Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Landmann: Przenośny grill gazowy i akcesoria

Wielkimi krokami zbliża się sezon plenerowych spotkań, a co za tym idzie, możliwość grillowania na świeżym powietrzu. Już dziś warto zatem zaopatrzyć się w grilla gazowego, który pozwoli przygotować smaczne i zdrowe potrawy dla rodziny, przyjaciół czy sąsiadów.

Grill gazowy 12050 firmy Landmann

Urządzenie to zasilane jest gazem, dzięki czemu podczas grillowania nie wydzielają się szkodliwe dla zdrowia substancje. Brak toksycznej reakcji tłuszczu z węglem eliminuje także nieprzyjemny zapach podczas przygotowywania potraw.

Przenośny grill gazowy Landmann

Warto również podkreślić łatwość obsługi – wystarczy jedynie podłączyć tradycyjną butlę gazową, turystyczną lub kartridż z gazem i przekręcić kurek. Grill niemal od razu nagrzewa się do wysokiej temperatury i jest gotowy do przyrządzania mięs, ryb czy też warzyw.

Przenośny grill gazowy 12050 firmy Landmann posiada praktyczne uchwyty ułatwiające przenoszenie, a także składane nogi dające oszczędność miejsca podczas transportu i przechowywania.

Urządzenie wykonane jest z lakierowanej blachy stalowej, palnik ze stali aluminiowanej, z kolei ruszt o wymiarach 45,5x27 cm jest chromowany. Taka powierzchnia grillowania umożliwia przyrządzenie potraw dla 6 osób.

Akcesoria do grillowania


Podczas grillowania niezbędne są akcesoria, które ułatwią obracanie mięs czy warzyw, a także pozwolą stworzyć smaczne potrawy z ryb czy owoców morza. Niezwykle bogata paleta sztućców i dodatków do grilla firmy Landmann zadowoli nawet najbardziej wymagającego mistrza grilla.

Na szczególną uwagę zasługuje kamień solny z himalajskiej soli kamiennej. Krewetki, drób czy warzywa upieczone na nim są soczyste i idealnie doprawione. Do aromatyzowania potraw warto zastosować także zrębki wędzarnicze o szlachetnym smaku Jim Beam. Przygotowane z beczek, w których leżakowała whisky, pozwolą pieczonym mięsom nadać wytrawnego charakteru.

Po zakończonym grillowaniu należy zadbać o sprzęt tak, aby był gotowy do kolejnego barbecue. Przydatne okażą się wilgotne chusteczki nasączone detergentem, jak również 3-elementowa szczotka „Deluxe” do czyszczenia rusztu.

Przykładowa wycena zestawu do grillowania

Przenośny grill gazowy 12050 firmy Landmann (czarny lub granatowy) – cena 499 zł
Kamień solny do grillowania firmy Landmann – cena 59,99 zł
Zrębki wędzarnicze Jim Beam firmy Landmann – cena 39,99 zł
Ściereczki czyszczące firmy Landmann – cena 19,99 zł
Szczotka do czyszczenia grilla „Deluxe” firmy Landmann – cena 14,99 zł

 

Źródło: Landmann


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu