Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
10
Okazje

Proline: Niezbędne narzędzia ogrodnicze

Odpowiednio przeprowadzone prace porządkowe i pielęgnacyjne, pozwolą nam przez cały sezon cieszyć się soczystą zielenią trawnika, bajecznymi kolorami kwiatów i roślin ozdobnych oraz wspaniałym smakiem samodzielnie uprawianych warzyw i owoców. W łatwiejszym osiągnięciu wymarzonego efektu pomogą nam wysokiej jakości narzędzia i przybory.

 

Aby ogród był naprawdę piękny, potrzeba sporych nakładów pracy. Jednak końcowy efekt w postaci zapierającego dech w piersi, niepowtarzalnego kawałka naszego świata, wynagradza wszelkie trudy. Wszystkie prace możemy sobie znacznie ułatwić, używając odpowiednich narzędzi. Tuż przed startem sezonu warto więc sprawdzić czy posiadamy komplet niezbędnych przyborów lub może niektóre z nich wymagają wymiany na nowe. Inwestycja w nowoczesne sprzęty ogrodowe na pewno się opłaci. Właściwie używane narzędzia sprawią, że praca będzie mniej męcząca i bardziej efektywna, a my zyskamy więcej czasu na relaks i czerpanie przyjemności z efektów naszych starań.

Narzędzia ogrodnicze do cięcia - nożyce, sekatory i piły

Gdy porządki mamy już za sobą, zabierzmy się za pielęgnację drzew i krzewów. Koniecznie należy usunąć wszystkie chore i uszkodzone gałązki i gałęzie oraz przeprowadzić niezbędne cięcia  pielęgnacyjne. Dzięki temu słońce będzie docierało do wszystkich gałęzi, a rośliny będą dużo lepiej kwitły i owocowały.

Proline_sekator_ogrodowy_produkt

Podstawowymi narzędziami, za pomocą których wykonuje się te prace, są sekatory i nożyce. Na rynku ogrodniczym wybór tych przyrządów jest naprawdę duży. Różnią się materiałami wykorzystanymi do ich produkcji, sposobem działania, wielkością, czy zastosowanymi rozwiązaniami, które ułatwiają cięcie. Dlatego nim zdecydujemy się na zakup nowych nożyc czy sekatora, koniecznie poznajmy wcześniej ich typy oraz najważniejsze zalety.

Wybór odpowiednich narzędzi ma ogromny wpływ na jakość i komfort naszej pracy – tłumaczy Emil Sieligowski, Brand Manager marki wysokiej jakości narzędzi Proline – Profesjonaliści zawsze dobierają przyrządy pod kątem zadania, które mają do wykonania – dotyczy to również sekatorów. Klasyczne dwuostrzowe mają dwa ostrza tnące (ostrze i przeciwostrze). Działają one na takiej samej zasadzie jak nożyczki. Polecane są do cięcia młodych i cienkich gałęzi. Z kolei sekatory kowadełkowe, jednoostrzowe, mają górne ostrze tnące oraz szerokie kowadełko, na którym opiera się cięty pęd lub gałąź. Sprawdzą się przy nieco większych, zdrewniałych gałęziach. Ich użycie wymaga znacznie mniejszej siły – dodaje ekspert.

Proline_nożyce_do_gałęzi
Proline_piła_kabłąkowa

W przypadku grubych pędów i gałęzi, sekator lub nożyce mogą okazać się jednak mało skuteczne. W takich sytuacjach raczej nie obędzie się bez ręcznej piły. Warto zaopatrzyć się w uniwersalną piłę ogrodową oraz kabłąkową – z wymiennymi brzeszczotami.

Pamiętajmy, że wszystkie używane przez nas narzędzia – piły, noże, sekatory i nożyce – muszą mieć czyste i ostre krawędzie tnące. Dzięki temu, do cięcia zużyjemy mniej energii, ale też nie uszkodzimy delikatnych drzewek i krzewów.

Ważne jest, aby miejsca po usuniętych gałęziach i konarach zabezpieczyć odpowiednimi środkami do tego przeznaczonymi. Przyspieszy to gojenie roślin i zabezpieczy je przed chorobami. Kopanie, przesypywanie i spulchnianie

Narzędzia ogrodnicze do prac ziemnych - szpadle, łopaty i widły

Proline_szpadel_prosty

Do przyjemnej, ale i efektywnej pracy w ogrodzie niezbędne są również wysokiej jakości szpadle i łopaty. Te pierwsze przydadzą się zwłaszcza do przekopywania gruntu czy sadzenia i przesadzania roślin, drugie – do podnoszenia i przesypywania materiałów sypkich, np. piasku. Również i te narzędzia występują w rozmaitych wariantach – mogą np. różnić się kształtem (szpadle proste i ostre) oraz materiałami, z których zostały wykonane.

W swoim asortymencie Proline posiada profesjonalne produkty przeznaczone dla osób, które chcą szybko i efektywnie nimi pracować. Oferujemy szpadle i łopaty z trzonami z drewna, metalu i włókna szklanego, a do tego niezwykle lekkie szufle w całości wykonane z aluminium. W zależności od zastosowanych materiałów zmienia się nie tylko wygląd narzędzi, ale też zwiększa ich trwałość i komfort pracy – wyjaśnia Emil Sieligowski.

W ogrodzie oprócz pełnowymiarowych narzędzi, niezbędne mogą okazać się również ich mniejsze wersje. Wąskie i szerokie łopatki oraz małe grabki są niezastąpione przy spulchnianiu gleby na grządkach i w doniczkach. Spulchnianie ułatwia dotarcie powietrza i wody do korzeni roślin. Z kolei widełki z motyką przydadzą się w walce z chwastami. Małe przybory, tak jak ich większe odpowiedniki, również wykonuje się z aluminium, włókna szklanego i ze stali.

Wybierając takie narzędzia koniecznie zwróćmy uwagę na ich konstrukcję. Powinna być możliwie sztywna, zaś rękojeści ergonomicznie ukształtowane i wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów. Dzięki temu, w trakcie pracy znacznie mniej zmęczą się ręce – dodaje specjalista.

Przydatne w ogrodzie są też widły. Przekopywanie nimi gleby wymaga użycia mniejszej siły niż w przypadku szpadla, ułatwiają również wydobywanie z ziemi perzu, który bywa wyjątkowo trudny do usunięcia. Podobnie jak inne narzędzia ogrodnicze, widły – w zależności od przeznaczenia – różnią się budową oraz zastosowanymi do ich produkcji materiałami. Podstawowe wersje to widły gospodarcze i przeznaczone do kopania.

Proline opryskiwacz

Narzędzia ogrodnicze do nawożenia i ochrony roślin - opryskiwacze

Kompletując wyposażenie potrzebne w każdym ogrodzie, nie można zapomnieć o opryskiwaczach. Przydadzą się zarówno do nawożenia, jak i ochrony roślin. Mogą mieć różne pojemności, w zależności od przeznaczenia.

Do roślin doniczkowych czy balkonowych ogródków w zupełności wystarczą mniejsze – o pojemności od jednego do pięciu litrów. Jeśli posiadamy większy ogród, a w nim krzewy i drzewa, przydatne będą większe modele. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie np. opryskiwacz na kółkach, dzięki któremu nie będziemy musieli dźwigać dużych ciężarów. Możemy też zaopatrzyć się w opryskiwacz plecakowy. Pozwoli on łatwiej dotrzeć w miejsca trudnodostępne.

Przy pracy z opryskiwaczami – zwłaszcza, jeśli używamy środków ochrony roślin – pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu: gumowe rękawice, okulary, maseczki ochronne i okrycia głowy to absolutne minimum.

Źródło: Profix - producent narzędzi marki Proline

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu