Echinocereus (Echinocereus) to rodzaj należący do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). W środowisku naturalnym najczęściej występuje w Meksyku oraz w Teksasie.

W uprawie pokojowej zwykle dorasta do 30 cm wysokości. Jest jednym z najpiękniej kwitnących kaktusów. W zależności od gatunku kwiaty mogą być żółte, purpurowe lub czerwone. Owoce niektórych gatunków echinocereusa są jadalne.

Wymagania i uprawa

Kaktus powinien być ustawiany w słonecznych, dobrze oświetlonych miejscach (oprócz gatunków o jasnych pędach) – mogą to być parapety okien południowych. Optymalna temp. latem wynosi 24-25°C, a zimą 12-15°C. Podlewanie od wiosny do jesieni stosunkowo obfite, zimą ograniczone (nawet brak).

Wiosną i latem warto stosować nawożenie (2-3 krotnie) nawozami do kaktusów i sukulentów. Echinocereus powinien mieć zapewnione przepuszczalne, specjalistyczne podłoże z dobrym drenażem. Kaktusa przesadza się zwykle co 3-4 lata.

W warunkach domowych rozmnażanie jest dość trudne ale można spróbować uprawy przez wysiew nasion.

Popularne gatunki

  • Echinocereus viereckii – spore, jasno fioletowe kwiaty
  • Echinocereus triglochidiatus – pomarańczowe kwiaty
  • Echinocereus mojavensis – czerwone, nieco mniejsze od pozostałych gatunków kwiaty

Ciekawostki

Nazwa łacińska tych roślin powstała przez połączenie echino – oznaczającego jeża oraz cereus – czyli świecę. Kaktusy te bowiem mają wydłużony kształt, kolce, a na czubku duże kwiaty o intensywnych, "ognistych" kolorach.


Zdjęcia: Elsie esq/CC BY 2.0/"Cactus flower", Dav Hir, Miwasatosh, brewbooks/CC BY-SA 2.0/"Nichol's Hedgehog Cactus"