Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
21
Do góry

Kwiaty niczym klocki w pudełku – jak je układać

Zimą i wczesną wiosną, gdy przyroda jest jeszcze uśpiona, w ogrodzie dominuje szarość i beż, przykładamy szczególną uwagę do radosnego wyglądu kwiatów. Z przyjemnością sięgamy wówczas po cięte kwiaty cebulowe. Zobacz, jak je układać, by ożywić wnętrze domu, a przy tym stworzyć modną kompozycję.

 

Mocne zestawienia kolorystyczne i geometryczne formy doskonale sprawdzają się w zimowych i wczesnowiosennych dekoracjach. W bukietach, aranżacjach w pudełkach i na tacach wiosenne rośliny cebulowe na swoich sztywnych łodygach można układać je jak klocki w pudełkach.

Doskonale komponują się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Świetnie też wyglądają w naczyniach o zdecydowanej, nowoczesnej formie oraz na kontrastującym tle.

kwiaty niczym klocki w pudełku

Fot. iBulb

Po lewej tulipan 'Huis ten Bosch', po prawej agapant, tulipan 'Pink Charm' i narcyz 'Lingerie'.

Koła, trójkąty, schody, prostokąty...

Zanim zabierzesz się do układania wymarzonej kompozycji w wazonie i przycinania łodyg roślin na konkretną długość, możesz umieścić kwiaty na stole, np. na tle kawałków różnokolorowego papieru. W ten sposób ułatwisz sobie dobranie dla nich odpowiedniego koloru tła i naczynia. Pamiętaj, że wzory mogą się na siebie nakładać; wówczas powstanie wrażenie głębi. Taki zabieg może się przydać przy tworzeniu dekoracji z kwiatów w małym pomieszczeniu.

kwiaty niczym klocki w pudełku

Fot. iBulb

Po lewej agapant, zawilec 'Butterfly Ariadne', tulipan, narcyz 'Ice Follies', po prawej agapant, tulipan 'Huis ten Bosch', narcyz 'PInka Charm' i zawilec.

Łączenie kolorów

Układanie kwiatów często wiąże się z użyciem kontrastów kolorystycznych. Nie trzeba się bać takich zestawień – w ich wyniku powstaje harmonijna kompozycja. Przykładem może być łączenie delikatnych pastelowych kolorów z żywymi barwami, takimi jak żółty, rdzawy, niebieski i fioletowy. A także łączenie geometrycznych naczyń z nieuporządkowaną, wydawałoby się chaotyczną kompozycją kwiatową, w której kwiaty wyglądają jakby wypadły z pudełka z klockami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu