. Podkaszarki akumulatorowe są zazwyczaj również ciche i lekkie, posiadają odpowiednią moc, a także nie są drogie ( także w eksploatacji). Tego typu podkaszarki, dzięki wbudowanemu akumulatorowi (brak kabli) zapewniają swobodę ruchu i pozwalają przycinać trawę nawet w trudno dostępnych zakątkach ogrodu, ale przede wszystkim w sąsiedztwie krzewów, ścieżek czy budynków i wszędzie tam, gdzie nie da się kosić tradycyjną kosiarką. Jest to więc ciekawa, ekologiczna i wygodna alternatywa wśród podkaszarek, która jest zdecydowanie tańsza i często bardziej komfortowa w użytkowaniu niż podkaszarki spalinowe czy elektryczne.

Ważne parametry i akcesoria przy wyborze podkaszarki

Oprócz rodzaju zasilania podkaszarki, ważne są także inne kwestie, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze i zakupie tego urządzenia. Na pewno warto poznać parametry techniczne wybranej podkaszarki, które mają wpływ na komfort użytkowania, a także efektywność koszenia.

W przypadku podkaszarki spalinowej warto sprawdzić w szczególności, czy urządzenie posiada odpowiednią moc silnika, regulację prędkości, regulowaną szerokość koszenia, obrotową głowicę, specjalne osłony (np. do koszenia przy drzewach, krzewach czy rabatach), uprząż, odpowiedniej grubości żyłkę czy tarczę tnącą. Nie mniej ważna jest też wiedza na temat cen materiałów eksploatacyjnych danego modelu podkaszarki (np. paliwa, żyłki itp.), czy możliwości jego serwisowania i napraw, co będzie istotne w czasie przyszłego użytkowania sprzętu.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Z kolei przy wyborze podkaszarek elektrycznych lub akumulatorowych, oprócz odpowiedniej mocy, wielkości i szerokości głowicy tnącej, należy zadbać o odpowiedniej długości kabel zasilający lub pojemność akumulatora, pozwalające na wykoszenie całej wymaganej przestrzeni w ogrodzie. Nie bez znaczenia jest także sposób, czy łatwość zakładania i wymiany żyłki w danym urządzaniu oraz jej grubość.

Niektórzy producenci oferują w zestawie z podkaszarką także różnego rodzaju przydatne akcesoria ułatwiające koszenie i użytkowanie podkaszarki. Można więc poszukać i skorzystać z ciekawej oferty, aby wyposażyć się w bogatszy zestaw, zawierający między innymi okulary ochronne, dodatkowe uchwyty (np. teleskopowe), słuchawki ochronne, szelki lub pasy podtrzymujące, osłony ochronne, zapewniające np. bezpieczne koszenie przy krawędziach rabat, krawężników czy budynków.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: adrianad / AdobeStock

Autor
Jak wybrać podkaszarkę do ogrodu? Na co zwrócić uwagę? Akumulatorowa, elektryczna czy spalinowa?
Jak wybrać podkaszarkę do ogrodu? Na co zwrócić uwagę? Akumulatorowa, elektryczna czy spalinowa?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl