Logo
Logo

Poznajemy pożyteczne owady poprzez zabawę

Lato to doskonały czas na poznawanie gatunków, które mieszkają w naszych ogrodach, ogródkach i lasach. Wiele z nich jest bardzo pożytecznych. Na dobry początek nauczcie się dobrze rozpoznawać sześć najpopularniejszych gatunków. Poznajcie naszych owadzich sprzymierzeńców!

Rozpoznaj owady w ogrodzie

Trudno sobie wyobrazić ile owadów mamy wokół siebie. Części z nich nawet nie widzimy. Ale jeśli zdamy sobie sprawę, że owady to najliczniejsza grupa zwierząt na naszej planecie, być może zaczniemy się uważniej rozglądać. Nie chodzi bynajmniej o to, by się ich bać. Raczej o to, by dostrzec ich obecność. Owady mają znaczenie dla zachowania równowagi w przyrodzie. Człowiekowi pomagają szczególnie drapieżniki i owady zapylające.

Pamiętajmy, że to owadom zawdzięczamy kwitnące ogrody i mnóstwo owoców, bez których nie wyobrażamy sobie lata! Obecność pożytecznych owadów pozwala również ograniczyć stosowanie środków chemicznych w naszym otoczeniu

PSZCZOŁA MIODNA

PSZCZOŁA MIODNA

Pszczoły nie trzeba pewnie nikomu przedstawiać. Ale czy wiecie, że mówi się o niej, iż jest zwierzęciem udomowionym? Pszczoły są uznawane za najlepsze owady zapylające. Najczęściej spotkamy je w okolicy, w której znajdują się ule. To głównie dzięki staraniom pszczół jabłonie pięknie owocują. Czy wiecie, że pszczoły zbieraczki specjalizują się w zapylaniu konkretnego rodzaju kwiatów? W dzisiejszych czasach pszczoły mają jednak dużo kłopotów wynikających głównie z działań człowieka i wykorzystywania środków chemicznych w uprawie roślin. Stawiane za wzór pracowitości niemal całe swoje życie spędzają służąc społeczności, do której należą. Zawdzięczamy im pyszny i zdrowy miód.

BIEDRONKA SIEDMIOKROPKA

BIEDRONKA SIEDMIOKROPKA

Biedronka potocznie nazywana jest bożą krówką. To jeden z najbardziej popularnych chrząszczy w Polsce. Można ją spotkać w sadach, ogrodach, w parku i na łące – wszędzie tam, gdzie żyją mszyce, którymi się żywi. Dorosła biedronka każdego dnia potrafi ich zjeść kilkadziesiąt, a jej larwa jeszcze więcej. Biedronka swoje jaja składa na zaatakowanych przez mszyce roślinach. Taki sąsiad w ogrodzie jest lepszy niż jakikolwiek chemiczny środek.

ZŁOTOOK

ZŁOTOOK

Jego znakiem rozpoznawczym są siateczkowate zielonkawe skrzydła i połyskujące złoto oczy. Większość z nas na pewno spotkała złotooka we własnym mieszkaniu lub domu, zazwyczaj jesienią, kiedy owad szuka schronienia przed zimą i mrozem, które kiepsko znosi. Złotooki bywają mylone z molami, ale to zupełnie inne owady. I co najważniejsze, w przeciwieństwie do moli, złotooki są bardzo pożyteczne! Jego larwy zjadają mszyce, miodówki i przędziorki, czyli ogrodowe pasożyty. Warto pozwolić im przezimować po sąsiedzku, by wiosną mogły nam się odwdzięczyć składając jaja w pobliżu siedlisk szkodników.

HUSARZ WŁADCA

HUSARZ WŁADCA

To jedna z największych i najpiękniejszych ważek europejskich. Jej dorosłe osobniki można obserwować od czerwca do września. Charakteryzuje ją ubarwienie błękitno-zielone. Jest gatunkiem pospolitym. Najczęściej można ją spotkać przy zbiornikach z wodą wśród bujnej nadbrzeżnej roślinności, ale potrafi od nich odlecieć naprawdę daleko. Husarz władca jest drapieżnikiem. Dzięki dużym oczom, świetnemu wzrokowi i umiejętności szybkiego latania skutecznie poluje na mniejsze od siebie owady. Dla człowieka jest sprzymierzeńcem w nierównej walce np. z komarami i muchówkami. Potrafi również zaatakować bąka bydlęcego, ćmę i inną ważkę. Nie dajmy się zwieść subtelnej elegancji. Jest tylko przykrywką dla żarłocznej natury tego owada, którego towarzystwo latem jest bardzo pożądane.

MRÓWKA RUDNICA

MRÓWKA RUDNICA

To pospolity owad leśny żyjący głównie w lasach iglastych. Mrówki budują gniazda czyli mrowiska. Ich część nadziemna może osiągać nawet do 1 metra wysokości, a podziemna do 2 metrów głębokości! W mrowisku może żyć nawet 100 tysięcy mrówek. W naszej skali to miasto wielkości Koszalina. Mrówki rudnice pełnią ważną rolę w naszym środowisku – nie tylko zabijają larwy owadów, które są zagrożeniem dla roślin, ale także usuwają martwe szczątki zwierząt. Jeśli w pobliżu naszego ogrodu znajduje się mrowisko rudnic, naprawdę możemy się z tego cieszyć. Nasze rośliny będą bezpieczniejsze, a dla nas to świetny obiekt do przyrodniczych obserwacji. Pamiętajmy, że gniazda mrówek objęte są ochroną!

ŻUK WIOSENNY

ŻUK WIOSENNY

To jeden z najbardziej eleganckich owadów! I z jaką klasą i spokojem zajmuje się utylizacją zwierzęcych odchodów! Prawdziwy specjalista od brudnej roboty. Nie tylko za nią powinniśmy być mu wdzięczni. Żuki wiosenne drążą pod ziemią korytarze, dzięki czemu pomagają dotlenić glebę i doskonale ją nawożą. Mało kto o tym wie. Żuk wiosenny często jest mylony z żukiem leśnym. Nie jest trudno je rozpoznać, żuk leśny na swoich pokrywach ma wyraźnie widoczne rowki, natomiast pokrywy żuka wiosennego są niemal gładkie. Najłatwiej można go spotkać w lasach iglastych, szczególnie w tych z piaszczystą glebą. W owadzim świecie żuki wiosenne wyróżnia również równouprawnienie w kwestii wychowywania potomstwa - oboje rodzice zajmują się dziećmi!

Tekst i zdjęcia: Kasia Jacobson, zdjęcie tytułowe: Magnus Ohlin - Pixabay.com
Artykuł ukazał się w magazynie DZIECKO Najlepsza Inwestycja

Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz