Logo
Logo

Monty: Czas zbierania nasion

Zbieranie nasion to najprostszy sposób na darmową uprawę większej liczby ulubionych roślin. Monty pokazuje, jak to robić, i podpowiada, które rośliny w sierpniu wydają nasiona do zbioru.

We wcześniejszym artykule opisuję, jak dzięki pobieraniu sadzonek można przekształcić ogród poprzez zapewnienie sobie dziesiątek roślin, szczególnie krzewów, zupełnie za darmo i w ilości, która pozostawałaby poza zasięgiem większości portfeli. Ale jeśli naprawdę zależy ci na mnóstwie gratisowych roślin, nic nie przebije ich uprawy z nasion. Jeżeli zaś chcesz mieć nasiona za darmo, najprostszym i najbardziej naturalnym na to sposobem jest zebranie ich we własnym ogrodzie.

Niektóre rośliny, np. sałaty, wydają dziesiątki tysięcy nasion, które często łatwo kiełkują, co wyjaśnia, dlaczego chwasty takie jak niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera) szybko kolonizują całe obszary. Inne rośliny mogą kiełkować z większym trudem, ale to właśnie dlatego jestem tak dumny z moich maków niebieskich (Meconopsis betonicifolia). Otrzymałem ich sześć z nasion zebranych trzy lata temu i w tym roku po raz pierwszy zakwitły. Własnoręczny zbiór nasion jest też ważnym sposobem na utrzymanie różnorodności świata roślin...

Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Lipiec-Sierpień 2017