Logo
Logo
10
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Co zrobić, gdy hoja nie chce kwitnąć?

Pytanie czytelnika: Jak zachęcić hoję, żeby zakwitła? Gdy ją kupowałam, pięknie kwitła, ale później przestała i tak trwa i trwa od dwóch lat. Pewnie coś robię źle, ale co?

kwitnąca hoja fot. Flora Dania
Pod nazwą hoja, woskownica (łac. Hoya) możemy spotkać kilka gatunków - np. H. multiflora, H. australis, H. carnosa, H. bella i wiele innych.

Głównym powodem braku kwitnienia jest niedostateczna ilość światła. Hoja to jeden z nielicznych gatunków, który uprawiany w cieniu niemal przestaje rosnąć (w ciągu kilku lat wykształci jeden, może dwa liście) i wypuszczać kwiaty. Ta roślina lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca.

Odpowiednie będą parapety okien północnych i wschodnich lub niewielkie oddalenie od okna wystawy zachodniej lub południowej. Nadmierne nasłonecznienie również jest niekorzystne, gdyż może doprowadzić do poparzenia liści.

Bardzo ważne jest zapewnienie światła pędom i liściom z każdej strony. Zbita hoja ustawiona na wiszącym kwietniku może nie kwitnąć lub wytwarza mało kwiatów. Jeśli natomiast każdy z jej pędów podwiąże się oddzielną nicią poprowadzoną do wkrętu lub żyrandola w taki sposób, aby pędy wisiały poziomo, roślina szybko rozwija kwiaty. Podobny efekt można uzyskać, prowadząc pnącze na palikach lub kratownicach.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: DanielaRL - Pixabay.com, Flora Dania

Może to Cię zainteresuje...
Pielęgnacja ogrodu
Temat miesiąca
Pielęgnacja ogrodu
Partner:
Partner
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.