Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
Okazje

Libet: Nawierzchnie, które w sezonie 2013 zyskały popularność

Miniony sezon dla aranżacji nawierzchni przyniósł duże zmiany. Ten rok upłynął pod znakiem minimalizmu i powrotu do stylu vintage. Kolorowe kostki brukowe zastąpione zostały przez różne odcienie szarości i brązu w klasycznych, geometrycznych formach. Coraz większym uznaniem cieszył się również architektoniczny beton.

 

Nawierzchnie Libet - zmiany w sezonie 2013

W mijającym roku dużą popularnością cieszyły się wszelkie odcienie szarości. Inwestorzy dostrzegli, że barwa ta doskonale współgra z minimalistycznym rysunkiem budynków, odcieniami elewacji czy pokryć dachowych, podkreślając ponadczasowy charakter domu i posesji. A w przestrzeni ogrodowej dyskretnie wydobywa i podkreśla charakter aranżacji będąc jednocześnie wyrafinowanym tłem dla zieleni.

Szarości, to idealne barwy na nowoczesne nawierzchnie

W roli tej idealnie sprawdzały się trawertynowe płyty z kolekcji Libet Impressio w popielato-grafitowym odcieniu grigio oraz kostki Via Castello w wersji Elegante - tegoroczna nowość w ofercie Libetu dostępna w barwach bianco carrara, granito i solaro. To jeden z najbardziej wszechstronnych systemów kostek w ofercie producenta, a jej klasyczne kształty docenili architekci realizujący nowoczesne projekty urbanistyczne. Delikatny, geometryczny rysunek Via Castello wprowadza spokój i harmonię, pięknie prezentuje się na tarasach i sąsiadujących z nim ścieżkach i podjazdach podmiejskich rezydencji.

Uznanie wśród inwestorów zyskał również m.in. system kostek brukowych Via Trio o popielatej barwie (technologia barwienia Color Flex) oraz mająca premierę w bieżącym roku linia Aspero, którą tworzą kostki Imola, Via Castello oraz Via Trio. Głównym wyznacznikiem popularności produktów jest estetyka, w której pierwsze skrzypce grają naturalne, pełne harmonii barwy.

Nawierzchnie Libet, które w sezonie 2013 zyskały popularność. Kubiki Libet Stampo Nawierzchnie Libet, które w sezonie 2013 zyskały popularność. Płyty trawertynowe
Kubiki Libet Stampo. Płyty trawertynowe z kolekcji Libet Impressio.

- Istotna dla technologów Libetu jest funkcjonalność. Różne formaty i barwy kostek brukowych umożliwiają tworzenie nawierzchni o zaskakującym rysunku, a proces śrutowania i szczotkowania sprawiał, iż kostki wyróżniają się szorstką, lekko porowatą powierzchnią, co nadaje nawierzchniom waloru antypoślizgowego. - wyjaśnia arch. Dominik Wilczyński, projektant firmy Libet.

Nawierzchnie z płyt w dużych rozmiarach

Chętnie wybierano także duże formaty. Łączenie pokaźnych rozmiarów płyt to doskonały sposób, by stworzyć przestrzeń, która już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie czystej i zadbanej. Tu ukłon należy oddać płycie Maxima - propozycji skierowanej do koneserów. Grafitowa barwa betonowych płyt o lekko porowatej powierzchni jest idealnym dopełnieniem modernistycznej architektury, a jej format - płyta Maxima należy do największych w kolekcji - umożliwia łatwe i szybkie zabudowanie każdego fragmentu otoczenia. Dodatkowo, regularna forma elementów pozwalała na wykorzystanie specjalnych wsporników, które umożliwiają każdemu inwestorowi zbudowanie w jeden dzień tarasu w technologii tzw. tarasu wentylowanego.

- Popularnością cieszyły się również szlachetne kostki brukowe, do złudzenia imitujące naturalny kamień. Stary bruk, znany już w dawnych czasach pojawił się w nowej odsłonie - kostki Tract z linii Libet Decco oferowane w trzech barwach (pastello, kasztanowym i popielatym). Autorski projekt Magdy Pasternak, absolwentki Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych stał się wyjątkową propozycją dla osób ceniących aranżację w stylu vintage, gdzie forma i kształt nawiązują do inspiracji starym, kamiennym brukiem - mówi arch. Dominik Wilczyński.
- Podobnym uznaniem cieszyły się prostokątne kształty kostek brukowych Atrio z linii Libet Decco Antico. Stonowany melanż nawierzchni utrzymanych w kolorze torfowego brązu i piaskowobeżowym o charakterystycznej, postarzanej fakturze naturalnie wpisuje się w projekt architektury o historycznym charakterze - dodaje projektant.

Via Castello granito Nawierzchnie Libet, które w sezonie 2013 zyskały popularność. Via Trio Colormix
Via Castello w kolorze granito. Via Trio Colormix.

Biały beton architektoniczny - funkcjonalny i dekoracyjny

W dziedzinie materiałów na nawierzchnie coraz większe uznanie zdobywał beton architektoniczny. Wielkoformatowe elementy kolekcji Libet Stampo były chętnie wykorzystywane przez architektów oraz projektantów, przede wszystkim ze względu za nieograniczone wręcz możliwości funkcjonalne i dekoracyjne. Gładka, jednolita struktura oraz surowa faktura powierzchni stała się ciekawym uzupełnieniem każdej przestrzeni, wpisując się w estetyczne i funkcjonalne założenie nowoczesnej zabudowy.

źródło i fot.: Libet

Warto przeczytać
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu