Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
11
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Co zrobić, gdy hoja nie chce kwitnąć?

Pytanie czytelnika: Jak zachęcić hoję, żeby zakwitła? Gdy ją kupowałam, pięknie kwitła, ale później przestała i tak trwa i trwa od dwóch lat. Pewnie coś robię źle, ale co?

kwitnąca hoja fot. Flora Dania
Pod nazwą hoja, woskownica (łac. Hoya) możemy spotkać kilka gatunków - np. H. multiflora, H. australis, H. carnosa, H. bella i wiele innych.

Głównym powodem braku kwitnienia jest niedostateczna ilość światła. Hoja to jeden z nielicznych gatunków, który uprawiany w cieniu niemal przestaje rosnąć (w ciągu kilku lat wykształci jeden, może dwa liście) i wypuszczać kwiaty. Ta roślina lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca.

Odpowiednie będą parapety okien północnych i wschodnich lub niewielkie oddalenie od okna wystawy zachodniej lub południowej. Nadmierne nasłonecznienie również jest niekorzystne, gdyż może doprowadzić do poparzenia liści.

Bardzo ważne jest zapewnienie światła pędom i liściom z każdej strony. Zbita hoja ustawiona na wiszącym kwietniku może nie kwitnąć lub wytwarza mało kwiatów. Jeśli natomiast każdy z jej pędów podwiąże się oddzielną nicią poprowadzoną do wkrętu lub żyrandola w taki sposób, aby pędy wisiały poziomo, roślina szybko rozwija kwiaty. Podobny efekt można uzyskać, prowadząc pnącze na palikach lub kratownicach.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: DanielaRL - Pixabay.com, Flora Dania

Komentarze

To Cię zainteresuje
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu