Afelandra stercząca (Aphelandra squarrosa), nazywana także czworokątną, należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). W środowisku naturalnym występuje w Brazylii. Jest popularna jako domowa roślina doniczkowa.

Osiąga zwykle 30-60 cm wysokości. Ma wzniesiony, krzaczasty pokrój. Wytwarza atrakcyjne owalne, ostro zakończone, ciemnozielone liście z kremowym unerwieniem. W dobrych warunkach zakwita. Kłosowate kwiatostany złożone są z dwuwargowych żółtych kwiatów. Kwitnie przez około 3 tygodnie.

Wymagania i uprawa

Afelandra uchodzi za roślinę wymagającą. Należy starannie dobrać jej stanowisko – ani zbyt słoneczne, ani za ciemne. Optymalne są miejsca jasne, o dużej ilości światła rozproszonego (w widnych pokojach w w pewnym oddaleniu od okna).

Optymalna temperatura latem wynosi 18-22ºC, zimą 16-18ºC. Roślina lubi żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin pokojowych przemieszana z piaskiem w proporcji 3:1, 4:1. Na dnie układa się solidną warstwę drenażu.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Nawet krótkotrwałe przesuszenie bryły korzeniowej może spowodować opadanie liści (a później zamieranie całej rośliny). Afelandry jednak nie można zalewać – szybko dochodzi wtedy do gnicia korzeni i porażania przez choroby grzybowe. Od wiosny do jesieni roślinę warto nawozić (co 1-2 tygodnie) nawozem o zwiększonej dawce azotu. Dobrze sprawdzają się też nawozy humusowe.

Roślinę przesadza się wiosną, raz na kilka lat, do nieco większych pojemników. Na tym etapie można ją lekko przyciąć, aby lepiej się krzewiła. Warto stosować ekologiczne środki ochrony roślin (zwłaszcza przeciwko mszycom, przędziorkom, wełnowcom, tarcznikom i misecznikom). Ważnym zabiegiem jest także zraszanie – zimą wykonuje się je nawet codziennie.

Rozmnażanie w warunkach naturalnych jest dość trudne. Afelandrę można pozyskać z sadzonek pędowych, warto przy tym użyć ukorzeniacza.

Zastosowanie

Afelandrę czworokątną zaleca się ustawiać w wyeksponowanych miejscach. Dobrze wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Jest atrakcyjna przez cały rok – nie tylko w okresie kwitnienia.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Flora Dania, Mokkie / CC BY-SA 3.0 / Link