Logo
Logo
7
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Co zrobić, gdy hoja nie chce kwitnąć?

Pytanie czytelnika: Jak zachęcić hoję, żeby zakwitła? Gdy ją kupowałam, pięknie kwitła, ale później przestała i tak trwa i trwa od dwóch lat. Pewnie coś robię źle, ale co?

kwitnąca hoja fot. Flora Dania
Pod nazwą hoja, woskownica (łac. Hoya) możemy spotkać kilka gatunków - np. H. multiflora, H. australis, H. carnosa, H. bella i wiele innych.

Głównym powodem braku kwitnienia jest niedostateczna ilość światła. Hoja to jeden z nielicznych gatunków, który uprawiany w cieniu niemal przestaje rosnąć (w ciągu kilku lat wykształci jeden, może dwa liście) i wypuszczać kwiaty. Ta roślina lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca.

Odpowiednie będą parapety okien północnych i wschodnich lub niewielkie oddalenie od okna wystawy zachodniej lub południowej. Nadmierne nasłonecznienie również jest niekorzystne, gdyż może doprowadzić do poparzenia liści.

Bardzo ważne jest zapewnienie światła pędom i liściom z każdej strony. Zbita hoja ustawiona na wiszącym kwietniku może nie kwitnąć lub wytwarza mało kwiatów. Jeśli natomiast każdy z jej pędów podwiąże się oddzielną nicią poprowadzoną do wkrętu lub żyrandola w taki sposób, aby pędy wisiały poziomo, roślina szybko rozwija kwiaty. Podobny efekt można uzyskać, prowadząc pnącze na palikach lub kratownicach.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: DanielaRL - Pixabay.com, Flora Dania

Może to Cię zainteresuje...
Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 7, Sentencja nr:7
Tydzień 7, Sentencja nr:7
Koniec zimy to trudny okres dla zwierząt a szczególnie ptaków bo kończą się zapasy oferowane przez matkę naturę - warto więc pamiętać o dokarmianiu ptaków
Tydzień 7, Sentencja nr:6
Tydzień 7, Sentencja nr:6
W ogrzewanym mieszkaniu wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada jego wilgotność. Suche powietrze jest równie niekorzystne dla nas jak i dla naszych roślin
Tydzień 7, Sentencja nr:5
Tydzień 7, Sentencja nr:5
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia)
Tydzień 7, Sentencja nr:3
Tydzień 7, Sentencja nr:3
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) - zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza
Tydzień 7, Sentencja nr:1
Tydzień 7, Sentencja nr:1
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu