Logo
Logo
10
Do góry

Ogród biodynamiczny: Z motyką na Księżyc

Nieco sceptyczny Toby Buckland sprawdza na działce uprawę roślin zgodną z fazami Księżyca.

Większość ogrodników, włącznie ze mną, uprawia rośliny, biorąc pod uwagę warunki pogodowe. Jeśli są sprzyjające, wychodzę do ogrodu; w przeciwnym wypadku uciekam do szklarni lub dąsam się w domu. Jednak dla niektórych kolor chmur liczy się mniej niż to, co wysoko ponad nimi. Zamiast w prognozy pogody bardziej wierzą w oddziaływanie Księżyca, siejąc i sadząc zgodnie z jego fazami.

Ogrodnictwo zgodne z fazami Księżyca znane jest od tysiącleci, jednak szczególny wpływ na jego rozpropagowanie miał w latach 20. XX wieku austriacki filozof Rudolf Steiner, który nazwał je ogrodnictwem biodynamicznym. Współcześnie jest ono nadal popularną częścią upraw organicznych, stosowaną na całym świecie i we wszystkich strefach klimatycznych. Jego podstawy są bardzo proste. Już każdy uczeń wie, że to oddziaływanie grawitacji Księżyca na morze powoduje przypływy i odpływy. Ponieważ głównym składnikiem roślin jest woda, Księżyc musi mieć także ogromny wpływ na ich wzrost.

Zawsze lubiłem eksperymentować z różnymi technikami upraw i roślinami, szczególnie jeśli istniała szansa zwiększenia zbiorów. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy Gardeners’ World Magazine poprosił mnie o przetestowanie wpływu Księżyca na moje uprawy. Prawdę mówiąc, nie pokładałem wielkich nadziei w skuteczność tej metody, jednak chciałem ją przetestować, tym bardziej że wielu ogrodników na niej polega. Posłużyłem się publikowanym każdego roku kalendarzem, w którym zawarte są wskazówki, co i kiedy siać. Ja wykorzystałem In Tune with the Moon (Findhorn Press), gdzie podane są terminy siewów, pielęgnacji i zbiorów...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Maj-Czerwiec 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska luty 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!