Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
69
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Meble i zabawki ogrodowe dla dzieci – jakie wybrać?

Wiosną i latem przydomowy ogród może stać się dodatkową przestrzenią dla maluchów. Zabawa na świeżym powietrzu pomoże im wyładować nadmiar energii i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na dworze dzieci zbierają też nowe doświadczenia – poznają ciekawe faktury, zapachy, naturalne kształty. Warto uczynić przestrzeń odpowiednio przyjazną, by zachęcić je do takich zabaw oraz bezpieczną, by nikomu nie stała się krzywda.

 

Advertisement

Co się przyda dzieciom w ogrodzie?

W każdym ogrodzie, który ma być przyjazny dzieciom, przyda się wydzielenie kilku stref:

  • miejsca do posiłków – tu znajdą się krzesełka i stoliki oraz przekąski, owoce i napoje np. soczki w kartoniku i butelki z wodą;
  • strefy wypoczynku – tu powinny znaleźć się pufy lub koce do siedzenia, mogą to być też leżaki lub hamak, o ile dzieci są już na tyle duże, że mogą bezpiecznie z niego korzystać;
  • strefy aktywnej zabawy – tu można biegać, skakać, grać w piłkę.

Pierwsze dwie strefy powinny być odpowiednio oddzielone od ostatniej. Najlepiej by znajdowały się blisko domu i w cieniu.

Jakie zabawki do ogrodu?

W ogrodzie przydadzą się zarówno mniejsze zabawki, które można nosić ze sobą, jak i większe konstrukcje do zamontowania w ogrodzie np. zjeżdżalnie, piaskownice, basen z kulkami czy drabinki. Jeśli chodzi o małe zabawki, sprawdzą się zarówno te drewniane, plastikowe, jak i gumowe. Warto patrzeć na trwałość (czy w razie pozostawienia na dworze na noc zabawka się nie zepsuje) oraz łatwość w czyszczeniu (czy ubrudzona w ziemi da się wytrzepać lub umyć).

Przy zakupie warto sprawdzić również, czy zabawki mają wskazania do zastosowania na dworze i czy są odporne na czynniki atmosferyczne. To tyczy się szczególnie dużych sprzętów i konstrukcji, których przecież nikt nie będzie sprzątał i rozkładał na nowo każdego dnia. Dobierając zabawki do ogrodu, warto też skonsultować się z dziećmi i dobrać takie akcesoria, z których faktycznie będą korzystać i które mają zastosowanie w wielu różnych zabawach.  

meble dla dzieci do ogrodu

Stoliki i krzesła dla dzieci

Kolorowe stoliki i krzesła przydadzą się podczas spożywania posiłków na dworze. Odpowiednia oprawa posiłku zachęci niejednego niejadka do sięgnięcia po owoce czy warzywa pokrojone w słupki. Ponadto meble ogrodowe dla dzieci od IKEA mogą być przydatne również do malowania, rysowania i kolorowania na świeżym powietrzu. Przed wybraniem konkretnego zestawu dobrze uprzednio sprawdzić stabilność i funkcjonalność konkretnego rozwiązania. Upewnić się, czy nóżki są stabilne i czy meble nie wywracają się zbyt łatwo.

Wybrane stoliki i krzesełka dla dzieci z IKEA powinny być przystosowane do warunków atmosferycznych. Hamak do strefy wypoczynkowej wysokością i typem powinien być dostosowany do wieku dzieci. Zbyt małym pociechom nie należy montować tego typu siedziska, gdyż mogą nie utrzymywać w nim jeszcze zbyt dobrze równowagi lub upaść wchodząc czy schodząc z hamaka.

Namioty i tunele dla dzieci

Jeśli przy domu nie ma zbyt dużo drzew i naturalnego zacienienia, w strefie wypoczynkowej warto zamocować też różnego typu namioty i tipi. Taką konstrukcję można równie dobrze zrobić samemu z cienkich koców lub prześcieradeł rozpiętych na zaczepionych do drzew linkach. Starsze dzieci można zaangażować też w wykończenie i dekorację namiotów i akcesoriów, by miały poczucie, że jest to ich własność. Przy największym nasłonecznieniu dzieci będą mogły się w nich schronić i dalej bawić się na wolnym powietrzu. Takie przestrzenie będą też stanowiły ciekawe miejsce do zabaw. Kilka namiotów typu tipi może być np. osiedlem domków, których mieszkańcy – lalki lub pluszaki będą się odwiedzać. Na trawie można również postawić maty gimnastyczne i tunele, tworząc prawdziwy tor przeszkód dla dzieci. Warto zaangażować zawody na czas lub pochować w tunelach niespodzianki, które dzieci będą mogły odszukać.  

meble ogrodowe dla dzieci 

Zabawki do piaskownicy

Piaskownica to świetne miejsce do kreatywnych zabaw. Kontakt z piaskiem, ugniatanie i przesypywanie go w dłoniach wyrabia zdolności manualne i ćwiczy chwytność palców, a to ułatwia później wykonywanie prac plastycznych w przedszkolu i szkole czy naukę pisania.

By zabawa w piaskownicy była atrakcyjna, warto zainwestować w różnorodne zabawki:

  • grabki i łopatki do zabawy w ogród i wykopywania lepkiego mokrego piachu;
  • wiaderka różnej wielkości do babek i budowania pałaców;
  • foremki do babek;
  • foremki jak do wykrajania ciastek do poznawania kształtów;
  • zabawkowe garnki, talerzyki, kubeczki do zabawy gotowanie lub w podwieczorek (uwaga – dzieci muszą być odpowiednio duże, by rozumieć, że przygotowane potrawy nie są do jedzenia);
  • plastikową łyżkę do nakładania lodów do zabawy w lodziarnię;
  • plastikowe lub drewniane dźwigi i przyczepki do zabawy w budowę.

Warto zwrócić uwagę, czy wybrane zabawki i akcesoria łatwo się czyści i są odporne na wilgoć. Nie należy też dawać dzieciom do zabawy szklanych słoików i butelek, które mogą się potłuc, ani opakowań po jogurtach czy puszek, które mogą mieć ostre krawędzie.  

Zabawki i zabawy ruchowe

Jeśli ogród jest duży i sprzyja aktywności ruchowej, dobrze jest wyposażyć go także w takie akcesoria jak skakanki i gumę do skakania. Jeśli część placu jest asfaltowa lub ma chodnik, można na niej też rysować kredą i grać w klasy. Warto też kupić piłkę i miniaturowe bramki lub kosze do gry. Jeśli rodzice boją się o zniszczenia lub wybite okna, mogą zainwestować w piłki pluszowe lub wodne, które są bezpieczniejsze. Dla starszych dzieci świetną rozrywką będzie też hokej na trawie lub badminton. Ogród przygotowany z wykorzystaniem wszystkich powyższych wskazówek, będzie stanowił strefę do wielogodzinnych zabaw i z pewnością dostarczy dzieciom niezapomnianych wspomnień.

Artykuł powstał we współpracy z firmą IKEA

Warto przeczytać
Nowe treści

Komentarze

Gość AnnaMaria

14-05-2020 07:56

Mamy dziecięcy stolik i krzesełka z IKEA. Już 3 dziecko się przy nim bawi. Niezniszczalne! Polecam :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu