Pałczycha kroplista (Sauromatum guttatum) nazywana po prostu pałczychą, to roślina należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji i Afryce. W Polsce jest mało znana i traktuje się ją jako ciekawostkę botaniczną.

Roślina osiąga wysokość do 50-60 cm i wytwarza pojedynczy, duży liść. Jest on bardzo atrakcyjny, dłoniasty, złożony z kilku do kilkunastu listków. Na jego długim ogonku może pojawiać się "lamparci" wzór.

Pałczycha kwitnie latem, przed wypuszczeniem liści. Kwitnienie trwa tylko kilka dni. Najpierw wytwarza nietypowy, gruby pęd zakończony długim, grubym, brązowo-zielonym pąkiem kwiatowym. Po czasie pąk rozwiera się ukazując kolbę (kwiatostan) złożoną z drobnych kwiatów o żółtych pylnikach. Ozdobna pochwa zwykle się zawija na zewnątrz i jest pokryta kropkowanym deseniem w brązowo bordowe cętki. Całość ma fioletowo-brązowo-żółtą barwę. Kwiaty pałczychy wydziela intensywny zapach zgnilizny, który ma za zadanie przyciągać zapylające je muchy.

Po przekwitnięciu roślina wytwarza duży, główkowaty owocostan z prawie czarnymi nasionami.

Organ podziemny to duża, okrągława, spłaszczona bulwa, która wytwarza korzenie nietypowo, bo w swojej górnej części.

Wymagania i uprawa

Roślina pomimo nietypowego wyglądu i egzotycznego pochodzenia, nie jest zbyt trudna w uprawie. Lubi stanowiska półcieniste i żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby. Pałczycha nie lubi suszy, dlatego trzeba ją systematycznie podlewać. Roślinę można nawozić ale sporadycznie (niewielkie dawki nawozu z małą ilością azotu). 

Pałczycha to typowa roślina ciepłolubna, potrzebująca wysokich temperatur – nie jest w stanie przetrwać polskich zim.

Roślinę sadzi się do gruntu wiosną, gdy ustaną przymrozki (kwiecień albo maj) i wykopuje przed nadejściem zimy. Można ją też z powodzeniem uprawiać w pojemniku, który łatwiej przenosić na zimę do pomieszczenia.

Najłatwiej ją rozmnażać przez oddzielenie nowych bulw.

Roślina może być atakowana przez szkodniki, głównie przędziorki.

Zastosowanie

Pałczychę w ogrodzie warto uprawiać jako soliter ze względu na oryginalny wygląd. Znacznie efektywniejsza będzie jednak uprawa pojemnikowa. To dobra dekoracja tarasów i balkonów.

W Indiach bulwy spożywa się jako warzywo.

Ciekawostki

Bulwa pałczychy jest bardzo żywotna. Często zdarza się, że w domowych warunkach wypuszcza pęd nie będąc posadzoną w ziemi i nie mając korzeni! To właśnie z tego powodu roślinę czasem nazywa się lilią Voodoo – wygląda na obumarłą, a jednak kwitnie!


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iBulb