Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
81
Do góry

Jaki wybrać nawóz do trawy? Sprawdzamy najpopularniejsze

Jeśli chcesz, by Twój trawnik na długo zachował dekoracyjny wygląd, musisz o niego dbać! Piękny trawnik to zdrowe i silne źdźbła, które zniosą intensywne użytkowanie i kaprysy pogody. Właściwa gleba i regularne koszenie nie wystarczą, jeśli nie będziesz roślin odpowiednio karmić! Trawa, z uwagi na płytki system korzeniowy, bardzo szybko wykorzystuje składniki pokarmowe w wierzchniej warstwie gleby. By nie doprowadzić do słabego wzrostu i chorób, trzeba je regularnie uzupełniać odpowiednimi nawozami. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów nawozów do trawników. Podpowiadamy, które warto wybrać.

PRAKTYCZNY PORADNIK
Jak, czym i kiedy nawozić trawnik?

Jak często nawozić trawnik?

Trawy bardzo szybko rosną, w trakcie sezonu wielokrotnie odrastają po skoszeniu. Mają jednak bardzo płytki system korzeniowy i szybko wykorzystują składniki pokarmowe z wierzchniej warstwy gleby. Aby nie dopuścić do niedoborów, trawnik trzeba nawozić odpowiednimi nawozami. Nawożenie, jeżeli ma być kompleksowe, musi dostarczyć do gleby wszystkich składników pokarmowych, które będą potrzebne trawie do intensywnego wzrostu przez cały sezon.

Najlepiej wybierać specjalne mineralne nawozy wieloskładnikowe, które w swoim składzie zawierają wszystkie pierwiastki, niezbędne trawom do prawidłowego rozwoju. Niektóre z nich (makroelementy: azot, fosfor i potas) są pobierane przez trawy w dużych ilościach, a ich zapas w glebie szybko się wyczerpuje. Pozostałe (mikroskładniki: wapń, magnez, żelazo i wiele innych) są potrzebne w mniejszych ilościach, ale także są niezbędne.

Niedobory składników pokarmowych w glebie szybko wpływają na pogorszenie kondycji murawy: zahamowany wzrost, żółknięcie, większa podatność na suszę, mróz i choroby.

Niezbędne pierwiastki dla traw

 • Azot (N) – wpływa na intensywny wzrost i soczyście zielone wybarwienie źdźbeł.
 • Fosfor (P) – odpowiada za rozwój systemu korzeniowego, wspomaga odporność na suszę, mróz i choroby.
 • Potas (K) – odpowiada za gospodarkę wodną rośliny oraz krzewienie się traw.
 • Wapń (Ca) – poprawia strukturę gleby i wpływa na poprawienie pobierania innych składników pokarmowych.
 • Magnez (Mg) i żelazo (Fe) – są składnikami chlorofilu (zielonego barwnika).


Fot. PublicDomainPictures

Żółknięcie źdźbeł trawy to znak, że w glebie brakuje składników pokarmowych lub ma ona niewłaściwą strukturę. Wykonaj wertykulację oraz aerację, a następnie zadbaj o regularne zasilanie mineralnymi nawozami wieloskładnikowycmi, które uzupełnią braki wszystkich składników pokarmowych.

Jaki nawóz do trawnika wybrać?

Trawnik powinno się nawozić przez cały sezon wegetacyjny: od marca do października. Wiosenne nawożenie (nawozami o wysokiej zawartości azotu) ma na celu pobudzenie trawy do wzrostu, letnie (nawozami uniwersalnymi) uzupełnia składniki pokarmowe, a jesienne (nawozami jesiennymi z dużą zawartością fosforu i potasu) przygotowuje trawnik do zimy. Najkorzystniej wybierać nawozy długodziałające, które stosuje się raz, a działają przez długie tygodnie.

Porównanie najpopularniejszych typów nawozów do trawników

 • Zwykły nawóz granulowany stosuje się od 3 do 5 razy w sezonie.
  Działa do 30 dni.
 • Nawóz o wydłużonym działaniu „100 dni” stosuje się 1-2 razy w sezonie.
  Działa
  do 90 dni.
 • Nawóz długodziałający Osmocote wystarczy zastosować tylko 1 raz!
  D
  ziała do 6 miesięcy!

W pielęgnacji trawnika najlepiej sprawdzają się nawozy o długotrwałym działaniu, doskonale widać ich przewagę nad zwykłymi granulatami. Krótki system korzeniowy traw potrafi pochłonąć do 90% składników pokarmowych (przy zwykłym granulacie tylko do 25%) co oznacza, że nasz trawnik będzie dużo lepiej wyglądał. Codzienne dokarmianie przynosi widoczne efekty i trawnik nabiera intensywnej zielonej barwy na kilka miesięcy.

Nawozy długodziałające to świetny wybór dla praktycznych ogrodników! Unikalna formuła granulek sprawia, że stosowanie nawozu jest łatwe i precyzyjne – pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Wystarczy zastosować tylko 1-2 w sezonie, a substancje pokarmowe będą systematycznie uwalniane do gleby przez wiele tygodni. (Nawozy „100 dni“ różnią się od Osmocote jedynie okresem działania).

Jak działają długodziałające nawozy do trawnika?

Każda granulka nawozu zawiera w sobie składniki pokarmowe – makroelementy (N,P,K: azot, fosfor, potas) i mikroelementy. Otoczona jest twardą warstwą naturalnej żywicy, która ułatwia stosowanie i zapewnia długie działanie! Po rozsypaniu nawozu i podlaniu przez otoczkę wchłaniana jest woda i rozpuszcza składniki pokarmowe, a te zaczynają się stopniowo uwalniać do gleby – skąd mogą zostać łatwo i szybko pobrane przez korzenie roślin.

Szybkość uwalniania składników pokarmowych jest uzależniona od temperatury i wilgotności podłoża: im gleba cieplejsza i bardziej mokra – tym więcej składników pokarmowych zostaje uwolnionych. Ma to związek z tempem wzrostu roślin – im cieplej, tym szybciej rosną, a więc wymagają większej ilości pożywienia.


 

POLECAMY!
Nawozy do trawników

Nawozy długodziałające to świetny wybór dla praktycznych ogrodników! Unikalna formuła granulek sprawia, że stosowanie nawozu jest łatwe i precyzyjne – pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Wystarczy zastosować tylko 1-2 w sezonie, a substancje pokarmowe będą systematycznie uwalniane do gleby przez wiele tygodni. Dzięki stopniowemu uwalnianiu się składników do gleby, nie ma ryzyka przenawożenia!

Nawozy „100 dni“ różnią się od Osmocote jedynie okresem działania!

Nawóz Osmocote do TRAWNIKA SUBSTRAL

Nawóz Osmocote działa bardzo długo, bo aż do 6 miesięcy – wystarczy więc tylko jedno nawożenie w sezonie!

Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika SUBSTRAL 100 dni

Do stosowania przy zakładaniu nowego trawnika lub nawożeniu istniejącego, by zapewnić niezbędne substancje odżywcze dla trawy.

Dowiedz się więcej

Nawozy do zadań specjalnych

Warto zwrócić uwagę na specjalistyczne nawozy długodziałające dostosowane do zadań specjalnych. Można je stosować podczas zakładania trawnika (wraz z siewem nasion), do renowacji zniszczonych trawników (przyspieszają regenerację murawy), do zwalczania mchu (zawierają wysoki dodatek żelaza) oraz jako nawozy jesienne (do stosowania od połowy sierpnia).

Nawóz do trawnika DO SIEWU SUBSTRAL 100 dni

Do stosowania razem z wysiewem nasion trawy (unikalna cecha), zarówno podczas renowacji trawnika, jak i zakładaniu nowego trawnika.

Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika REGENERATOR SUBSTRAL 100 dni

Nawóz startowy do wzmocnienia wzrostu trawy, a później jako nawóz do regeneracji i zwiększenia systemu korzeniowego.

Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika Z MCHEM SUBSTRAL 100 dni

Specjalistyczny nawóz do trawnika z mchem. Wysoki dodatek żelaza (Fe) utrzymuje stałą, żywozieloną barwę trawnika oraz hamuje rozwój mchu.

Dowiedz się więcej

Nawóz jesienny do trawnika SUBSTRAL 100 dni

Do stosowania jesienią w celu zabezpieczenia darni. Pomaga przetrwać trudny okres zimy. Nawóz ponadto ułatwia "start" traw na wiosnę.

Dowiedz się więcej

DOBRE RADY
Jak stosować nawozy granulowane?

 • SKOŚ nisko trawnik przed nawożeniem, by granulki nie przyklejały się do źdźbeł trawy. Nie zapomnij też o wertykulacji i aeracji – zabiegach, które polepszają dotarcie nawozu do korzeni.
 • ROZSYP granulki równomiernie na trawniku. Wykorzystaj specjalny siewnik, który zrobi to dokładnie (zużyjesz też mniej nawozu).
 • PODLEJ dobrze ziemię po nawożeniu, by granulki zaczęły się rozpuszczać. Pamiętaj, że trawa może pobrać składniki pokarmowe tylko wtedy, gdy są rozpuszczone w wodzie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: ADragan / Depositphotos

Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!