Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Altax: Zabezpieczanie drewnianego tarasu przed zimą

Na jesieni i w zimie niska temperatura oraz długo utrzymująca się wilgoć powodują, że drewno odkształca się i jest mniej wytrzymałe. Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy ALTAX podpowiada w jaki sposób trwale zabezpieczyć drewniany taras na zimę, by służył nam przez lata.

Drewniany taras w zimie

Przygotowując się do jesiennych porządków, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stan techniczny i wygląd drewnianych konstrukcji. Zimą tarasy narażone są na zamarzający i topniejący na przemian śnieg oraz duże wahania temperatury. Takie warunki nie są sprzyjające nawet dla drewna egzotycznego, bardziej odpornego na niekorzystną aurę, dlatego niezależnie od posiadanego gatunku drewna, lepiej zawczasu zabezpieczyć je przed niszczącym działaniem deszczu, śniegu i mrozu.

Kiedy zabezpieczać drewniany taras?

Dokonując renowacji tarasu, należy wybrać słoneczny, bezdeszczowy dzień o niskiej wilgotności powietrza, gdy temperatura panująca na dworze nie spada poniżej 10 stopni. Im wcześniej to zrobimy, tym większą mamy pewność, że nasz taras będzie odpowiednio zabezpieczony przed jesienno-zimową pogodą.

Jak zabezpieczać drewniany taras?

Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych należy najpierw sprawdzić stan powłoki zabezpieczającej. Jeśli była ona wcześniej zaolejowana wystarczy jedynie nałożyć kolejną warstwę. Natomiast jeżeli powłoka ochronna tarasu uległa uszkodzeniu, to trzeba usunąć resztki starego preparatu, a następnie pomalować olejem. Pamiętajmy, że przed nałożeniem produktu drewno musi być suche i oczyszczone, by mógł on bez przeszkód wniknąć w pory drewna.

drewniany taras w zimie fot. Brigitte Werner Pixabay
fot. Brigitte Werner, Pixabay

Czym zabezpieczać drewniany taras?

Podczas wyboru preparatu warto zwrócić uwagę, na jak długo zabezpiecza on pomalowaną powierzchnię oraz czy jest odpowiedni do stosowania na zewnątrz. Najpopularniejszy wśród preparatów do zabezpieczania drewnianych tarasów jest olej do drewna, który pozwala zachować jego naturalny charakter. Olej wzmacnia kolor oraz podkreśla barwę i strukturę drewna. Dodatkowo doskonale zabezpiecza je przed czynnikami atmosferycznymi, jednocześnie nie łuszczy się i nie pęka.

Nowością na polskim rynku są oleje szybkoschnące, które pozwalają skrócić czas prac renowacyjnych do jednego dnia. To szczególnie istotne w okresie jesiennym, kiedy trudno przewidzieć zmiany pogody. Należy pamiętać, że jeśli drewno nie było wcześniej zabezpieczone przed biokorozją należy przed nałożeniem oleju użyć najpierw impregnatu gruntującego do drewna, który zabezpieczy je przed grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz larwami owadów żerujących w drewnie.

Warto pamiętać, że przy niskiej temperaturze znacznie spowolnione jest odparowywanie wody z powierzchni, dlatego gdy pojawią się pierwsze obfite opady śniegu dobrze jest usuwać je z tarasu.

Nowoczesne środki sprawiają, że nie potrzeba wiele czasu, by zadbać o swój taras. Renowację można wykonać samodzielnie. Wystarczy jedynie wybrać pogodny dzień, dobrać odpowiedni środek i zaopatrzyć się w dobry pędzel. Drewniany taras zakonserwowany przed rozpoczęciem zimy będzie służyć nam przez długi czas.


Źródło: Altax


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu