Logo
Logo
Do góry

Monty: Letnie dekoracje w donicach

Monty, który ma w swoim ogrodzie ponad 200 obsadzonych donic, jest fanem różnorodności i wspaniałego efektu, jaki wnoszą one do Longmeadow. Dziś dzieli się z nami radami dotyczącymi uprawy ulubionych roślin w pojemnikach.

Uwielbiam uprawiać rośliny w pojemnikach i nie umiem sobie wyobrazić żadnego ogrodu na tej planecie, którego wyglądu nie można by było poprawić dzięki ich szczodremu wykorzystaniu. Widziałem w hiszpańskiej Kordobie ogrody na patio, w których rośliny uprawiano wyłącznie w donicach – były wspaniałe i wręcz doskonałe. W innych ogrodach stoi zaledwie kilka spektakularnie obsadzonych donic, odgrywających rolę strategicznie umieszczonych punktów centralnych. Tu, w Longmeadow, pojemniki stały się podstawowym elementem ogrodu – występują we wszystkich kształtach i wielkościach, ale mają jedną cechę wspólną: są zrobione z gliny.

Glina ma w sobie ciepło, które uwydatnia każdy odcień zieleni, nie kontrastując z nią niepotrzebnie. Donice z gliny to też po prostu śliczne przedmioty – zarówno puste, jak i obsadzone. Dobra gliniana donica wychodzi spod ręki garncarza, który robi ją z wydobytej z ziemi gliny, a potem wypieka jak ciasto. Taka donica żyje.

I nie ma tu żadnego marketingu ani, uchowaj Boże, lojalności wobec marki. Nie obchodzi mnie, kto zrobił moje donice ani gdzie je kupuję, o ile są dobre i mi się podobają. Kiedy zacząłem uprawiać rośliny, terakota była w naszym kraju ogrodniczą normą. Pamiętam też, że wszystkie paletki rozsadowe były drewniane. W latach 60. XX wieku glinę w ogrodnictwie zaczęły powoli wypierać polimery, a pod koniec lat 80. w sklepach i sadzonkarniach w całym kraju stały już setki tysięcy – miliony – niewykorzystanych glinianych doniczek...

Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Lipiec-Sierpień 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska luty 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!