Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
10
Do góry

Husqvarna: Przygotowanie kosiarki do zimy krok po kroku

Ostatnie koszenie trawnika już blisko. Warto pamiętać, że przed umieszczeniem kosiarki w schowku na okres zimy należy odpowiednio ją przygotować. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i opóźnień na wiosnę. Jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja kosiarki? Husqvarna radzi co zrobić, aby właściwie przygotować ją do zimowego snu.

Szybka i sprawna konserwacja kosiarki

W pogoni za codziennymi sprawami często zdarza się nam zapomnieć o konserwacji maszyn przed zimą. Częstym przykładem są kosiarki - po ostatnim koszeniu po prostu zostawiamy je gdzieś w kącie. Problem pojawia się, kiedy na wiosnę próbujemy uruchomić maszynę, ale wówczas, po kilku miesiącach przestoju, może to nie być takie proste, a nawet łączyć się z wysokimi kosztami.

Podstawowa konserwacja po zakończeniu eksploatowania w sezonie jesiennym trwa około 30 minut - tylko tyle czasu wystarczy poświęcić, aby kosiarka była o wiele lepiej przygotowana do ponownej bezproblemowej pracy w ogrodzie na wiosnę – powiedział Jerzy Banaszczyk, Ekspert firmy Husqvarna.

Jak przygotować kosiarkę do zimy krok po kroku - porady ekspertów firmy Husqvarna

Odłącz świecę zapłonową
Zanim rozpoczniemy konserwację należy upewnić się, że przewód wysokiego napięcia zakończony fajką został odłączony od świecy zapłonowej. Pozwala to zapobiec przypadkowemu uruchomieniu kosiarki, co mogłoby doprowadzić do poważnych obrażeń użytkownika lub wywołać szkody w otoczeniu.

Oczyść dokładnie maszynę
To podstawowa czynność, którą powinno się wykonywać po każdym koszeniu. Jednak przed odstawieniem na zimę szczególnie zwróćmy uwagę na staranne usunięcie trawy i innych zanieczyszczeń z całej maszyny. Można przy tym użyć szczotki lub sprężonego powietrza. Można też zmyć świeżą trawę wodą z węża ogrodowego, oczywiście unikamy polewania rozgrzanego silnika, najlepiej poczekać, aż przestygnie. Zdecydowanie nie należy posługiwać się myjką ciśnieniową, by nie uszkodzić wrażliwych elementów maszyny oraz by woda pod ciśnieniem nie dostała się w miejsca, z których nie będzie mogła wyciec, a pozostając tam spowoduje korozję.

Przygotowanie kosiarki do zimy krok po kroku - porady ekspertów Husqvarna

Opróżnij zbiornik paliwa
Jeśli po ostatnim koszeniu zostanie paliwo w zbiorniku to najlepiej wypalić je do końca (jeśli została niewielka ilość), lub za pomocą odsysarki (duża strzykawka z wężykiem, jak np. w Zestawie do konserwacji kosiarki) usunąć je ze zbiornika do kanistra. Paliwo pozostawione w maszynie na zimę może “zakleić” gaźnik, ponieważ lekkie frakcje benzyny odparują a te które zostają tworzą maź która właśnie zakleja kanaliki w gaźniku. Po tym zabiegu powinno się ponownie uruchomić kosiarkę i poczekać aż spali resztki paliwa pozostałe w przewodach paliwowych i gaźniku.

Wymień olej
Jeżeli kosiarka posiada silnik 4-suwowy wymieniamy olej. Najlepiej wykonać to bezpośrednio po wypaleniu paliwa, przy rozgrzanym silniku i oleju, który łatwiej usunąć. Niektóre modele silników posiadają korki do zlewania oleju znajdujące się w dolnym korpusie maszyny. Wtedy podkładamy naczynie pod kosiarkę, odkręcamy korek spustowy i czekamy aż cały olej wycieknie. Jeśli nie ma korka spustowego to odkręcamy korek wlewu oleju i przy pomocy odsysarki usuwamy olej.

Usunięty olej przepracowany oddaj do serwisu sprzętu ogrodniczego lub samochodowego. Stary olej natychmiast zastępujemy olejem świeżym (informacje o wymaganej porcji i rodzaju oleju można znaleźć w instrukcji obsługi, w rozdziale Dane Techniczne lub zapytać w autoryzowanym serwisie). Sprawdzenie poziomu oleju odbywa się przez dokładne zakręcenie korka wlewu, wyposażonego w bagnet. Właściwa ilość oleju powinna sięgać do górnego oznaczenia na wskaźniku.

Oczyść filtr powietrza
Efektywne spalanie paliwa nie jest możliwe jeżeli kosiarka ma brudny filtr powietrza. Jeżeli maszyna posiada filtr papierowy należy go wyjąć i oczyścić przez postukiwanie o twarde podłoże, by spadły zgromadzone zanieczyszczenia. Jeśli filtr nie da się w ten sposób oczyścić należy go wymienić na nowy.

Jeśli silnik jest zaopatrzony w zwilżony olejem filtr gąbkowy powinniśmy wyjąć go, wypłukać w wodzie z mydłem, pozostawiać do całkowitego wyschnięcia i ponownie delikatnie nasączyć nowym olejem do filtrów, po czym zamontować na silniku.

Przygotowanie kosiarki do zimy krok po kroku - porady ekspertów Husqvarna

Oczyść lub wymień świecę zapłonową
Korzystając z klucza nasadowego wykręć świecę zapłonową. Drucianą szczotką oczyść jej elektrody, a za pomocą szczelinomierza ustaw szczelinę między nimi na 0,5 mm. Jeśli nie masz pewności co do stanu świecy - za kilka złotych kup nową świecę, która ułatwi koszenie w nowym sezonie.

Zdemontuj i naostrz nóż tnący
Przy użyciu klina lub kawałka belki drewnianej zablokuj nóż i odkręć go. Pamiętaj, że ostrze może zranić dłonie, dlatego przez cały czas miej na sobie grube rękawice ochronne. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych skaleczeń. Jeśli dysponujesz wyważarką do noża możesz sam go naostrzyć i wyważyć. Jeśli nie – oddaj nóż do ostrzenia specjalistom.

Punkt serwisowy pomoże
Warto pamiętać, że jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie konserwować kosiarkę lub po prostu nie mamy smykałki do prac przy maszynach warto powierzyć naszą maszynę punktowi serwisowemu. Jest to szczególnie zasadne przy wysokiej klasy sprzęcie, zwłaszcza, że nie jest to duży wydatek, a daje gwarancję prawidłowo wykonanej konserwacji. Prace tego typu szczególnie opłaca się wykonywać jesienią, ponieważ o tej porze z reguły punkty serwisowe maja mało pracy.

Źródło: Husqvarna

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!