Logo
Logo

Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Kochamy słoneczne dni! Rozświetlają one nasze domy i napełniają je pozytywną energią. Jednak gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza lub jest jeszcze wyższa, słońce może stać się uciążliwe. W takich momentach z pomocą przychodzą markizy pionowe. Dają nam upragniony cień, chroniąc wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem. Dzięki nim możemy cieszyć się słońcem bez dyskomfortu i obawy o przegrzanie pomieszczeń. Nawet w najgorętsze dni możemy zachować przyjemny chłód i komfortową temperaturę w domu.

Ale markizy pionowe to nie tylko ochrona przed słońcem, ale również stylowy dodatek do elewacji budynku. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, z łatwością dopasują się do każdego stylu architektonicznego. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale i element dekoracyjny, który nadaje budynkowi niepowtarzalny charakter. Jeśli więc szukasz sposobu na radzenie sobie z upałami i pragniesz stworzyć w swoim domu przyjemny, zacieniony azyl, markizy pionowe będą rozwiązaniem idealnym dla Ciebie. Zapewnią komfort termiczny, ochronią meble i rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem, a jednocześnie staną się ozdobą elewacji.

Streszczenie artykułu
Markizy pionowe oferują nie tylko ochronę przed intensywnym słońcem i upałem, ale również stanowią stylowy dodatek do elewacji budynku. Dostępne w różnorodnych kolorach i wzorach, łatwo dopasowują się do każdego stylu architektonicznego, pełniąc funkcję praktyczną i dekoracyjną. Zapewniają przyjemny cień, pozwalając jednocześnie na dostęp do naturalnego światła dzięki materiałom o zróżnicowanym prześwicie. Chronią wnętrza przed przegrzewaniem się, zmniejszając potrzebę korzystania z klimatyzacji, co przekłada się na oszczędności energetyczne. Dodatkowo, chronią meble i rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz oferują ochronę przed promieniowaniem UV i owadami. Ich funkcjonalność rozszerza się również na nowoczesne systemy sterowania, które pozwalają na łatwą regulację i automatyzację, zwiększając komfort użytkowania.
Spis treści
Czym są markizy pionowe? Jakie mają zalety? Jak markizy pionowe chronią przed przegrzaniem? W jaki sposób markizy pionowe regulują dostęp do światła naturalnego? Czy markizy pionowe chronią przed promieniowaniem UV i owadami? Jak markizy pionowe współgrają z architekturą budynku? Jak wybrać idealną markizę dla siebie? Jakie opcje sterowania oferują markizy pionowe?

Dom z widokiem na ogród

Markizy pionowe, znane również jako rolety (tekstylne zewnętrzne rolety pionowe), to osłony okienne, które są montowane na zewnątrz okien fasadowych lub tarasowych. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla domów z dużymi oknami wychodzącymi na ogród. Pozwalają one cieszyć się pięknym widokiem i bliskością natury przez cały rok.

Duże przeszklenia przynoszą korzyści cieplne w słoneczne zimowe dni, jednak latem mogą powodować przegrzewanie się wnętrz. W upalne dni można łatwo zasunąć markizy, dzięki czemu dom zostaje ochłodzony, a mieszkańcy są chronieni przed intensywnym światłem słonecznym. 

Markizy pionowe efektywnie chronią przed przegrzaniem, absorbując promieniowanie słoneczne przed dotarciem do szyby i emitując ciepło na zewnątrz, co ogranicza nagrzewanie się wnętrza, jednocześnie regulują dostęp do naturalnego światła, zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV i owadami, a także estetycznie dopasowują się do architektury budynku, oferując zarówno funkcjonalność, jak i atrakcyjny wygląd.


FAKRO Okna dachowe Schody strychowe Rolety Markizy / AdobeStock


Jakie są zalety markiz zewnętrznych w oknach pionowych?

Markizy pionowe, to nie tylko elegancki element zewnętrzny, ale przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy ich kluczowe zalety, które sprawiają, że są cenione zarówno w domach prywatnych, jak i w przestrzeniach komercyjnych.

Ochrona przed przegrzaniem

Podstawową funkcją markiz pionowych jest ochrona pomieszczeń przed przegrzaniem. Umieszczenie ich po zewnętrznej stronie okna sprawia, że promienie słoneczne nie docierają do wnętrza mieszkania, a co istotniejsze, większość z nich nie dociera nawet do przeszklenia. Zastosowanie zewnętrznych markiz pionowych w praktyce powoduje spadek temperatury wewnętrznej nawet o 10C. Dzięki nim, nie tylko ograniczamy ryzyko przegrzania pomieszczeń, ale zapewniamy komfortowe warunki wewnątrz, co wpływa na oszczędność energii zużywanej na klimatyzację.

Z przeprowadzonych przez firmę FAKRO badań wynika, że markizy są do 8 razy skuteczniejsze niż używane powszechnie rolety wewnętrzne, które zasłaniają tylko ostre światło słoneczne.

Akcesoria chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem powinno się stosować na mocno nasłonecznionych przeszkleniach usytuowanych od strony południowej i zachodniej
Fot. FAKRO
Akcesoria chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem powinno się stosować na mocno nasłonecznionych przeszkleniach usytuowanych od strony południowej i zachodniej.

Dostęp do naturalnego światła

Markizy VMZ zapewniają przyjemny cień, jednocześnie pozwalając na dostęp do naturalnego światła dzięki zastosowaniu tkanin o zróżnicowanym prześwicie. Najczęściej wybieranymi modelami są te z 10% i 4% prześwitem, które doskonale regulują ilość wpadającego do pomieszczenia światła, eliminując konieczność korzystania z oświetlenia. Dodatkowo, umożliwiają zachowanie kontaktu wzrokowego z otoczeniem zewnętrznym, co sprawia, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i przyjemne.

Dzięki tym rozwiązaniom zyskujemy optymalne zaciemnienie wnętrza, nie tracąc jednocześnie widoczności na zewnątrz. W ofercie FAKRO dostępne są również materiały o prześwicie 1% oraz 0%, które pozwalają dopasować stopień zaciemnienia do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników.

Markiza ogranicza zużycie energii w urządzeniach klimatyzacyjnych, przez co zmniejsza emisję CO 2 do środowiska, a my nie musimy płacić wysokich rachunków za prąd.
Fot. FAKRO
Markiza ogranicza zużycie energii w urządzeniach klimatyzacyjnych, przez co zmniejsza emisję CO2 do środowiska, a my nie musimy płacić wysokich rachunków za prąd.

Ochrona przed promieniowaniem UV i owadami

Długotrwała ekspozycja na działanie UV może skutkować odbarwieniami i blaknięciem powierzchni, co negatywnie wpływa na wygląd i trwałość mebli. Dzięki zastosowaniu markiz pionowych możemy efektywnie chronić wyposażenie pomieszczeń przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego, co zapewnia im dłuższą trwałość oraz utrzymanie pierwotnego wyglądu.

Dodatkowo, markizy w wersji elektrycznej oraz VMZ ZIP pełnią również funkcję moskitiery, tym samym chronią nas przed kłopotliwymi insektami.

W porównaniu do rolety zewnętrznej, która rozwinięta nie wpuszcza do wnętrza światła, markiza zapewnia nam napływ dziennego światła i widok na zewnątrz.
Fot. FAKRO
W porównaniu do rolety zewnętrznej, która rozwinięta na oknie nie wpuszcza do wnętrza światła, markiza zapewnia nam napływ dziennego światła i widok na zewnątrz.

Estetyczne dopasowanie do architektury budynku

Pionowe markizy FAKRO doskonale współgrają z architekturą budynku, stając się nieodłączną częścią jego estetyki. Ich funkcjonalność idzie w parze z walorami dekoracyjnymi. Warto zwrócić uwagę na markizy podtynkowe VMU.

Ich unikatowa konstrukcja umożliwia ukrycie kasety pod elewacją, co sprawia, że po złożeniu tkanina markizy staje się praktycznie niewidoczna. Dzięki temu, nie tylko zapewniają ochronę przed słońcem, ale również harmonijnie wkomponowują się w wygląd budynku.

Markizy w wersji podtynkowej VMU przeznaczone są do okien pionowych i dedykowane są głównie do nowego budownictwa.
Fot. FAKRO
Markizy w wersji podtynkowej VMU przeznaczone są do okien pionowych i dedykowane są głównie do nowego budownictwa.

Możliwość personalizacji

Nowoczesny design markiz doskonale wpisuje się w aktualne trendy, a możliwość personalizacji markiz VMZ pozwala zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Profile markiz w standardzie dostępne są w czterech kolorach, jednak na życzenie klienta mogą zostać stworzone w dowolnym kolorze z palety RAL. Przy wyborze materiału zwracamy uwagę nie tylko na jego kolor, ale także na prześwit oraz wzór.

W zależności od rodzaju prześwitu możemy wybrać markizy w uniwersalnych szarych barwach, które idealnie wkomponują się w bryłę budynku, albo też energetyczne kolory, które podkreślą charakter obiektu. Dzięki temu nasze markizy nie tylko zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem, ale również stanowią designerski element, który dodaje uroku każdemu budynkowi.

Markizę z łatwością dopasujemy do najbardziej popularnych kolorów elewacji. Do wyboru jest zarówno kolor prowadnic jak i kolor materiału markizy.
Fot. FAKRO
Markizę z łatwością dopasujemy do najbardziej popularnych kolorów elewacji. Do wyboru jest zarówno kolor prowadnic jak i kolor materiału markizy.

FAKRO SmartHome

Sterowanie markizami może odbywać się zarówno w tradycyjny sposób, poprzez ręczne działanie, jak i w bardziej nowoczesny sposób, wykorzystując przełączniki, piloty lub nawet smartfony.

Wybierając modele z elektrycznym sterowaniem w wersji WiFi Tuya lub Z-Wave, nie tylko zyskujemy większy komfort obsługi, ale także możemy znacznie ograniczyć zużycie energii. Zautomatyzowane sterowanie markizami pozwala optymalnie wykorzystać energię słoneczną, co przekłada się na oszczędność i ekologiczność naszego domu lub biura.

FAKRO

Artykuł powstał we współpracy z firmą FAKRO – producentem m.in. okien oraz markiz pionowych. 

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie: www.fakro.pl

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym są markizy pionowe?

  Są to zewnętrzne osłony okienne, które montuje się na stolarce pionowej oraz fasadach budynków, aby chronić przed słońcem i upałem.
 • Jakie funkcje pełnią markizy pionowe?

  Zapewniają cień, obniżają temperaturę wnętrz oraz chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, co zwiększa komfort termiczny w domu.
 • Czy markizy pionowe mają wpływ na wygląd budynku?

  Tak, stanowią stylowy element dekoracyjny i są dostępne w wielu kolorach oraz wzorach, łatwo dopasowując się do architektury domu.
 • Jakie są dodatkowe korzyści z używania markiz pionowych?

  Ograniczają zużycie energii na klimatyzację, chronią meble i rośliny przed blaknięciem oraz oferują ochronę przed promieniowaniem UV i owadami.
 • Czy markizy pionowe oferują nowoczesne funkcje sterowania?

  Tak, mogą być sterowane manualnie lub za pomocą nowoczesnych systemów takich jak WiFi Tuya lub Z-Wave, co pozwala na automatyzację i łatwiejszą regulację.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.