Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
21
Okazje

Kwiaty niczym klocki w pudełku – jak je układać

Zimą i wczesną wiosną, gdy przyroda jest jeszcze uśpiona, w ogrodzie dominuje szarość i beż, przykładamy szczególną uwagę do radosnego wyglądu kwiatów. Z przyjemnością sięgamy wówczas po cięte kwiaty cebulowe. Zobacz, jak je układać, by ożywić wnętrze domu, a przy tym stworzyć modną kompozycję.

 

Mocne zestawienia kolorystyczne i geometryczne formy doskonale sprawdzają się w zimowych i wczesnowiosennych dekoracjach. W bukietach, aranżacjach w pudełkach i na tacach wiosenne rośliny cebulowe na swoich sztywnych łodygach można układać je jak klocki w pudełkach.

Doskonale komponują się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Świetnie też wyglądają w naczyniach o zdecydowanej, nowoczesnej formie oraz na kontrastującym tle.

kwiaty niczym klocki w pudełku

Fot. iBulb

Po lewej tulipan 'Huis ten Bosch', po prawej agapant, tulipan 'Pink Charm' i narcyz 'Lingerie'.

Koła, trójkąty, schody, prostokąty...

Zanim zabierzesz się do układania wymarzonej kompozycji w wazonie i przycinania łodyg roślin na konkretną długość, możesz umieścić kwiaty na stole, np. na tle kawałków różnokolorowego papieru. W ten sposób ułatwisz sobie dobranie dla nich odpowiedniego koloru tła i naczynia. Pamiętaj, że wzory mogą się na siebie nakładać; wówczas powstanie wrażenie głębi. Taki zabieg może się przydać przy tworzeniu dekoracji z kwiatów w małym pomieszczeniu.

kwiaty niczym klocki w pudełku

Fot. iBulb

Po lewej agapant, zawilec 'Butterfly Ariadne', tulipan, narcyz 'Ice Follies', po prawej agapant, tulipan 'Huis ten Bosch', narcyz 'PInka Charm' i zawilec.

Łączenie kolorów

Układanie kwiatów często wiąże się z użyciem kontrastów kolorystycznych. Nie trzeba się bać takich zestawień – w ich wyniku powstaje harmonijna kompozycja. Przykładem może być łączenie delikatnych pastelowych kolorów z żywymi barwami, takimi jak żółty, rdzawy, niebieski i fioletowy. A także łączenie geometrycznych naczyń z nieuporządkowaną, wydawałoby się chaotyczną kompozycją kwiatową, w której kwiaty wyglądają jakby wypadły z pudełka z klockami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT