Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Festiwal Otwarte Ogrody Konstancin-Jeziorna - 6-7 września 2014

Już po raz siódmy zapraszamy na Festiwal Otwarte Ogrody. W najbliższy weekend (6 i 7 września) w malowniczej scenerii konstancińskich ogrodów będzie można wysłuchać koncertu, obejrzeć wystawę malarstwa, spotkać się z artystami i ciekawymi twórcami. Program jest tak bogaty, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Tradycyjnie już w pierwszy weekend września (6-7 września) mieszkańcy Konstancina-Jeziorny otwierają swoje ogrody. To wyjątkowe wydarzenie pozwala nie tylko dostrzec uroki miasta-ogrodu, poznać jego historię, ale przede wszystkim zintegrować lokalną społeczność. W erze pośpiechu mamy okazję zatrzymać się na chwilę, zachwycić pięknym krajobrazem i w kameralnym gronie wsłuchać w piosenki Geoges’a Brassens’a czy dźwięki muzyki klasycznej.

Otwarte Ogrody są okazją do spotkań ze sztuką i jej twórcami. Pasjonaci malarstwa mogą wybierać w bardzo zróżnicowanej ofercie. „Konstancińskie klimaty”, rysunek satyryczny czy galeria mistrzów szkoły paryskiej – to tylko niektóre z nich. W „Ogrodzie Poezji” zatracą się zapewne miłośnicy słowa, którzy będą mieli okazję porozmawiać z poetkami Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Festiwal Otwarte Ogrody Konstancin-Jeziorna 2014

Minione lata odżyją na wystawach fotograficznych, podczas projekcji filmu dokumentalnego „Zaufany Piłsudskiego” czy prezentacji książki o Łurzycu. Miłośnicy historii mogą zwiedzić dom, w którym mieszkał Stefan Żeromski lub z przewodnikiem powędrować szlakiem zabytkowych willi. Na najmłodszych czeka minizoo w Bielawie, warsztaty malarsko-plastyczne „Zaczarowany dom” czy spotkanie w „Tęczowej w pasiece” w Cieciszewie.

Dwudniową imprezę zakończy „Koncert na pożegnanie lata” w amfiteatrze w Parku Zdrojowym. Tym razem będzie to koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W wykonaniu Lwowskiej Orkiestry Symfonicznej usłyszymy muzykę z filmów: „Pan Tadeusz”, „Pianista”, „Kronika wypadków miłosnych” czy „Trędowata”. Tegoroczna edycja Otwartych Ogrodów odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”.

W czasie trwania festiwalu czynny będzie punkt informacyjny przy Tężni w Parku Zdrojowym, gdzie będzie można zasięgnąć informacji na temat odbywających się spotkań i koncertów oraz otrzymać szczegółowy program z mapą. Organizatorzy Festiwalu dziękują wszystkim mieszkańcom, właścicielom ogrodów, twórcom za przygotowanie tegorocznych spotkań. Poniżej do pobrania szczegółowy program Festiwalu.

Organizatorami Festiwalu Otwarte Ogrody są: Klub Inicjatyw Obywatelskich – koordynator Festiwalu, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury

Festiwal odbywa się pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa Patronat honorowy - Marszałek Województwa Mazowieckiego Patronat honorowy - Starosta Piaseczyński i Przewodnicząca Rady Powiatu Piaseczyńskiego

Więcej informacji i szczegółowy program.


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu