Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
10
Okazje

Ogród biodynamiczny: Z motyką na Księżyc

Nieco sceptyczny Toby Buckland sprawdza na działce uprawę roślin zgodną z fazami Księżyca.

Większość ogrodników, włącznie ze mną, uprawia rośliny, biorąc pod uwagę warunki pogodowe. Jeśli są sprzyjające, wychodzę do ogrodu; w przeciwnym wypadku uciekam do szklarni lub dąsam się w domu. Jednak dla niektórych kolor chmur liczy się mniej niż to, co wysoko ponad nimi. Zamiast w prognozy pogody bardziej wierzą w oddziaływanie Księżyca, siejąc i sadząc zgodnie z jego fazami.

Ogrodnictwo zgodne z fazami Księżyca znane jest od tysiącleci, jednak szczególny wpływ na jego rozpropagowanie miał w latach 20. XX wieku austriacki filozof Rudolf Steiner, który nazwał je ogrodnictwem biodynamicznym. Współcześnie jest ono nadal popularną częścią upraw organicznych, stosowaną na całym świecie i we wszystkich strefach klimatycznych. Jego podstawy są bardzo proste. Już każdy uczeń wie, że to oddziaływanie grawitacji Księżyca na morze powoduje przypływy i odpływy. Ponieważ głównym składnikiem roślin jest woda, Księżyc musi mieć także ogromny wpływ na ich wzrost.

Zawsze lubiłem eksperymentować z różnymi technikami upraw i roślinami, szczególnie jeśli istniała szansa zwiększenia zbiorów. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy Gardeners’ World Magazine poprosił mnie o przetestowanie wpływu Księżyca na moje uprawy. Prawdę mówiąc, nie pokładałem wielkich nadziei w skuteczność tej metody, jednak chciałem ją przetestować, tym bardziej że wielu ogrodników na niej polega. Posłużyłem się publikowanym każdego roku kalendarzem, w którym zawarte są wskazówki, co i kiedy siać. Ja wykorzystałem In Tune with the Moon (Findhorn Press), gdzie podane są terminy siewów, pielęgnacji i zbiorów...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners` World Polska Maj-Czerwiec 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!