Logo
Logo
12
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak uprawiać kalijkę doniczkową? | Kilka kluczowych rad

Kalijka, kalia, kalla, Cantedeskia to roślina, która cieszy się coraz większą popularnością. Za tak dużą ilością nazw, które są jej przypisywane, stoi ciekawa historia, ale kalia zasługuje na uwagę wszystkich miłośników roślin przede wszystkim ze względu na swoje piękne kwiaty. Cantedeskia to odrobina egzotyki zarówno dla zaawansowanych, jak i amatorów. 

 

Kalijka, kalia - oficjalnie nazywana Cantedeskią (Zantedeschia), jest częścią rodziny Obrazkowatych (Araceae) i charakteryzuje się przylistkiem w kształcie dzbanka. Rzeczywiste kwiaty kalijki na pędach są małe i mniej efektowne.

Cantedeskia była pierwotnie nazwana Arum aethiopicum lub etiopską lilią arum. Później nosiła też nazwę Calla aethiopica, przy czym „Calla” to po grecku „piękna”, a „aethiopica” to „rosnąca w krainie Maurów” lub „spalona słońcem”. Używano również nazwy Richardia africana, na cześć francuskiego botanika Richarda. Ostatecznie przyjęto formę Zantedeschia, po włoskim lekarzu i botaniku G. Zantedeschi (1773 - 1846).

Gatunki Zantedeschia to także rośliny bagienne, które mocno osadzają się na brzegach. Arum pochodzi z południowej Afryki, aż po Malawi i często rośnie w miejscach, gdzie odpływ wody deszczowej jest utrudniony. Są to okresowo nasycone bagniste miejsca, ale istnieją tylko przez stosunkowo krótkie okresy, dlatego roślina ta z łatwością przetrwa kolejne długie okresy suszy.

Uprawa kalijki w doniczce

Okres kwitnienia kalijki w pomieszczeniu przypada na przedział od grudnia do kwietnia i wynosi od 2-12 tygodni (może kwitnąć dłużej na zewnątrz, szczególnie w niższych temperaturach).

  • Ważne, by pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu - najlepiej raz na dwa tygodnie (by zapewnić obfite kwitnienie).
  • Cantedeskia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Należy zapewnić jej przepuszczalne podłoże.
  • W kwietniu, gdy kalia przekwitnie, powoli przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie potrzebuje chłodniejszej temperatury (13-16°C) i mniejszej ilości wody. Roślina staje się sucha, a jej liście obumierają. Bulwy wytworzą wówczas mnóstwo nowych kwiatów w następnym sezonie wegetacyjnym.

Kalijki - kompozycje - fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kalijki doniczkowej?

Kupując kallę szczególnie istotne jest sprawdzenie jej kwiatów. Ważne jest, by były one w nienaruszonym stanie oraz by nie były zbyt niedojrzałe, szczególnie w miesiącach o słabym oświetleniu. Kwiaty mogą wtedy mieć trudności z rozwojem z powodu braku światła.

Warto upewnić się, że roślina jest wolna od szkodników i chorób, np. od szarej pleśni. Bulwy i sama roślina mogą być zakażone bakteriami, co objawia się śluzowatymi łodygami i szybkim zamieraniem rośliny. Alarmującym znakiem ostrzegawczym powinny być żółte lub opadające liście.

Kalijki - kompozycje - fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Najciekawsze odmiany kalijki doniczkowej

  • ‘Albomaculata’ - białe kwiaty
  • 'Captain Tendens’ - żółte kwiaty
  • ‘Crystal Blush', ‘Captain Romance’ - różowe kwiaty
  • 'Cameo’ - łososiowe kwiaty
  • 'San Remo’ - pomarańczowe kwiaty
  • 'Scarlet Pimpernel’ - czerwone kwiaty
  • 'Mango’ - żółto-pomarańczowe kwiaty


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu