Logo
Logo
Do góry

Bruk-Bet: Płyty ażurowe - ekologiczne czy praktyczne?

"Zielone parkingi" stanowią ciekawą propozycję aranżacji przydomowych podjazdów – ich cena oraz sposób wykonania niewiele różnią się od układania kostki brukowej, którą pokonać mogą funkcjonalnością i ciekawą formą.

Projektowanie zarówno dojazdu do garażu, jak i przydomowych miejsc parkingowych to podwójnie trudne zadanie. Nie dość, że wybrany materiał musi być wyjątkowo wytrzymały, to powinien też pięknie się prezentować – od jego walorów estetycznych zależeć będzie nie tylko pierwsze wrażenie, jakie posesja zrobi na gościach, ale i to, czy z ochotą przystąpią do zwiedzania jej dalszej części.

Komfort przede wszystkim

Od kilku lat w polskim budownictwie jednorodzinnym możemy obserwować ciekawe trendy. Coraz szybsze tempo życia oraz niezliczona ilość bodźców, jakimi jesteśmy bombardowani każdego dnia sprawiają, że jedyne czego szukamy po powrocie do domu to cisza i spokój. Chcąc odizolować się od ulicznego hałasu kupujemy coraz większe działki, a budynki sytuujemy z dala od dojazdowych ulic. I choć ma to swoje pełne uzasadnienie w kwestii komfortu, to przysparza nam niemały problem architektoniczny - aranżacja podjazdu, którego długość, wskutek powyższych zmian, stale wzrasta nie należy do łatwych. Jak sprawić by długi podjazd nie zdominował całej posesji?

Rozwiązań jest kilka. Po pierwsze, drodze dojazdowej do garażu możemy nadać bardziej kręty, łukowaty kształt. Choć ułożenie takiej nawierzchni będzie nieco droższe, to zabieg ten optycznie skróci dojazd i sprawi, że kompozycja wyda się lżejsza. Możemy także zdecydować się na wyłożenie kostką brukową lub innym materiałem jedynie pasów pod koła samochodu, a powierzchnię pomiędzy nimi zostawić porośniętą trawą. Mamy też trzecie, bardzo ciekawe rozwiązanie czyli wykorzystanie ażurowych płyt betonowych, które mogą przybierać ciekawe formy i kształty – tłumaczy Jarosław Kwaśniak, ekspert firmy Bruk-Bet, producenta innowacyjnych materiałów nawierzchniowych.

plyty_azurowe_kamien_sjenenski_fot._bruk_bet_m
płyty ażurowe kamień Sjenenski fot. Bruk-Bet

Ekologia też ważna

Nawierzchnie wykonane z elementów ażurowych, potocznie zwane zielonymi parkingami, to nic innego, jak betonowe płyty charakteryzujące się znacznym udziałem tzw. powierzchni biologicznie czynnej.

Są chętnie wykorzystywane przez zwolenników ekologicznych rozwiązań, gdyż dają możliwość naturalnego odprowadzania nadmiaru wody. I właśnie przepuszczalność wody oraz brak konieczności wykonywania sztucznych, pracochłonnych odwodnień, z pewnością docenią szersze grupy odbiorców.

Zbierająca się deszczówka może swobodnie przesiąkać do gruntu przez system otworów, nie stanowiąc zagrożenia dla nieco niżej położonych zabudowań.

A co z estetyką?

plyty_azurowe_kamien_sjenenski_fot.2_bruk_bet_m
płyty ażurowe kamień Sjenenski fot. Bruk-Bet

Warto zwrócić uwagę na potencjał, jaki ażurowe płyty niosą ze sobą w kwestiach wizualnych, stanowiąc często ciekawy element dekoracyjny otoczenia domu.

Możemy wybrać materiał o znacznym udziale powierzchni biologicznie czynnej np. Zenit, a przestrzenie ażurowe wypełnić ziemią z nasionami trawy – porośnięte zielenią płyty będą się pięknie prezentować.

Można zdecydować się także na elementy bardziej zabudowane takie jak Hydrofuga (patrz zdjęcie główne), które świetnie sprawdzą się w towarzystwie kruszywa dekoracyjnego. Dopasowując jego barwę do kolorystyki betonowych płyt otrzymamy stonowane kompozycje na podjeździe, wybierając kolor kruszywa na zasadzie kontrastu uzyskamy natomiast przyciągający uwagę efekt wizualny.

Doskonałą alternatywą jest także Kamień Sjeneński, czyli propozycja dla niezwykle reprezentacyjnych rezydencji mieszkalnych. Rustykalna powierzchnia oraz zaskakująca forma w postaci nieregularnych, owalnych kamieni związanych ze sobą systemem połączeń, decydują o wyjątkowo naturalnym charakterze tak wykonanej nawierzchni – tłumaczy ekspert firmy Bruk-Bet.

Źródło: Bruk-Bet


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu