Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
18
Okazje

Herbata z tymianku | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Spróbuj herbaty z tymianku! To niezwykłe zioło jest źródłem zdrowia. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z tymianku jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

 

Herbata / napar z tymianku

Utarło się przekonanie, że tymianek to zioło, które cieszy się przede wszystkim wielkim uznaniem w przestrzeni kulinarnej. Niemniej, jest to roślina, która od zarania dziejów jest obecna również w wielu innych aspektach codziennego życia. Ten całoroczony krzew może być doskonałym dodatkiem do rozmaitych potraw, aczkolwiek warto sobie zdawać sprawę z jego właściwości zdrowotnych, które znacząco wpływają na ludzki organizm.

Co zawiera?

Tymianek to przede wszystkim doskonałe źródło witamin z grupy B, witaminy C oraz A. Jest również dostawcą kwasu foliowego, żelaza, potasu, cynku, fosforu, magnezu oraz wapnia.

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z tymianku

Przygotowanie naparu z tymianku jest banalnie proste. Wystarczy zalać wrzątkiem łyżkę ziela. Standardowy kubek o pojemności 250-300ml należy odstawić na kwadrans pod przykryciem, a następnie pozbyć się pokrywki i odczekać kolejny kwadrans. Tak przyrządzona zdrowa herbata powinna nam towarzyszyć przez cały dzień.

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • W starożytnym Egipcie tymianek w płynnej postaci stosowano podczas balsamowania zwłok. W dzisiejszych czasach można go spotkać również w postaci niezwykle aromatycznego naparu o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Odpowiednio przygotowany napar będzie doskonałym towarzyszem w walce z dokuczliwym przeziębieniem i kaszlem.
  • Silne działanie przeciwzapalne pozwala uporać się z bolesnymi infekcjami jamy ustnej i gardła.
  • Warto dodać, że roślina cieszy się właściwościami moczopędnymi, co dla osób borykających się z problemem oddawania mocz będzie nie lada wsparciem.
  • Dzięki temu jest również świetnym środkiem wspomagającym oczyszczanie organizmu z różnego rodzaju toksyn. Osoby, które często zmagają się z infekcjami układu moczowo-płciowego w szczególności powinny sięgać po napar z tymianku.
  • Warto dodać, że tymianek jest świetną propozycją dla kobiet, które zmagają się z dokuczliwym bólem podczas cyklu menstruacyjnego.
  • Lista jego właściwości nie ma końca. Badania dowodzą, że regularne picie naparu z tymianku pozwala ukoić nerwy i obniżyć ciśnienie krwi.
Ziele tymianku kupuj tylko w sprawdzonych sklepach zielarskich lub w aptece. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Luisecheverriurrea, oksixx / Depositphotos

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresujeKomentarze


Twoja strona ogrodu