Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Honda: Miimo - automatyczna kosiarka

Honda Miimo to automatyczna kosiarka - inteligentny, przyjazny dla środowiska i praktycznie bezgłośny robot ogrodowy, który samodzielnie kosi trawę w zaprogramowanym czasie i na wskazanym terenie.

Jednym z podstawowych warunków utrzymania trawnika w zdrowej kondycji i efektownej wizualnie szacie jest koszenie trawy – systematyczne, precyzyjne, dostosowane do panującej aury i stanu trawy. W sezonie czynność tę trzeba wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, czasem i częściej.

Koszeniu trzeba poświęcić czas, a dla coraz większej rzeszy ludzi jego wygospodarowanie na pielęgnację trawnika, zwłaszcza o większej powierzchni, jest trudne.” – mówi Rafał Pęczkowski, Manager Produktu Honda Miimo z Aries Power Equipment.

Najwygodniejszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wyręczenie się urządzeniem takim jak Honda Miimo, który potrafi samodzielnie kosić, w sposób bezpieczny i cichy. Właściciel trawnika może zatem w tym samym czasie spokojnie zająć się innymi sferami życia - rodziną, graniem z dziećmi w piłkę, może spotykać się z przyjaciółmi czy wyjechać na weekend lub urlop. Honda Miimo jest cichy podczas pracy, więc nie zakłóca spokoju domowników ani sąsiadów, a kod PIN zabezpiecza go przed nieupoważnionym użytkowaniem.”

Honda Miimo - autmatyczne koszenie

Honda Miimo to inteligentny, przyjazny dla środowiska i praktycznie bezgłośny robot ogrodowy, który samodzielnie kosi trawę w zaprogramowanym czasie i na wskazanym terenie. Wyposażony w innowacyjne rozwiązania, zapewnia precyzyjne skoszenie trawników o optymalnej powierzchni do 2 200 m2 (HRM300) i 3 000 m2 (HRM500) bez nadzoru właściciela. Jego celem jest maksymalne ułatwienie ludziom czynności związanych z pielęgnacją trawy – wykonuje wyznaczone zadania, jest łatwy w eksploatacji i obsłudze.

Honda_Miimo_panel

Przejrzysty i czytelny ekran operacyjny zapewnia sprawne zaprogramowanie koszenia: w zaplanowanym czasie, na określonym terenie i według wskazanych stref objętych przewodem granicznym. W przypadku braku wytycznych, Honda Miimo porusza się w losowo wybranych kierunkach w ramach obszaru ograniczonego przewodem, wykorzystując nawigację systemu czujników. Przewód ten z łatwością może być przenoszony, jeśli chcemy zmienić miejsce czy kształt trawnika.

Honda Miimo jest posłusznym robotem – wykonuje po prostu zaprogramowane zadania, które można skonfigurować samemu. Najlepiej jednak skorzystać z doświadczenia specjalisty Autoryzowanego Dilera Hondy, który w ramach usługi sprzedaży dokona instalacji. Wystarczy zdefiniować gdzie, kiedy i jak Honda Miimo ma kosić.” – wyjaśnia Rafał Pęczkowski.

Pracą robota ogrodowego steruje zaawansowany technicznie system czujników:

  • podniesienie czy przewrócenie się robota w trakcie pracy powoduje natychmiastowe zatrzymanie noży,
  • wykrycie jakiejkolwiek przeszkody powoduje zatrzymanie robota i zmianę kierunku. Jest to możliwe dzięki ruchomej w zakresie 360° obudowie i sensorom, które wyczuwają obecność człowieka, zwierzęcia, drzewa, przedmiotu,
  • bezpieczne poruszanie się w określonym obszarze zapewnia sensor śledzenia przewodu granicznego, który sygnalizuje gdzie Honda Miimo powinien skręcić, wycofać się, zawrócić,
  • pokonywanie pochyłości terenu zapewnia czujnik kierunku, dzięki któremu Honda Miimo utrzymuje linię prostą jazdy w poprzek stoku. Jeśli kąt nachylania przekroczy 25° robot bezpiecznie zmienia kierunek, a w przypadku ponad 55° - silniki zatrzymują się.
Honda_Miimo_baza

Honda Miimo - niezawodne funkcjonowanie

Robot ogrodowy Honda Miimo nie emituje spalin – jest wyposażony w trwały akumulator litowo-jonowy, który zapewnia wysoką wydajność w kolejnych cyklach ładowań i niezawodność przez kilka sezonów - litowo-jonowe baterie działają dwa razy dłużej niż tradycyjne baterie wodorkowo-niklowe. Bateria w modelu HRM300 działa do 45 minut non-stop, natomiast w modelu HRM500 do 90 minut ciągłej pracy. Jeśli bateria będzie bliska wyczerpania, Honda Miimo sam podjedzie do bazy – źródła zasilania, naładuje się i będzie kontynuować pracę.

Koła napędzane są silniczkami o mocy 25W, zaś ostrza – silniczkiem o mocy 56W, dzięki czemu noże precyzyjnie koszą nawet bardo gęstą trawę za jednym przejazdem.

Honda Miimo - pielęgnacja trawy na profesjonalnym poziomie

Honda_Miimo_noze

Gęstość trawy, zdrowy rozwój darni zależą nie tylko od jakości nasion, nawożenia, nawadniania, ale głównie od precyzji cięcia, jakości i ostrości noży. Innowacyjnym rozwiązaniem Honda Miimo jest umieszczenie wentylatora między nożami, który podnosi trawę, gwarantując w ten sposób równe cięcie. Łatwy w obsłudze system regulacji wysokości koszenia zapewnia bardzo precyzyjne ustawienie noży z dokładnością do 1 mm w zakresie 20 - 60 mm. Drobno skoszone źdźbła trawy pozostają równomiernie rozłożone na powierzchni, stanowiąc tym samym naturalny nawóz poprawiający kondycję trawnika.

Sam robot jest też na tyle lekki, że nie ugniata trawy. Honda Miimo posiada unikalne noże – wykonane z ciągliwej stali sprężynowej, dzięki której noże wyginają się, a nie pękają w przypadku natrafienia na przeszkodę, i nie pozostawiają pokruszonych ostrych kawałków na trawniku. Takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom ogrodu, a przede wszystkim dzieciom. Natomiast parametry grubości i wagi noży zostały optymalnie dobrane do uzyskania precyzyjnego cięcia nawet wysokiej i gęstej trawy.

Źródło: mojahonda.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu