Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Honda: Przygotowanie urządzeń spalinowych do nowego sezonu w ogrodzie

Obecnie panująca aura może oznaczać, że zima prawdopodobnie mija i niedługo zawita do nas nowa pora roku. Już w lutym, przy dodatniej temperaturze, możemy przystąpić do przycięcia niektórych gatunków drzew i krzewów. Warto więc sprawdzić stan naszego sprzętu do pracy w ogrodzie, który będzie używany jako pierwszy, np. nożyc, opryskiwaczy czy glebogryzarek, a następnie kos i kosiarek.

W ogrodzie używamy różnego rodzaju sprzętu i każdy wymaga odpowiedniej opieki. Więcej uwagi powinniśmy poświęcić urządzeniom elektrycznym i spalinowym – ich prawidłowa konserwacja i przygotowanie do użytkowania jest jednym z warunków wieloletniej eksploatacji. Z końcem pory zimowej dobrze jest sprawdzić:


Wymiana świecy zapłonowej.

Wymiana filtra powietrza

Sprawdzanie poziomu oleju

Zalanie silnika olejem

Zużyte ostrze kosiarki - do wymiany!

Czy urządzenie jest oczyszczone?

Jeśli nie oczyściliśmy go po zakończeniu poprzedniego sezonu – trzeba to zrobić przed wznowieniem pracy w ogrodzie. W tym przypadku, należy to zrobić delikatnie, by przy usuwaniu zaschniętych szczątków roślin i grud ziemi nie spowodować uszkodzenia urządzenia. Przy tejże okazji warto także przyjrzeć się lakierowanym powierzchniom i uzupełnić ewentualne ubytki.

Czy urządzenie działa prawidłowo?

W przypadku wątpliwości najlepiej jest zajrzeć do instrukcji obsługi, a jeśli nie możemy zaradzić ewentualnym problemom we własnym zakresie, warto zwrócić się o pomoc do punktu serwisowego. Przed przystąpieniem do przeglądu technicznego maszyny spalinowej warto pamiętać o zdjęciu fajki świecy, by uniknąć przypadkowego uruchomienia maszyny.

Świeca zapłonowa

Powinna być wymieniona w przypadku stwierdzenia na niej dużej warstwy nalotu, pęknięć czy uszkodzeń izolatora. Dobrze jest też skontrolować stan jej dokręcenia, gdyż niewłaściwie dokręcona świeca może uszkodzić silnik.

Filtr powietrza

Pamiętajmy, że zabrudzony filtr powietrza negatywnie wpływa na pracę silnika, dlatego powinien być kontrolowany przynajmniej raz do roku – najlepiej przed sezonem wiosennym. Sprawdzamy jego czystość, przepuszczalność oraz kształt (nie może być zdeformowany). Jeśli jest zanieczyszczony w niewielkim stopniu - należy nim lekko uderzyć w twardą powierzchnię, a brud z wewnętrznej strony pokrywy filtra należy delikatnie oczyścić wilgotną ściereczką. Warto również uważać, by nie wcierać brudu (nie poleca się stosowania szczoteczki) i by zanieczyszczenia nie dostały się do kanału powietrznego prowadzącego do gaźnika. Papierowy filtr powietrza musi być suchy w chwili uruchamiania silnika.

Poziom oleju

Jeżeli podczas konserwacji urządzenia przed zimą, silnik nie został zalany olejem, należy to zrobić na wiosnę. Jeśli natomiast urządzenie było przechowywane z silnikiem napełnionym nowym olejem – na wiosnę trzeba sprawdzić jego poziom.

Sprawdź także ostrza

Z końcem zimy dobrze jest także przyjrzeć się ostrzom urządzeń, które są w nie wyposażone i ocenić stan ich zużycia. W przypadku stwierdzenia stępienia należy je naostrzyć, najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym, gdyż noże muszą być odpowiednio wyważone po tym zabiegu. Natomiast jeśli zauważymy na nich pęknięcia, wygięcia, nierówności - powinniśmy ostrza wymienić.

Na zakończenie przeglądu stanu technicznego zaleca się jeszcze skontrolowanie stanu dokręcenia śrub. Jest to jedna z tych czynności, która ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika oraz prawidłowego funkcjonowania maszyny. Dlatego powinna być wykonywana regularnie, najlepiej przed każdym uruchomieniem urządzenia zwłaszcza wtedy, gdy jest ono eksploatowane intensywnie.

Źródło: mojahonda.pl

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!