Logo
Logo
26
Do góry

Świecznik i designerska misa z betonu | Jak zrobić krok po kroku?

Beton kreatywny i dekoracyjny to świetne produkty do zabawy i do zrobienia samemu designerskich dekoracji do domu lub na taras. Wystarczy gotowa masa i ciekawy pomysł, aby samemu stworzyć piękne, oryginalne ozdoby. Zobacz, jak wykorzystać takie mieszanki. Oto poradnik krok po kroku!

TEMAT NA CZASIE
Jak nawozić trawnik? Po mistrzowsku!
TEMAT NA CZASIE
Jak nawozić trawnik? Po mistrzowsku!
Intensywnie rosnący trawnik, wielokrotnie koszony w ciągu roku, wymaga od nas troskliwej pielęgnacji. Trawa pobiera z gleby duże ilości składników...

Jak zrobić betonowe ozdoby w domu?

Zabawa z betonem kreatywnym i dekoracyjnym jest niezwykle twórcza. Daje też sporą dawkę satysfakcji, pozwalając na własnoręczne tworzenie pięknych ozdób i praktycznych dodatków.

- Co ważne, beton jest bardzo łatwy w zastosowaniu, dlatego przy pracy z materiałem nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w rękodziele. Poza tym masy, w porównaniu do tradycyjnego betonu, mają ograniczone pylenie, więc można bawić się nawet w zaciszu własnego domu - tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Czym różni się beton kreatywny od dekoracyjnego?

 • Beton kreatywny to plastyczna masa, która pozwala na modelowanie różnych kształtów. 
 • Beton dekoracyjny jest płynny, dlatego pozwala na odlewanie najróżniejszych form.

Jeżeli chcesz wykonać świecznik z elementami szkła, sięgnij po beton dekoracyjny. Gdy jednak wolisz zrobić ozdobną misę, wybierz beton kreatywny.

Beton kreatywny pozwala na tworzenie najróżniejszych dekoracji do ogrodu i domu, np. kwiatów, figurek czy filigranowych rzeźb. Po wyschnięciu przedmioty wykazują się dużą trwałością – beton nie kurczy się, nie pęka, za to jest odporny na słońce, wilgoć i mróz. Czas wstępnego twardnienia wynosi ok. 1 godziny, a całkowitego – 24 godziny.

Betonowy świecznik z elementami szkła – krok po kroku

Potrzebne materiały:

 • 1 opakowanie betonu dekoracyjnego
 • forma (może nią być wiaderko po masie betonowej)
 • woda
 • wiaderko i mieszadło (np. drewniana łyżka)
 • zwykły olej kuchenny
 • papier lub kostka ścierna do szlifowania krawędzi
 • szklana misa i złoty spray
betonowy świecznik krok po kroku
Fot. Ultrament
1 – Przygotuj masę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu – wymieszaj proszek z wodą w przygotowanym wiaderku.
2 – Dno wiaderka, służącego za formę świecznika, wysmaruj odrobiną oleju. Wlej beton do wiaderka na wysokość ok. 3-4 cm i zanurz w nim szklany wazon. Jeśli chcesz otrzymać gładką powierzchnię betonowej ozdoby możesz delikatnie potrząsnąć formą, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.
3 – Odczekaj 2 godziny, aż masa zastygnie, po czym wyciągnij szkło z wiaderka i przystąp do dekorowania świecznika.
4 – Brzegi wygładź korzystając z kostki ściernej, a sam beton ozdób, np. przy pomocy złotego sprayu.
betonowy świecznik - efekt końcowy
Ultrament
Ciesz się pięknym, designerskim świecznikiem, z którego możesz korzystać zarówno w swoim wnętrzu, jak i w strefie outdoor. Beton jest bowiem odporny na działanie wszystkich czynników atmosferycznych.

Betonowa misa na świece – krok po kroku

Potrzebne materiały:

 • 1 opakowanie betonu kreatywnego
 • forma (w tym przypadku duża misa)
 • woda
 • wałek
 • wiaderko i mieszadło (np. drewniana łyżka)
 • papier lub kostka ścierną do szlifowania krawędzi
 • folia bąbelkowa i złoty spray

betonowa misa na świece krok po kroku
Ultrament
1 – Przygotuj masę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu – wymieszaj proszek z wodą w przygotowanym wiaderku.
2 – Gdy konsystencja będzie jednolita i plastyczna, rozwałkuj masę na płasko. Następnie uformuj kształt, jaki chcesz uzyskać. Pamiętaj, że masa będzie plastyczna przez ok. godzinę od momentu połączenia z wodą. W trakcie pracy wystarczy ją ponownie wymieszać, aby uzyskać plastyczną konsystencję.
3 – Na odwróconą miskę nałóż folię bąbelkową, a na jej wierzch – uformowaną wcześniej masę betonową. Przyłóż bąbelki także na wierzch, dociśnij i pozostaw do wyschnięcia. Odczekaj dwie godziny do momentu, aż masa stwardnieje.
4 – Zdejmij folię bąbelkową oraz udekoruj misę wg własnego uznania (możesz wyszlifować krawędzie i nierówności lub spryskać farbą w sprayu).

Ciesz się własnoręcznie zrobioną misą, którą możesz wykorzystać jako podstawkę do świec lub jako designerską tacę na stół. Pamiętaj, że stworzona masa jest odporna na słońce, wilgoć i mróz, więc możesz ją postawić także na tarasie czy balkonie.

To oczywiście tylko kilka pomysłów na wykorzystanie betonu kreatywnego i dekoracyjnego. Przy zabawie z udziałem takiej masy jedynym ograniczeniem jest bowiem tylko nasza wyobraźnia. A ponieważ beton pozwala na pracę w domu, to świetna rozrywka dla całej rodziny nawet w czasie niepogody.

Źródło: materiały prasowe Ultrament

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu