Chlorophytum orchidastrum, znana bardziej jako zielistka 'Green Orange', to bylina zaliczana w zależności od źródła do rodziny liliowatych lub szparagowatych. Gatunek pochodzi z tropikalnych lasów Azji i Afryki, ale jest też często uprawiany jako roślina ozdobna. W Polsce jest to roślina doniczkowa.

Zielistka 'Green Orange' może dorastać do ok. 20-50 cm. wys. Tworzy piękną, rozłożystą rozetę szerokich, skórzastych, lancetowatych, całobrzegich, gładkich i błyszczących z wierzchu liści, których blaszka ma kolor zielony, a sztywny, gruby ogonek, na którym jest osadzona, intensywnie pomarańczowy. Pomarańczowy odcień ma też biegnący przez środek liścia nerw główny, szczególnie intensywnie wybarwiony u podstawy.

W odpowiednich warunkach rośliny mogą zakwitnąć w warunkach domowych, tworząc w centralnej części rozety liściowej drobne, niepozorne, kremowobiałe, gwiazdkowe kwiaty, zabrane w gęsty, kłosowy kwiatostan. Kwiaty po zapyleniu przekształcają się w owocostany, mające postać pękach, wydłużonych, kanciastych torebek. Jednak ani kwiaty, ani nasiona nie stanowią walorów ozdobnych rośliny, dlatego najlepiej jest je usuwać.

Chlorophytum orchidastrum tworzy jasne, wydłużone, mięsiste korzenie z bulwiastymi zgrubieniami, które znacznie bardziej upodabniają ją do zielistek niż nietypowe liście. Dzięki korzeniom roślina rozrasta się też w duże kępy, dlatego łatwo jest ją rozmnożyć.

Wymagania i uprawa

Zielistka 'Green Orange' jest rośliną łatwą w uprawie. Oczekuje półcienistego, ale dostatecznie widnego stanowiska (przy słabym oświetleniu pomarańczowe ogonki bledną) i próchniczego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża. Nie lubi suszy, ale źle znosi też zalanie (korzenie zagniwają), dlatego powinna być podlewana często, ale umiarkowanie.

Ze względu na swoje pochodzenie, bardzo lubi natomiast wilgotne powietrze, dlatego warto ją systematycznie zraszać lub ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza. Chlorophytum orchidastrum przez cały rok powinno mieć też zapewnioną dość wysoką, najlepiej pokojową temperaturę.

Zielistka 'Green Orange' może być rozmnażana przez wysiew nasion, ale ponieważ nasiona mają słabą zdolność kiełkowania, a siewki nie zawsze zachowują cechy rośliny matecznej, pewniejszym sposobem jest podział dorosłego egzemplarza.

Zastosowanie

Zielistka 'Green Orange' w naszym klimacie może być uprawiana wyłącznie w pomieszczeniach, gdyż nie posiada mrozoodporności. Ze względu na niezwykłe, kontrastowo ubarwione liście i kępiasty pokrój, najlepiej prezentuje się w donicach ustawionych na eksponowanym stanowisku jako soliter.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Maja Dumat/CC BY 2.0/Flickr, zzzz