Logo
Logo
Okazje

Betafence: Normy prawne dotyczące ogradzania posesji

Zanim ogrodzisz posesję zgodnie ze swoim pomysłem, sprawdź, czy robisz to zgodnie z prawem. Wiele kwestii związanych z wyglądem i funkcjonowaniem ogrodzenie regulują bowiem przepisy prawa budowlanego.

 

Zgłoszenie budowy ogrodzenia

Choć budowa ogrodzenia nie wymaga zezwolenia, w niektórych przypadkach należy taki zamiar zgłosić w starostwie co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót budowlanych.

ogrodzenie Betafence
Bekafor Classic
ogrodzenie Betafence
Bekafor Classic
ogrodzenie Betafence
brama przesuwna Robusta

Zgłoś budowę ogrodzenia, gdy:

  • ogrodzenie ma być stawiane od strony dróg, ulic, torów kolejowych i innych miejsc publicznych
  • ogrodzenie ma być wyższe niż 2,2 m – niezależnie od tego, czy jest stawiane od strony miejsc publicznych, czy też między działkami Nie trzeba zgłaszać budowy ogrodzeń stawianych tymczasowo, na przykład na czas budowy domu.

Co jeszcze warto wiedzieć o grodzeniu posesji, by zrobić to zgodnie z prawem?

Postaw ogrodzenie na terenie swojej posesji
Ogrodzenie nie może przekraczać granic działki wyznaczonych przez geodetę.

Jeśli chcesz ogrodzić posesję systemem z ostrymi elementami, musi mieć on co najmniej 1,8 m wysokości
Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt – niektóre systemy wyposażone są w ostre zakończenia – na przykład system Bekafor Classic firmy Betafence, który można zamontować tak, by ostre końce znalazły się u góry ogrodzenia lub na dole. W przypadku ogrodzenia niższego niż 1,8 m wystarczy zamontować panele Bekafor Classic ostrymi końcówkami w dół, by nie złamać przepisów.

Furtki i bramę wjazdową zamontuj tak, by otwierały się do środka posesji
Gdy masz małą działkę lub krótki podjazd do garażu, doskonałą alternatywą dla bramy skrzydłowej będzie brama przesuwna. Skrzydło bramy, przesuwając się wzdłuż ogrodzenia, „oszczędza” przestrzeń przed garażem.

Gdy nie masz zbyt dużo miejsca wzdłuż ogrodzenia, wybierz bramę przesuwną na rolkach – skrzydło tej bramy, w przeciwieństwie do bram samonośnych, nie wymaga przeciwwagi, więc jest krótsze niż skrzydło bramy samonośnej dla tej samej szerokości wjazdu.

W zgodzie z sąsiadami
Jeśli chcesz ogrodzić działkę od strony sąsiada, może on wykazać się dobrą wolą i partycypować w kosztach takiego ogrodzenia. Jednak przepisy budowlane nie regulują tej kwestii, więc równie dobrze sąsiad może odmówić sąsiedzkiej współpracy.

Natomiast gdy postawione przez Ciebie ogrodzenie między sąsiadującymi działkami będzie wymagało naprawy lub konserwacji, sąsiad zobowiązany jest w połowie pokryć koszty takich działań. W praktyce wiadomo jednak, że nie zawsze udaje się z sąsiadem dojść do porozumienia.

Warto zatem wybrać wysokiej jakości system ogrodzeniowy, który nie będzie wymagał regularnej i kosztownej konserwacji.

Źródło: Betafence, więcej informacji na www.ogradzamy.pl

Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!