Logo
Logo

Jaki materac wybrać do pokoju dziecka? Poradnik dla rodziców

Jako rodzic musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie pokoju dziecięcego, adekwatne do potrzeb i wieku malucha. Chodzi nie tylko o meble i zabawki, ale także komfortową powierzchnię do spania. Każde dziecko powinno mieć stabilne podparcie kręgosłupa podczas snu, dlatego tak ważny jest zakup wygodnego materaca.

Podczas poszukiwania idealnego modelu materaca do łóżka swojego dziecka, na pewno natkniesz się na kilka popularnych wersji produktu: piankowe, sprężynowe, hybrydowe. Biorąc pod uwagę potrzeby większości dzieci w wieku od 5 do 15 lat, materac 80x200 cm będzie strzałem w dziesiątkę! Zobacz, jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę. 

Idealne materac dla dziecka, czyli jaki?

Budowa i właściwości Nie da się nazwać jednego produktu mianem idealnego materaca do pokoju dziecka. Różnorodność modeli dostępnych w sprzedaży jest tak duża, że wybór tego konkretnego często zajmuje wiele godzin i rodzi mnóstwo dylematów. 

Jak w takim razie wybierzesz materac dla swojej pociechy? Weź pod uwagę kilka parametrów technicznych:

  • wypełnienie materaca, np. lateks, mata kokosowa, końskie włosie, trawa morska lub sprężyny,
  • klasa twardości – od H1 (miękki) do H4 (najtwardszy),
  • wysokość materaca – do łóżka dziecięcego optymalna grubość zaczyna się od 9 centymetrów.
     

Warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrany materac jest hipoalergiczny, co jest szczególnie istotne dla dzieci cierpiących na alergie. 

Rodzaje materacy do łóżka dla dziecka – jaki wybrać? 

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego rodzaju materaca do łóżka swojego dziecka, poznaj cechy charakterystyczne każdej wersji dostępnej w sprzedaży. Najpopularniejsze są trzy odmiany:

  1. Materace kieszeniowe – to prawdziwa klasyka gatunku. Sprężyny są umieszczone w dedykowanych kieszeniach w tkaninie, dzięki czemu rozkład wagi ciała jest równomierny na całej powierzchni materaca. To oznacza, że kieszeniowe materace idealnie dopasowują się do kształtu ciała, są elastyczne i punktowo reagują na nacisk.
  2. Materace lateksowe – wersje lateksowych materacy są hipoalergiczne, nie odkształcają się pod naporem ciała, a także gwarantują doskonały poziom elastyczności. To dobry wybór jako materac dla dziecka, ze względu na bardzo dobre podparcie kręgosłupa.
  3. Materace piankowe – modele piankowe występują w różnych twardościach i grubościach. Najczęściej wybierane to te wykonane z pianki wysokoelastycznej, czyli poliuretanowej. Taki materac dobrze dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, zapewni komfortowy sen oraz redukuje nacisk na mięśnie podczas snu.
     

Jak widzisz, jest wiele modeli materacy do pokoju dziecka, które możesz wybrać dla swojej pociechy. Kieruj się przede wszystkim tym, aby zagwarantować swojemu dziecku maksymalny komfort snu każdej nocy. 

Ile kosztuje dobry materac do pokoju dziecięcego?

Średnie ceny materacy 80x200 cm do pokoju dziecięcego oscylują w granicy od kilkuset złotych w górę. Nie warto jednak szukać zbędnych oszczędności. Kupując materac dla dziecka, stawiaj na jakość i praktyczność!

Tekst: Materiały prasowe, zdjęcie tytułowe: Ivan Oboleninov / Pexels