Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Altax: Zabezpieczanie drewnianego tarasu przed zimą

Na jesieni i w zimie niska temperatura oraz długo utrzymująca się wilgoć powodują, że drewno odkształca się i jest mniej wytrzymałe. Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy ALTAX podpowiada w jaki sposób trwale zabezpieczyć drewniany taras na zimę, by służył nam przez lata.

Drewniany taras w zimie

Przygotowując się do jesiennych porządków, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stan techniczny i wygląd drewnianych konstrukcji. Zimą tarasy narażone są na zamarzający i topniejący na przemian śnieg oraz duże wahania temperatury. Takie warunki nie są sprzyjające nawet dla drewna egzotycznego, bardziej odpornego na niekorzystną aurę, dlatego niezależnie od posiadanego gatunku drewna, lepiej zawczasu zabezpieczyć je przed niszczącym działaniem deszczu, śniegu i mrozu.

Kiedy zabezpieczać drewniany taras?

Dokonując renowacji tarasu, należy wybrać słoneczny, bezdeszczowy dzień o niskiej wilgotności powietrza, gdy temperatura panująca na dworze nie spada poniżej 10 stopni. Im wcześniej to zrobimy, tym większą mamy pewność, że nasz taras będzie odpowiednio zabezpieczony przed jesienno-zimową pogodą.

Jak zabezpieczać drewniany taras?

Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych należy najpierw sprawdzić stan powłoki zabezpieczającej. Jeśli była ona wcześniej zaolejowana wystarczy jedynie nałożyć kolejną warstwę. Natomiast jeżeli powłoka ochronna tarasu uległa uszkodzeniu, to trzeba usunąć resztki starego preparatu, a następnie pomalować olejem. Pamiętajmy, że przed nałożeniem produktu drewno musi być suche i oczyszczone, by mógł on bez przeszkód wniknąć w pory drewna.

drewniany taras w zimie fot. Brigitte Werner Pixabay
fot. Brigitte Werner, Pixabay

Czym zabezpieczać drewniany taras?

Podczas wyboru preparatu warto zwrócić uwagę, na jak długo zabezpiecza on pomalowaną powierzchnię oraz czy jest odpowiedni do stosowania na zewnątrz. Najpopularniejszy wśród preparatów do zabezpieczania drewnianych tarasów jest olej do drewna, który pozwala zachować jego naturalny charakter. Olej wzmacnia kolor oraz podkreśla barwę i strukturę drewna. Dodatkowo doskonale zabezpiecza je przed czynnikami atmosferycznymi, jednocześnie nie łuszczy się i nie pęka.

Nowością na polskim rynku są oleje szybkoschnące, które pozwalają skrócić czas prac renowacyjnych do jednego dnia. To szczególnie istotne w okresie jesiennym, kiedy trudno przewidzieć zmiany pogody. Należy pamiętać, że jeśli drewno nie było wcześniej zabezpieczone przed biokorozją należy przed nałożeniem oleju użyć najpierw impregnatu gruntującego do drewna, który zabezpieczy je przed grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz larwami owadów żerujących w drewnie.

Warto pamiętać, że przy niskiej temperaturze znacznie spowolnione jest odparowywanie wody z powierzchni, dlatego gdy pojawią się pierwsze obfite opady śniegu dobrze jest usuwać je z tarasu.

Nowoczesne środki sprawiają, że nie potrzeba wiele czasu, by zadbać o swój taras. Renowację można wykonać samodzielnie. Wystarczy jedynie wybrać pogodny dzień, dobrać odpowiedni środek i zaopatrzyć się w dobry pędzel. Drewniany taras zakonserwowany przed rozpoczęciem zimy będzie służyć nam przez długi czas.

Źródło: Altax


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Tydzień 5, Sentencja nr:7
Rośliny rosnące w doniczkach, pozostawione na zimę na balkonie lub tarasie, wymagają szczególnej uwagi. Gdy przyjdzie ocieplenie, należy je dobrze podlewać, w innym przypadku grozi im susza fizjologiczna.
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Tydzień 5, Sentencja nr:6
Jak zimową porą wprowadzić wiosnę do naszego mieszkania? Wystarczy ustawić w pokoju pięknie pachnący hiacynt, który pobudzi swoim zapachem nasze zmysły
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Tydzień 5, Sentencja nr:5
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję.
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Tydzień 5, Sentencja nr:3
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Przenieśmy je w jak najjaśniejsze miejsce. Sprawdźmy też, które rośliny potrzebują zraszania w zimie.
Tydzień 5, Sentencja nr:1
Tydzień 5, Sentencja nr:1
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Twoja strona ogrodu