Logo
Logo

Ten naturalny składnik wchłonie uporczywy tłuszcz jak gąbka z szafek kuchennych. Zapomnijcie o kwasku

Smażenie i gotowanie w kuchni nieodłącznie wiąże się ze sprzątaniem, które bywa dość uporczywe. Niekiedy okap, który jest zamontowany nad kuchenka nie jest w stanie poradzić sobie z oparami, które przenikają na sąsiadujące szafki oraz ściany. Z reguły stosowaliście wcześniej specyfiki, które były mocne napakowane chemią? Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, zwłaszcza, że pozostały osad czy inne składniki aktywne, mogą być dla nas szkodliwe. Drażniący zapach specyfików jest dla was nie do zniesienia? Składniki aktywne, w tym środki zapachowe często powodują alergie oraz problemy skórne, stąd staram się ich nie używać. Wolę naturalne metody, które nie szkodzą środowisku.

Kwasek cytrynowy oraz ocet jabłkowy to z reguły produkty, które macie pod ręką w swoim domu? Prawidłowo - możecie dzięki nim wyczyścić wiele zakamarków kuchni oraz łazienki do czysta. Jak wspominałam w poprzednich artykułach, przygotowuję swój ocet jabłkowy ze skórek. Dlaczego ze skórek? Jest klarowny oraz bardzo delikatny w smaku i zapachu. Podczas czyszczenia, rozcieńczając go w wodzie, jest prawie niewyczuwalny po skończeniu pracy. W przeciwieństwie do tego kupnego lub spirytusowego - możemy borykać się z silnym zapachem, który nie schodzi dość szybko. dodatkowo podczas przyrządzenia octu jabłkowego z całych jabłek, musimy liczyć się z silnym, czasami nieprzyjemnym zapachem silnej fermentacji. Możecie go sporządzić także z ziół oraz innych owoców, które nadadzą się do tego procesu. A co powiecie na składnik, który stosuje z reguły w ogrodzie, ale świetnie nadaje się do czyszczenia w domu? Podpowiadam poniżej, abyście mogli w bardziej przemyślany sposób zadbać o czystość w domu.

Jak pozbyć się tłuszczu z szafek kuchennych? Ten naturalny składnik pomoże w tym

Niekiedy nie zauważymy, jak szafki kuchenne potrafią pokryć się cienką warstwą tłuszczu, który jest dość trudny do wybawienia. Niestety pozostaje także na ścianach czy płytkach kuchennych. Co gorsze, wchodzi w fugi, z których najtrudniej pozbyć się zaschniętych oparów brudu. Podczas gotowania, warto pamiętać o używaniu pokrywek, które pomagają nie tylko eliminować opary tłuszczu, ale także ułatwiają szybsze gotowanie oraz zachowanie witamin i minerałów w potrawach. Co zrobić, gdy mieszanka octu czy kwasku cytrynowego zawodzi? Już od dawna zamieniłam te dwa składniki na coś, co w szybki i bardzo efektywny sposób pomogło mi pozbyć się tego koszmaru z kuchni. Co więcej - kafelki oraz szafki są dłużej czyste i nie osadza się na nich tak szybko tłuszcz i kurz.

Użyjcie olejku Neem, który jest bardzo wszechstronny w ajurwedzie. To olej tłoczony z miodli indyjskiej, które ma wszechstronne zastosowanie - nie tylko w czyszczeniu, ale także ogrodnictwie i kosmetyce. Jak go stosować w przypadku czyszczenia szafek kuchennych? Wymieszajcie 5 kropli olejku na 500 ml ciepłej wody razem z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Wymieszajcie dokładnie i przełóżcie do spryskiwacza. Nanieście na brudną powierzchnię i przetrzyjcie mokrą gąbką z mikrofibry lub bawełnianą. Powtórzcie czynność w przypadku mocniejszych zabrudzeń. 

Czy olejek Neem można stosować w ogrodzie? Kilka zastosowań

Jak wspomniałam wcześniej, używam olejku Neem w ogrodzie dosyć często - to jeden ze składników oprysków, z którego nie rezygnuję od lat. Wspomniała o nim moja znajoma, która zakorzeniła we mnie naturalne i ekologiczne podejście do uprawiania roślin w ogrodzie. Poniżej znajdziecie kilka zastosowań, z których korzystam w trakcie prac ogrodowych:

  • do oprysków na miniarki i pluskwiaki,
  • do oprysków na mszyce oraz wciornastki,
  • idealny olejek do wzmocnienia roślin ozdobnych oraz uprawnych.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Elenglush/Bumbumbo / Adobe Stock

Autor
Ten naturalny składnik wchłonie uporczywy tłuszcz jak gąbka z szafek kuchennych. Zapomnijcie o kwasku
Ten naturalny składnik wchłonie uporczywy tłuszcz jak gąbka z szafek kuchennych. Zapomnijcie o kwasku
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi