Każdego roku, gdy zima wkrada się do ogrodów, gwiazdy betlejemskie rozgrzewają nasze serca i dodają magii świątecznym dekoracjom. W tym sezonie proponujemy zestawienia w jasnych kolorach oraz inspirowane skandynawskim stylem. Naturalne dodatki, często wykonane z surowego drewna lub papieru oraz gałązki roślin z ogrodu sprawią, że ozdoby będą miłe dla oka. Z odrobiną złota lub udekorowane lampkami, rozświetlą ciemne, grudniowe wieczory.
Na zdjęciu tytułowym widać minimalistyczną choinkę, która została wykonana z suchej gałęzi i udekorowana kokedamami z miniaturowymi poinsecjami. Obok, dla wyraźnego zaznaczenia świątecznego nastroju, ustawiono w niebieskich donicach różnokolorowe poinsecje. Przyciągają uwagę i wspaniale kontrastują z bielą oraz błękitem rustykalnego wnętrza.
DOBRA RADA: Kule z miniaturowymi poinsecjami podlewaj ostrożnie od góry lub na krótko zanurzaj w pojemniku z letnią wodą.
Fot. Stars for Europe
Aranżacja na stół
Kwadratowe szklane wazony z kolorowymi gwiazdami betlejemskimi można ustawić w dowolny sposób na świątecznym stole, w jednym lub w dwóch szeregach. Ciepłe kolory roślin ciekawie kontrastują z niebieskimi odcieniami i sprawiają, że wnętrze staje się nieco bardziej przytulne. Aby urozmaicić kompozycję, w szklanych naczyniach umieść pływające świeczki oraz mech.
Fot. Stars for Europe
Szklarnia z gałązek
Dekoracja na tacy z czerwoną miniaturową poinsecją wygląda intrygująco w ramce z brzozowych gałązek, przypominającej ogrodową szklarnię.
Fot. Stars for Europe
Pod złotą jemiołą
Wiszący bukiet z jemioły pokryty złotą farbą nawiązuje do wnętrza w stylu art déco. Poinsecje wstawione do ceramicznych wazonów wykorzystano na kilka różnych sposobów – z dramatycznie wyginającą się gałązką sosny oraz w postaci klasycznego bukietu, w połączeniu z kwitnącym o tej porze hipeastrum, zimozielonymi liśćmi i suszonymi kwiatami.
Fot. Stars for Europe
Kalendarz adwentowy
W 24 zapakowanych w świąteczny papier pudełkach znajdują się małe niespodzianki. Największe pudełko zostało umieszczone pośrodku dolnego rzędu, aby można było je otworzyć w samo Boże Narodzenie. Gałązki ciętych poinsecji wstawione do fiolek florystycznych przymocowano do wstążek na upominkach, aby nie wysunęły się z dekoracji.
Fot. Stars for Europe
W oknie
Okienny parapet to idealne miejsce dla poinsecji, które uwielbiają jasne stanowiska. Z udziałem roślin stworzono klasyczną skandynawską dekorację okienną – wykonaną z drewnianych, prostych ozdób oraz kilku czerwonych bombek i gałązek z ogrodu.
DOBRA RADA: Jeśli stawiasz gwiazdy betlejemskie na parapecie, pamiętaj, że te rośliny nie znoszą ani zimna, ani zbyt wysokiej temperatury. Odstawiaj je, gdy otwierasz okno i zmniejsz temperaturę kaloryfera, który jest w pobliżu, aby poinsecjom nie było za gorąco. Rośliny nie powinny też dotykać zimnych szyb.
Fot. Stars for Europe
Pod girlandą
Na świątecznym stole zwykle nie ma zbyt wiele miejsca dla dekoracji, dlatego jeśli marzysz o wprowadzeniu większej ilości roślin, gwiazdy betlejemskie ustaw na stole, a resztę ozdób zawieś pod sufitem. Zielona girlanda z jodłowych gałązek opleciona lampkami i udekorowana bombkami wygląda oryginalnie i jest łatwa do zrobienia.
Fot. Stars for Europe
Miniaturowy las
Jeśli stawiasz na klasyczne połączenie czerwieni i zieleni, ale szukasz oryginalnego pomysłu na dekorację, stwórz na parapecie czerwony łan z poinsecji. Rośliny wstawione do szerokiej misy lub skrzynki balkonowej można udekorować szyszkami i wykonanymi ręcznie drzewkami z gałązek świerkowych lub jałowcowych. Dodaj kilka świec w kształcie choinek i gotowe!