Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje

Proline i Tryton: Narzędzia do budowy domku na drzewie

Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o własnej chatce zawieszonej nad ziemią, wśród gałęzi? Domek na drzewie to znakomite miejsce dla dziecięcych zabaw i przestrzeń, która dzięki wykorzystaniu wyobraźni, z łatwością może zamienić się w wieżę strażniczą lub podniebny statek. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi stworzymy bezpieczny domek, który długo posłuży naszym maluchom.

TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
Jesień to doskonały moment na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, przekopanie warzywnego ogródka,...

Zaszyty wśród zieleni domek na drzewie to duża frajda i znakomity prezent dla dzieci. Jego konstrukcję możemy wykonać samodzielnie, tworząc funkcjonalną i wytrzymałą budowlę, w której nasze pociechy radośnie będą się bawić. Wystarczy poświęcić czas i wykorzystać swoje umiejętności, aby stworzyć urokliwą przestrzeń, gdzie bujnie rozkwitnie fantazja najmłodszych domowników. Pomogą w tym narzędzia, dzięki którym praca pójdzie sprawniej i szybciej osiągniemy zamierzony efekt.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo dzieci – przyszłych użytkowników domku – jest priorytetem, dlatego przy budowie trzeba zadbać, aby chatka była umiejscowiona niezbyt wysoko, na solidnych podporach i stabilna nawet przy silnych wiatrach. Konstrukcję możemy wkomponować w naturalny układ gałęzi drzewa, w sposób nieograniczający ich wzrostu. Najlepiej wybierać do tego celu zdrowe egzemplarze o rosłym pniu, pozwalającym na częściowe oparcie na nim budowli. Jeśli zdecydujemy się na drewno jako materiał budowlany, obiekt będzie znakomicie współgrał z roślinnością i, odpowiednio zabezpieczony, estetycznie się prezentował.

Ważne, aby drewniane elementy przeznaczone do budowy były wysokiej jakości, co zapewni trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Wybierzmy solidne deski, pozbawione spróchniałych elementów, które mogłyby być podatne na łatwe złamanie w czasie eksploatacji chatki. Najlepiej, jeśli podłoże pod przyszłą budowlą będzie miękkie, np. obsiane trawą, co sprawi, że nawet podczas upadku, dziecko nie dozna poważniejszych obrażeń. W żadnym wypadku przestrzeń, która znajdzie się pod domkiem, nie powinna być pokryta „twardym” materiałem, takim jak kostka brukowa czy betonowe płyty.

PROFIX_elektronarzedzia_TRYTON
PROFIX elektronarzędzia TRYTON

Budowa domku na drzewie - plan działania to podstawa

Przed przystąpieniem do pracy przygotujmy plan działań i rozrysujmy na kartce, jak ma wyglądać domek. Ułatwi nam to jego wykonanie i rozplanowanie poszczególnych etapów budowy. Gdy obraliśmy już właściwe miejsce, czas przystąpić do pomiarów. Zacznijmy od wymierzenia ramy przyszłej podłogi domku i przycięcia desek, które ją stworzą. Pomocne tu będzie wykorzystanie piły płatnicy.

Piła płatnica to najbardziej znany i popularny „członek” rodziny narzędzi wielozębnych – mówi Emil Sieligowski, Brand Manager PROLINE, marki oferującej wysokiej jakości narzędzia – Jej najważniejszym elementem jest ostrze, które powinno być wytrzymałe, sprężyste i odporne na działanie korozji. Wygodny i stabilny uchwyt z wkładką antypoślizgową sprawi, że praca z użyciem sprzętu będzie komfortowa i bezpieczna – dodaje ekspert. Możemy również dobrać narzędzie w wersji turbo z uzębieniem agresywnym z 3 szlifowanymi krawędziami tnącymi, umożliwiającymi szybkie cięcie. Miejsca, w których należy wykonać cięcia dokładnie zaznaczymy ołówkiem stolarskim.

Po przygotowaniu desek, obierzmy punkty, w których ustawione będą słupy wspierające. Powinny być one odpowiednio masywne. Słupy wkopujemy w ziemię i zasypujemy żwirem na głębokości około 7-8 cm, upewniając się wcześniej, że są umieszczone idealnie pionowo. Liczbę podpór dobieramy w zależności od konstrukcji domku. Aby zapewnić stabilność, można dodatkowo zabetonować je w gruncie. Otwory na słupy najszybciej wykopiemy szpadlem. Nawet w twardej ziemi dobrze sprawdzi się szpadel z trzonem z włókna szklanego z oferty PROLINE, który charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością.

Następnym krokiem jest połączenie ramy z podporami. Skuteczne scalenie uzyskamy dzięki wkrętom i metalowym łącznikom. – W tym etapie prac najlepiej zastosować uniwersalne narzędzie w postaci wiertarko-wkrętarki, która pozwoli na wywiercenie otworów i przykręcenie wkrętów. Do wiercenia w drewnie używamy przeznaczonego do tego celu wiertła-świdra. Zastosowanie sprzętu wyposażonego w akumulator sprawi, że nie będziemy musieli martwić się o zasilanie kablem – radzi Emil Sieligowski. Nawiercenie otworów o odpowiedniej głębokości ułatwi zamontowanie na wiertle specjalnego ogranicznika.

PROFIX_swider_do_drewna_PROLINE
PROFIX świder do drewna PROLINE
PROFIX_pila_szablasta_Tryton
PROFIX piła szablastaTryton
PROFIX_wiertlo_lopatkowe
PROFIX wiertło łopatkowe

Budowa domku na drzewie - od ścian po dach

Po stworzeniu podstawy domku, przyszedł czas na konstrukcję podłogi, ścian bocznych, dachu oraz wejścia. Deski, które tu wykorzystamy, sprawnie przytniemy za pomocą wyrzynarki, wyposażonej w brzeszczot do drewna. Dostęp do chatki może zapewnić np. gruba lina z powiązanymi węzłami. Jeśli jednak chcemy, aby wejście było bardziej bezpieczne, zbudujmy drabinę. Jej najprostszą wersję stworzymy z dwóch desek o przekroju 5x10 cm oraz szczebli poprzecznych.

Wykonajmy w deskach otwory na wylot, w które zamocujemy szczeble. Otwory wywiercimy z wykorzystaniem wiertarko-wkrętarki wyposażonej w wiertła łopatkowe ze szpicem ułatwiającym centrowanie i precyzyjne rozpoczęcie wiercenia. Następnie wsuwamy szczeble w otwory i dodatkowo przybijamy je gwoździami. Drabinę należy dopasować do ciężaru osób, które będą jej używać. Jeśli z domku skorzystają jedynie dzieci, nie musi być masywna – tłumaczy ekspert.

Podłogę chatki deskujemy i wzmacniamy od spodu dodatkowymi elementami. Stelaż dla ścian bocznych i dachu stworzą natomiast grube deski, które należy solidnie zamontować do podłogi za pomocą metalowych łączników i wkrętów bądź gwoździ. Przy pracy na wysokości dobrze sprawdzi się młotek stolarski wyposażony w antypoślizgową rękojeść, gwarantującą stabilny chwyt. Przydatna będzie również skrzynka narzędziowa, dzięki której unikniemy bałaganu na naszym „placu budowy" i będziemy mieli wszystkie niezbędne akcesoria pod ręką.

Ściany wykonujemy z desek lub płyt OSB
. Pamiętajmy o otworze wejściowym oraz otworach, które zapewnią dostęp naturalnego światła do wnętrza obiektu. Najłatwiej będzie je wykonać piłą szablastą, co pozwoli na precyzyjne wycięcie nawet okrągłych „okien”. Zwieńczenie domku stanowi dach. Optymalnym rozwiązaniem jest konstrukcja lekko spadzista, z której łatwo będzie spływać woda. Można ją zbudować z drewnianych elementów, a później pokryć papą. W tym celu, sięgnijmy po schemat budowy dachu dwuspadowego.

Do desek tworzących podstawę ścian bocznych przybijamy poziomo belki, które będą stanowić oparcie dla przyciętych pod skosem listew, czyli krokwi. Krokwie łączymy gwoździami na dole i na górze – umieszczamy tam podłużną listwę (płatew kalenicową), dodatkowo wzmacniającą konstrukcję. Do takiego stelaża możemy zamontować pokrycie dachowe w postaci desek lub płyt OSB a następnie przykryć je papą. Na koniec pozostaje nam jeszcze wypełnienie bocznych fragmentów domku przy powierzchni dachu.

Wszelkie krawędzie elementów podłogi, ścian, belek wspierających i innych elementów, zwłaszcza wewnątrz domku, powinny być gładko oszlifowane. Zminimalizuje to ryzyko skaleczenia się dzieci, które często biegają boso. W pracy nad drewnianym materiałem dobrze sprawdzi się szlifierka oscylacyjna marki TRYTON.

Szlifierka ze stopą w kształcie prostokąta idealnie nadaje się do zabiegów szlifierskich na płaskich powierzchniach. Używając jej, najlepiej zaczynać od „grubego" papieru ściernego przechodząc stopniowo do papieru z coraz mniejszym ziarnem. Przeszlifowanie drewno będzie przygotowane do aplikacji preparatów zabezpieczających przed działaniem czynników atmosferycznych – wyjaśnia Emil Sieligowski.

Zbudowany w ten sposób domek należy dokładnie sprawdzić przed oddaniem go w użytkowanie dzieciom. Trzeba pamiętać, że to od nas, jako wykonawców budowli, zależy bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców chatki. Zadbajmy o to, aby z desek nie wystawały końcówki gwoździ i stwórzmy pod samą budowlą miękkie podłoże, które zamortyzuje ewentualny upadek z wysokości. Możemy do tego celu wykorzystać np. liście.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy wykonana przez nas konstrukcja jest odpowiednio bezpieczna,
najlepiej zwrócić się o pomoc w jej ocenie do fachowca z zakresu budownictwa.

Do wykonania domku na drzewie potrzeba dużej gamy narzędzi i elektronarzędzi. Ich jednorazowy zakup oznacza poważny wydatek, jednak wybierając rozwiązania uznanych marek, zyskujemy gwarancję wysokiej jakości i profesjonalne wsparcie producenta. Dzięki sprawdzonym narzędziom, każdą pracę będziemy mogli wykonać sprawnie i bezpiecznie, szybko wprowadzając w życie zarówno nasze pomysły, jak i prośby dzieci. Majsterkowanie to przecież przyjemność, ale pod warunkiem, że pod ręką ma się dobry sprzęt.

PROFIX_pila_szablasta_TRYTON_bliski
PROFIX piła szablasta TRYTON
PROFIX_wyrzynarka_TRYTON
PROFIX wyrzynarka TRYTON

Domek na drzewie - zobacz, jakich narzędzi potrzebujesz

 • Ołówek stolarski PROLINE: Ołówek o długości 24 cm i twardości HB, wyposażony w wysokiej jakości rysik. Przeznaczony do rysowania na powierzchniach drewnianych. Znajduje wszechstronne zastosowanie przy pracach remontowo-budowlanych i stanowi produkt niezbędny w skrzynce narzędziowej każdego majsterkowicza. Za pomocą ołówka precyzyjnie wyznaczymy na przykład miejsca, w których należy wbić gwoździe czy przyciąć drewno.
 • Piła płatnica PROLINE: Piła płatnica to idealne rozwiązanie do cięcia zgrubnego drewna oraz płyt wiórowych. Dwuskładnikowa rękojeść z tworzywa z wkładką antypoślizgową gwarantuje pewność chwytu i przekłada się na komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Sprężyste, wytrzymałe ostrze pozwala na szybkie i dokładne cięcie drewna oraz długoletnią eksploatację narzędzia.
 • Szpadel PROLINE: Szpadel prosty o wymiarach 1150x180x280 mm, wyposażony w trzon z włókna szklanego zapewniający zwiększoną wytrzymałość. Narzędzie niezastąpione przy pracach ogrodowych i ziemnych, umożliwiające efektywną pracę nawet w wyjątkowo twardej glebie. Ergonomiczny, wyprofilowany kształt rękojeści szpadla gwarantuje stabilność chwytu i wygodę użytkowania. Wytrzymała głowica wykonana z wysokiej jakości stali pozwala na długi okres eksploatacji narzędzia.
 • Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa TUV18LB2: Wysokiej jakości wiertarko-wkrętarka znakomicie sprawdzi się w pracach remontowo-budowlanych: przy wkręcaniu i wykręcaniu śrub oraz wierceniu w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych. Wyposażona w akumulator litowo-jonowy o napięciu 18 V, zapewnia swobodę i łatwość użytkowania. Dodatkowa rękojeść wielopozycyjna gwarantuje pewny, stabilny chwyt.
 • Końcówki wkrętakowe PROLINE: Przeznaczone do wkrętaków, wkrętarek i wiertarko-wkrętarek, poręczne końcówki umożliwiające wkręcanie i wykręcanie różnego rodzaju śrub, m.in. pozidriv, torx, phillips, płaskich i sześciokątnych. Wykonane z wysokiej jakości, wytrzymałej stali chromowo-wanadowej.
 • Świder do drewna PROLINE: Wysokiej jakości wiertło przeznaczone do wiercenia w drewnie miękkim, twardym i elementach klejonych. Gwintowane ostrze prowadzące zapewnia wytrzymałość i efektywną pracę. Sześciokątny uchwyt umożliwia szybką wymianę wiertła w uchwytach wiertarek.
 • Wyrzynarka TRYTON: Wyrzynarka pozwala na wykonywanie cięć krzywoliniowych i otworów w drewnie, metalu oraz tworzywach sztucznych. Sprzęt posiada laserowy wskaźnik linii cięcia, funkcję pracy wahadłowej oraz regulację prędkości pracy, co zapewnia komfortowe i bezpieczne użytkowanie. System szybkiej wymiany brzeszczotów pozwala na bezproblemową obsługę narzędzia. Wyrzynarka wyposażona jest w prowadnicę równoległą, brzeszczoty oraz kufer transportowy.
 • Wiertło łopatkowe PROLINE: Wysokiej jakości wiertło przeznaczone do wykonywania otworów w drewnie, materiałach drewnopochodnych i płytach MDF. Szlifowany wierzchołek i ostrze zapewniają precyzyjne wiercenie. Sześciokątny uchwyt umożliwia szybką wymianę wiertła w uchwytach wiertarek.
 • Młotek stolarski PROLINE: Młotek o wadze 450 gramów, wyposażony w wytrzymały trzon z włókna szklanego oraz zapewniającą stabilny chwyt, ergonomiczną, dwukompozytową, antypoślizgową rękojeść TPR. Kuty, hartowany i polerowany obuch pozwala na wydajną pracę nawet z najtwardszym drewnem i precyzyjne wbijanie gwoździ. Stare lub niewłaściwe przybite gwoździe sprawnie wyrwiemy, dzięki umieszczonemu na główce młotka nacięciu. Narzędzie niezastąpione zarówno dla profesjonalistów, jak i majsterkowiczów.
 • Piła szablasta TRYTON: Narzędzie, wyposażone w odpowiedni brzeszczot, doskonale poradzi sobie z elementami drewnianymi i metalowymi. Zastosowane w sprzęcie marki TRYTON beznarzędziowe mocowanie brzeszczotów przekłada się na łatwość obsługi, zaś umieszczony w rękojeści włącznik z regulacją prędkości skokowej zapewni swobodne sterowanie siłą cięcia. Piła szablasta znacznie ułatwia pracę w drewnie oraz metalu i z powodzeniem zastępuje narzędzia ręczne przeznaczone do cięcia tego typu materiałów.
 • Szlifierka oscylacyjna TRYTON: Wysokiej jakości szlifierka oscylacyjna ze stopą w kształcie prostokąta doskonale sprawdzi się przy zabiegach szlifierskich na płaskich powierzchniach. Wyposażone w regulację częstotliwości oscylacji (w zależności od modelu: 12.000-22.000 oscyl./min. lub 12.000-24.000 oscyl.min.) narzędzie pozwala na szybkie i dokładne wyszlifowanie drewna. Pojemnik na pył, wskaźnik zasilania oraz 3-metrowy kabel zasilający sprawiają, że praca z wykorzystaniem sprzętu będzie efektywna i komfortowa.
 • Skrzynka narzędziowa PROLINE: Skrzynka narzędziowa umożliwia sprawną organizację pracy i pozwala zgromadzić użytkowane narzędzia w jednym miejscu. Skrzynka PROLINE o wymiarach 458x257x227 mm, wyposażona w pokrywę z dwoma wbudowanymi organizerami znajdzie zastosowanie w warsztacie każdego majsterkowicza. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości polipropylenu, co przekłada się na jego wytrzymałość i długoletnią eksploatację, a ergonomiczna, poręczna rękojeść umożliwia wygodne przenoszenie skrzynki.

Źródło: PROFIX

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT