Logo
Logo
10
Do góry

Ogród biodynamiczny: Z motyką na Księżyc

Nieco sceptyczny Toby Buckland sprawdza na działce uprawę roślin zgodną z fazami Księżyca.

Większość ogrodników, włącznie ze mną, uprawia rośliny, biorąc pod uwagę warunki pogodowe. Jeśli są sprzyjające, wychodzę do ogrodu; w przeciwnym wypadku uciekam do szklarni lub dąsam się w domu. Jednak dla niektórych kolor chmur liczy się mniej niż to, co wysoko ponad nimi. Zamiast w prognozy pogody bardziej wierzą w oddziaływanie Księżyca, siejąc i sadząc zgodnie z jego fazami.

Ogrodnictwo zgodne z fazami Księżyca znane jest od tysiącleci, jednak szczególny wpływ na jego rozpropagowanie miał w latach 20. XX wieku austriacki filozof Rudolf Steiner, który nazwał je ogrodnictwem biodynamicznym. Współcześnie jest ono nadal popularną częścią upraw organicznych, stosowaną na całym świecie i we wszystkich strefach klimatycznych. Jego podstawy są bardzo proste. Już każdy uczeń wie, że to oddziaływanie grawitacji Księżyca na morze powoduje przypływy i odpływy. Ponieważ głównym składnikiem roślin jest woda, Księżyc musi mieć także ogromny wpływ na ich wzrost.

Zawsze lubiłem eksperymentować z różnymi technikami upraw i roślinami, szczególnie jeśli istniała szansa zwiększenia zbiorów. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy Gardeners’ World Magazine poprosił mnie o przetestowanie wpływu Księżyca na moje uprawy. Prawdę mówiąc, nie pokładałem wielkich nadziei w skuteczność tej metody, jednak chciałem ją przetestować, tym bardziej że wielu ogrodników na niej polega. Posłużyłem się publikowanym każdego roku kalendarzem, w którym zawarte są wskazówki, co i kiedy siać. Ja wykorzystałem In Tune with the Moon (Findhorn Press), gdzie podane są terminy siewów, pielęgnacji i zbiorów...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Maj-Czerwiec 2017


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska

Wydanie specjalne: Własne Uprawy. Już dostępne!