Logo
Logo

Co zrobić, gdy hoja nie chce kwitnąć? Przyczyny i rozwiązania!

Pytanie czytelnika: Jak zachęcić hoję, żeby zakwitła? Gdy ją kupowałam, pięknie kwitła, ale później przestała i tak trwa i trwa od dwóch lat. Pewnie coś robię źle, ale co?

Jakie są przyczyny braku kwitnienia hoi?

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których hoja może nie kwitnąć. Oto kilka z nich:

  1. Brak odpowiedniego nasłonecznienia - hoje wymagają dużo światła, aby kwitnąć. Jeśli roślina nie jest wystawiona na wystarczająco dużo słońca, może to uniemożliwić jej kwitnienie.

  2. Nieodpowiednia temperatura - hoje wymagają cieplejszych temperatur, aby kwitnąć. Jeśli roślina jest przechowywana w zbyt chłodnym miejscu, może to również uniemożliwić jej kwitnienie.

  3. Brak odpowiedniej pielęgnacji - hoje wymagają regularnego nawożenia i podlewania, aby kwitnąć. Jeśli roślina nie jest odpowiednio pielęgnowana, może to uniemożliwić jej kwitnienie.

  4. Stres - hoje są wrażliwe na stres, taki jak przesadzanie lub brak odpowiedniej wilgoci. Jeśli roślina jest narażona na długotrwały stres, może to uniemożliwić jej kwitnienie.

  5. Choroby lub szkodniki - hoje mogą być atakowane przez różne choroby lub szkodniki, które mogą utrudnić im kwitnienie.

Rytmy Natury Dietetyk Uroda / YouTube


Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

Głównym powodem braku kwitnienia jest niedostateczna ilość światła

Hoja pomimo tego, że jest typowym pnączem do cienia lub półcienia (bezpośrednie słońce może parzyć jej liście), do kwitnienia potrzebuje pewnej ilości rozproszonego światła słonecznego. Dodatkowo roślina ta ma tendencję do mocnego zagęszczania się i ograniczania powierzchni fotosyntetyzującej, dlatego dobrze prowadzić ją na palikach lub kratownicach.

Dla hoi odpowiednie będą wystawy na parapetach północnych i wschodnich. Jeśli posiadamy okna wychodzące na zachód lub południe powinniśmy stawiać roślinę w niewielkim od nich oddaleniu.

kwitnaca hoja

Pod nazwą hoja, woskownica (Hoya) możemy spotkać kilka gatunków, np. H. multiflora, H. australis, H. carnosa, H. bella i wiele innych.

Co zrobić, aby zakwitła?

Hoja ustawiona w wiszącej donicy pod sufitem w naszym mieszkaniu może wystarczającej ilości światła do wytworzenia zdrowych, bujnych kwiatów.

Jednym ze sposobów, aby jej pomóc jest "rozluźnienie" gęstych splotów rośliny. Pędy oddziela się od siebie i podwiązuje do góry tak, aby pędy wisiały poziomo – w ten sposób roślina będzie mogła przyswoić więcej światła (każdym liściem) i rozwinąć kwiaty.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: DanielaRL/Pixabay, Flora Dania

Autor
Co zrobić, gdy hoja nie chce kwitnąć? Przyczyny i rozwiązania!
Co zrobić, gdy hoja nie chce kwitnąć? Przyczyny i rozwiązania!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy