Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Honda: Przygotowanie urządzeń spalinowych do nowego sezonu w ogrodzie

Obecnie panująca aura może oznaczać, że zima prawdopodobnie mija i niedługo zawita do nas nowa pora roku. Już w lutym, przy dodatniej temperaturze, możemy przystąpić do przycięcia niektórych gatunków drzew i krzewów. Warto więc sprawdzić stan naszego sprzętu do pracy w ogrodzie, który będzie używany jako pierwszy, np. nożyc, opryskiwaczy czy glebogryzarek, a następnie kos i kosiarek.

W ogrodzie używamy różnego rodzaju sprzętu i każdy wymaga odpowiedniej opieki. Więcej uwagi powinniśmy poświęcić urządzeniom elektrycznym i spalinowym – ich prawidłowa konserwacja i przygotowanie do użytkowania jest jednym z warunków wieloletniej eksploatacji. Z końcem pory zimowej dobrze jest sprawdzić:


Wymiana świecy zapłonowej.

Wymiana filtra powietrza

Sprawdzanie poziomu oleju

Zalanie silnika olejem

Zużyte ostrze kosiarki - do wymiany!

Czy urządzenie jest oczyszczone?

Jeśli nie oczyściliśmy go po zakończeniu poprzedniego sezonu – trzeba to zrobić przed wznowieniem pracy w ogrodzie. W tym przypadku, należy to zrobić delikatnie, by przy usuwaniu zaschniętych szczątków roślin i grud ziemi nie spowodować uszkodzenia urządzenia. Przy tejże okazji warto także przyjrzeć się lakierowanym powierzchniom i uzupełnić ewentualne ubytki.

Czy urządzenie działa prawidłowo?

W przypadku wątpliwości najlepiej jest zajrzeć do instrukcji obsługi, a jeśli nie możemy zaradzić ewentualnym problemom we własnym zakresie, warto zwrócić się o pomoc do punktu serwisowego. Przed przystąpieniem do przeglądu technicznego maszyny spalinowej warto pamiętać o zdjęciu fajki świecy, by uniknąć przypadkowego uruchomienia maszyny.

Świeca zapłonowa

Powinna być wymieniona w przypadku stwierdzenia na niej dużej warstwy nalotu, pęknięć czy uszkodzeń izolatora. Dobrze jest też skontrolować stan jej dokręcenia, gdyż niewłaściwie dokręcona świeca może uszkodzić silnik.

Filtr powietrza


Pamiętajmy, że zabrudzony filtr powietrza negatywnie wpływa na pracę silnika, dlatego powinien być kontrolowany przynajmniej raz do roku – najlepiej przed sezonem wiosennym. Sprawdzamy jego czystość, przepuszczalność oraz kształt (nie może być zdeformowany). Jeśli jest zanieczyszczony w niewielkim stopniu - należy nim lekko uderzyć w twardą powierzchnię, a brud z wewnętrznej strony pokrywy filtra należy delikatnie oczyścić wilgotną ściereczką. Warto również uważać, by nie wcierać brudu (nie poleca się stosowania szczoteczki) i by zanieczyszczenia nie dostały się do kanału powietrznego prowadzącego do gaźnika. Papierowy filtr powietrza musi być suchy w chwili uruchamiania silnika.

Poziom oleju

Jeżeli podczas konserwacji urządzenia przed zimą, silnik nie został zalany olejem, należy to zrobić na wiosnę. Jeśli natomiast urządzenie było przechowywane z silnikiem napełnionym nowym olejem – na wiosnę trzeba sprawdzić jego poziom.

Sprawdź także ostrza

Z końcem zimy dobrze jest także przyjrzeć się ostrzom urządzeń, które są w nie wyposażone i ocenić stan ich zużycia. W przypadku stwierdzenia stępienia należy je naostrzyć, najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym, gdyż noże muszą być odpowiednio wyważone po tym zabiegu. Natomiast jeśli zauważymy na nich pęknięcia, wygięcia, nierówności - powinniśmy ostrza wymienić.

Na zakończenie przeglądu stanu technicznego zaleca się jeszcze skontrolowanie stanu dokręcenia śrub. Jest to jedna z tych czynności, która ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika oraz prawidłowego funkcjonowania maszyny. Dlatego powinna być wykonywana regularnie, najlepiej przed każdym uruchomieniem urządzenia zwłaszcza wtedy, gdy jest ono eksploatowane intensywnie.

Źródło: mojahonda.pl


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu